Batuhan Özyavru
May 11, 2018 · 2 min read

Wamp Server Kurulumu

Merhaba, izmir web tasarım takipçileri. Bu yazımızda, web tasarım, wordpress gibi konulara yeni başlamış olanların en merak ettiği sorulardan birisi olan, localde php çalıştırma, localde wordpress çalıştırmasorununa açıklık getiriyoruz.

Aslında bu iki cümle birbirinden farklı şeyler değildir. WordPress sistemi de, PHP ile yazılmış olan bir CMS (Content Management System) yani Türkçe adı ile İçerik Yönetim Sistemi‘dir. PHP ile yazılmış olan tüm projeler, windows ve mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışabilmek için bir kütüphaneye ihtiyaç duyarlar. Bu işletim sistemleri, PHP dosyalarını ancak bu kütüphane yardımı ile derleyebilir ve anlamlandırabilirler. Bir web sitesi, bir wordpress bloğunu internet ortamında çalıştırabilmek için ihtiyaç duyduğumuz hosting hizmetleri de sitelerimiz için aynı kütüphanelere sahiptirler.

Bu yazımızda PHP yazılım geliştirmelerini, bir wordpress, joomla ve benzeri bir cms sistemini veya bir php scriptini kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmemiz için gerekli olan localhost’u nasıl kuracağımızdan bahsedeceğiz.

PHP uygulama geliştirirken, script çalıştırırken veya wordpress kurarken birde veritabanına ihtiyacımız olur. WordPress’in de kullandığı ve PHP ile en çok kullanılan veritabanı olan mysql veritabanıda bu kurulumlar ile beraber bilgisayarımıza yüklenmiş olacaktır.

Bilgisayarımıza localhost kurmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Bu işlemi gerçekleştirmek için en çok kullanılan, windows için iki adet, mac için ise bir adet program bulunmaktadır. Bunlar; wamp server, xamp server, mamb server‘dır. Bu programlardan birisini indirip çalıştırmak ve devamında gerekli aşamaları gerçekleştirerek kurulumu tamamlamak, bizleri bir localhost sahibi yapacak ve sonunda bilgisayarımızda PHP dosyalarını çalıştırabiliyor durumda olmamıza imkan sağlayacaktır.

Bu yazımızda bahsettiğimiz programlardan wamp server kurulum ve kullanımını ele alacağız.

Yazının tamamını okumak için tıklayın..

Batuhan Özyavru

Written by

izmir web tasarım, wordpress destek, seo danışmanlığı, sosyal medya yönetimi, yazılım.