Jak jsem jela do Vídně na operu

Když se vám přestěhuje kamarádka do Vídně, je třeba počkat 3 roky. Potom 14 dní před jejím stěhováním se zpět do Prahy je třeba do Vídně narychlo vletět a chtít ji celou vidět. Páč situace se musí co? Využít, že?

A tak jsem se vydala do Vídně. S koupí jízdenky na vlak jsem také čekala, co to šlo, až jsem si říkala, že bude nutné si vzít do vlaku starší kalhoty, až budu sedět 4 hodiny někde v uličce na zemi, když nebude žádné volné místo, protože místenka k jízdence samozřejmě zakoupena nebyla, e-shop českého dopravce je sice docela logický, ale není blondýnovzdorný.

Obdržela jsem podrobný návod, jak se z vídeňského nádraží dostat do bytu. “Pojedeš jednu zastávku metrem, potom vylezeš, půjdeš rovně, první doleva, číslo baráku 7 a pak mi zavoláš. To se nedá splést!” Nedalo. Šla jsem na jistotu. Můj cestovatelský um mi lehce ztížilo, že české číslo telefonu bylo nedostupné a to vídeňské jsem neměla uložené. S klidem jsem si však poradila, obvolala několik lidí a za 20 minut jsme si s Hankou padly do náruče. O tom, že jsem si zvládla na nádraží koupit lístek do metra a zapomněla jsem si ho štípnout, se nebudu vůbec zmiňovat. Zapařily jsme nad sklenicí vody, vydržely jsme ji pít dvě hodiny a šly spát. Zítra to bude náročné. Vypravit dvě malé děti ráno do školky jde snadno, pokud netrváte na tom, že tam budete včas. Plus mínus hodina na příchod do školky je v rámci tolerance, pak už se dveře zamykají. Stihli jsme to o prsa! Dorotka nám sotva zamávala, Theovi dala pusu a zmizela v davu dětí.

Protože jste ve Vídni na poslední chvíli, neřešíte, že prší a že není nic vidět. Fotit nemělo cenu, toto počasí bylo na můj telefon velké sousto, ale i přesto jsem si neustále hrála na japonského turistu. V 10 jsme se dobelhali do restaurace na snídani. Já už polomrtvá hlady. Sice nesedíte u okna a nedíváte se na vídeňské památky, jako klasický turista, ale to nevadí, poznáte aspoň dětský koutek. Objednaly jsme si snídani, Theo nic nechtěl a vletěl do koutku. U toho zmrzačil 2 děti, rozbil autíčko a průběžně nám chodil ujídat a upíjet to málo, co jsme si objednaly. Po hodině a půl byl zralý na spaní. Hanka ho uložila do kočárku a vyrazili jsme ven. Co budeme dělat? Na pršení je dobrá kultura! Vyrazili jsme do Albertiny. Je zvláštní, že toto napadlo více lidí. A je fajn, že se jich do té galerie vejde poměrně hodně. Expozice, na kterou návštěvníky galerie lákala, byla “Monet to Picaso”. Byla jsem jak v ráji. A zamilovala jsem se. Augusto Giacometti — Peace. Až budou rakušáci obrazy obměňovat, tenhle chci domů. Theo se pomaličku začal budit, vyrazili jsme ven. Na oběd jsme šli do italské restaurace, kam také ve Vídni jinam? Všechno, co si vyberete, vaří přímo před vámi. Panu kuchaři jsem odkývala, že mi do těch boloňských těstovin může přidat klidně česnek. Že jako druhé slovo dodával chilli, to jsem již neslyšela. Zvládla jsem přesně 8 soust. Potom mi zmrtvolněla celá dutina ústní a pití mi teklo levým koutkem pusy ven. Hanka nechápala, co dělám, vždyť to není skoro vůbec cítit. Sice si se mnou chtěla vyměnit jídlo, ale i ona kývala na česnek a chilli, takže to mi moc nepomohlo. Značně jsem se potila a koulela očima, rty mi napuchly jako havajské domovnici. Oběd byl dost rychlý. Musela jsem na vzduch. Slevu mi nedali, rozhodně si na mě ale ukazovali. Letěli jsme do školky a stihli jsme to jen tak tak, Dorotka už stála na chodbě oblečená a vyčítavě se na nás dívala. Tak stane se.

„Ivčo, co bys chtěla teď dělat?“, ptá se Hanka. No těžko říct, vím já, co ve Vídni mají? Dostala jsem na výběr mezi 3 dětskými aktivitami. Vyhrál Haus des Meeres. Jééé, rybičky!! Tento nápad mělo kvůli neutuchajícímu dešti opět více rodičů, přes zaparkované kočárky, které byly všude, se nedalo ani projít ke kase. U prvního akvárka začal Theo volat „piš, piš“, skákat a tleskat. Znejistěly jsme. Jeho slovní zásoba ve 2,5 letech obsahuje hlavně emoce a jejich praktické předvádění všem lidem kolem. Co si máme zapsat? Dorotka nám přeložila, že piš je fish, co jiného by to asi tak mohlo být. Zdá se, že Theo se mluvením česky obtěžovat nebude, začne rovnou anglicko-německy.

Mořský svět neměl chybu. Bílí žraloci, obrovské želvy, manty, stovky dalších ryb a opičky. Džungle a prales. Největší úspěch měly rybky, které nám ožíraly ruce. Rukávy po lokty mokré jsme měli všichni.

Půjdeme brzy spát, ať zítra stihneme do školky dojít dřív. Jestli je půl druhá brzy, můžeme polemizovat. Vzhledem k tomu, že děťátka věděla, že spím na gauči, v 7 ráno jsem je měla za hlavou. Musím říct, že není příjemné na někoho hledět ráno z pěti centimetrů. Chudák Dorotka, ta byla nejblíž. Jeden mě mlátil autem po hlavě, druhý knihou, a dožadoval se čtení. Dobré bylo, že číst jsem nemusela já, ale musela jsem dávat pozor a reagovat. Rychle. A po ránu já mám reakce opožděnější.

Do školky jsme vyrazili relativně brzy, co nás však zdrželo, byla chůze s deštníky a holinkami. Deštníky a kaluže mají na děti zpomalovací vliv. Zdrželo nás i to, že jsem hledala trafiku, kde si koupit lístek do tramvaje, ale to vám přeci nebudu říkat. Hanka s Dorotkou nakonec do školky běžely, my s Theem jsme dloubali do každé skuliny na chodníku, nejvíce nás zaujala ta v průchodu, kam se snažilo odbočit z hlavní silnice 6 aut. No holt si řidiči počkali. Zvláštní bylo, že nikdo netroubil. Následovala snídaně s již známým dětským koutkem. Poté jsme se opět plynule přesunuli k obědu, školku jsme zase stihli o prsa. Hanka využila mé přítomnosti a role hlídačky, a zašla si koupit boty a šálu, rukavice si prý koupí až v Čechách. Tolik mi zase za to hlídání neplatí.

Dnes je potřeba být doma brzy, čeká nás zlatý hřeb mé návštěvy. Jdeme do opery! Tak ať máme čas se připravit. Dvoje jsem s sebou do Vídně vezla jen lodičky, šaty prý Hanka má. Lístky sehnala na poslední chvíli snadno. Mohla si dokonce i vybrat. Buď ty za 255 eur, nebo za 34 od překupníka. Vybrala variantu Bé. Cena na lístku byla sice 14 eur, ale proč by měly být falešné, že?

Příprava byla rychlá, když s sebou máte jen jedno oblečení a z make-upu řasenku, nezabere vám moc času. Po opeře půjdeme k radnici na svařák, balíme do batohů džíny a svetr, šatna v opeře to zvládne. Vchod jsme našly téměř hned, šatna byla za rohem. Popošly jsme stranou, abychom nestály uprostřed davu a začaly vybalovat z batohů lodičky a kabelky, a cpát dovnitř sněhule. Etiketa prý udává, že je faux paus přijít do opery v botách, ze kterých se přezouváte do jiných, a že lodičky musí ladit s kabátem. To jsem si významně oddychla, protože o světlé péřové bundě etiketa mlčela. Prostě přišly dámy. Pozornost jsme zajisté nevzbuzovaly. „Vy máte šatnu v lóži“, jsme se dozvěděly záhy a ohromeně zíraly. No panečku, překupník se nezdá. Protože jsme přípravu nepodcenily a dokonce si včas i zjistily, od kolika hodin představení začíná, nemusely jsme první dějství strávit v baru před plazmovou televizí jako někdo minule. Sedmkrát jsme se vyfotily na schodech a šestkrát v prázdné lóži a těšily se, že ji budeme mít celou jen sami pro sebe. Tak bohužel. Ta druhá řada na nás skutečně čekala. Nevadí, židle si přisuneme blíže k řadě první a uvidíme skvěle. Zkouším židli nadzvednout, ale nejde to. Je přilepená na nějaký podstavec. To nechápu. Proč to mají takový pitomý?? Řeknu tomu pánovi přede mnou, jestli by mi s tím nemohl pomoct. Dobře… Mohu si to šoupnout i s tím podstavcem, dozvídám se, však to dá rozum, to je logické. Ty tři šuplíčky na zdi nejsou schránky na program, to je čtecí zařízení na titulky. Tváříme se, že víme. Dokonce jsme je zvládly z němčiny přepnout na angličtinu. Ale vliv to nemělo. Děj opery La Bohéme od toho itala jsme načetly dopředu. Sice jen jedno dějství, ale já už to viděla v Praze, to bude stejné, ne?

Opera začala, my si přisunuly židle a viděly jsme tak maximálně naproti do lóže a pánovi před námi na plešku, rozhodně ne dolů doprava, kde bylo jeviště. Stoupla jsem si. Paní za mnou kývala, že vidí i tak. Ano, byla tam i třetí řada! Musela mi ale koukat celou dobu na zadek, protože ona už nemohla vidět vůbec nic. Stát v lodičkách na jedné noze není zcela pohodlné, pomalu a potichu jsem si tedy boty sundávala. Mám pocit, že mi jedna z podstavce kamsi upadla, ale zabývat se tím budu, až rozsvítí, podívám se. Scéna fantastická, pěvecké výkony božské, titulky zcela zbytečné.

Poločas byl za hodinu. Briskně jsem odsunula židli a ještě ve tmě šmátrala po zemi a hledala botu. Asi jsem u toho sáhla pánovi na kotník, nereagoval, ale vyzývavě na mě pak hleděl. Vybavila se mi scéna ze zaoceánské lodi, na které jsem kdysi trávila týden, kdy k nám přišel jeden účastník plavby, asi si přál zemřít na moři, a vyzýval nás k tanci slovy „ča ča ča, kajn problem“, a zazubil se tak, až mu vypadla protéza. Botu jsem našla, jak se dostala až tam, kde byla, jsem pochopit nechtěla, a vyrazily jsme korzovat a vyzařovat. V opeře je nutnost si dát sekt. Ve frontě řešíme, jak se řekne sekt německy. Řekni „zekt“, říká jedna. A je to das nebo der? Druhá objednává cvajmal sekt a podává barmance 10 eur. Barmanka se hlásí o další peníze, 10 nestačí. Polohlasem jsme si povzdechly, že jsme nechtěly celou lahev. Barmanka česky zahlásí, že ať se nebojíme, že nám to bude chutnat. 9 fotek u zábradlí, 12 na schodech, 7 v lóži a už se zvoní. Když Hanka zjistila, že se dá stát na tom stupínku, a ne na zemi, zážitek byl ještě silnější. Na konci jsme tleskaly, co nám síly stačily, opět se párkrát vyfotily a začaly z batohů vybalovat všechny věci. Musíme se na tu zimu venku dobře obléknout, ať si toho svařáka před radnicí můžeme co nejvíce vychutnat. Na silonky jsme natáhly džíny, na šaty oblékly svetr, nasadily sněhule a čepici, a vylezly z lóže. Kočky. Zapadly jsme mezi davy korejských turistů, kteří byli oblečeni velmi podobně. Tváříme se jakoby nic. Dámy v opeře. A hurá na svařák. Přes den jsme to tam byli všichni zkontrolovat, máme se na co těšit. Spousta stánků, obrovská bruslařská plocha, davy lidí. Těšení nám zkazila jen taková drobnost, jako je zcela zhasnutý areál včetně zavřených stánků. Trhy začínají oficiálně až za 3 dny. Končíme zase doma u karafy vody a jsme nadšené, jak jsme si ty Hanky poslední dny ve Vídni krásně společně užily.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.