Google AMP ve Instant Nedir?

Google amp, amp nedir, instant nedir, accelerated mobil pages, hızlandırılmış mobil sayfalar, amp ve seo, amp testi..

Hepinizin dikkatini çekmiştir, Google’da yapılan mobil arama sonuçlarında, site url’lerinin hemen yanında şimşek ikonu çıkmaktadır. Bu ikonları görmemizin sebebi Google amcanın AMP uygulamasını devreye sokmuş olmasıdır.

Nedir bu AMP?

AMP (Accelerated Mobil Pages) yani Türkçe karşılığıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, web sitelerinin mobil cihazlarda çok daha hızlı ve performanslı çalışmasını sağlamak amacı ile kurulmuş bir framework çalışmasıdır. İlk projeyi GitHub üzerinde gördüğümüzden sonra, amp sistemi artık Open Source tarafından da geliştirilmeye devam etmekte.

Google yaptığı resmi açıklama ile tüm ürünlerini AMP sistemine geçirdiğini duyurdu. Buradan anlayacağımız üzere Google, mobil tarafta gerekli içeriği sağlamayan siteler için denge değişiklikleri yapmakta artık.

Google her zaman özgün içerikleri ve daha fazla veri girişini çok sevmiştir. SEO içinde en önemli kriter, sitelerin özgün veriler (yazı, görsel, video) devamlı güncel tutulmasıdır. Google da sitelerde tasarımdan çok içerik ve site hızına önem verdiğini AMP sistemi ile apaçık ortaya koymuş oldu. Artık web sitelerimizi olabildiğince sade, anlaşılır ve hızlı yapmanın Google için büyük önem taşığı ortada. Gooogle mobil sorgularda AMP sistemine geçen siteleri daha bir seviyor yani işin özü.

AMP, CSS ve Javascipt kodlarından arındırılmış, hızlı çalışan siteler demektir de diyebiliriz. Arama sorgularında gelen şimşek ikonlarından sitenin amp ile çalıştığını anlamak mümkün olduğu gibi, siteyi görüntediğinizde URL çubuğunda orjinal adres yerine bir Google adresi olduğunu görürsünüz. Bu çubuğun sol tarafında kapatmak ve tekrar aramaya dönmek için bir X işareti ve sağ tarafında orjinal URL’yi görmemizi sağlayan bir link işareti bulunur.

AMP sisteminin aktif olduğu sitelere mobilden giriş yapıldığında sitenin AMP versiyonu otomatik olarak açılır. Sitenin orjinal halini görüntülemek için tarayıcıdan masaüstü sitesi istemek gerekir.

AMP ile ilgili detaylı dökümantasyona buradan ulaşabilirsiniz.

Google Search Console

AMP sayfalarınızın Google ile ilişkisinin ne durumda olduğunu görmek için Google Search Consoleüzerinden takip edebilirsiniz.

Search Console > Arama Görünümü > Hızlandırılmış Mobil sayfalar bölümüne giderek AMP durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Eğer hatalı bir işlem varsa Google size bu kısımda uyarılar verecektir.

AMP sitenizi test etmek ve durumunu öğrenmek isterseniz Google bunun için bir test sayfası da oluşturmuş. Buradan sitenizin AMP uygunluğunu test edebilirsiniz.

Google AMP Canlı Yayın Videosu:

Instant Nedir?

AMP sistemin ismi değişiyor. AMP ismi Google amcaya soğuk ve çirkin gelmiş olacak ki arama sorgularında çıkan şimşek ikonunun yanındaki AMP yazısını bir süre önce kaldırmışlardı. Twitter kullanıcısı Jonathan Jones yeni etiketi keşfedip sosyal ağda bir ekran görüntüsünü paylaştı. Görünen o ki artık “hemen” veya “anında” anlamına gelen Instant ile karşılaşmamız yakın.

Gördüğünüz gibi, gri renkli AMP işareti yerine, Instant’ın daha göze çarpan bir Messenger mavisi var. Google AMP’yi, yani Accelerated Mobile Pages’i (Hızlı Mobil Sayfalar) 2016’nın başında telefonlara getirmişti. Google’daki birisi muhtemelen bunun adını “Instant” ile değiştirmenin arama sonuçlarında daha sıcak ve arkadaşça görüneceğini düşünmüş. Ne yazık ki yeni ismin ne zaman yayılacağını henüz belli değil, o yüzden şimdilik amp ile yola devam ediyoruz.

Bir sonraki yazımda WordPress ile AMP eklenti kurulum ve ayarları, wordpress ile amp kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.