Roztomilý fake

Nedávno se objevilo bizarní video se Zemanem. Bylo rozesláno do několika českých redakcí, z emailu cheng.k@hongkongpress.news který se měl tvářit jako Hong Kong Free Press.

To že se jedná o fabulaci video nikterak neskrývalo, CGI bylo vidět na první pohled. Stejně tak falešné emaily nemohly nikoho zmást na moc dlouho.

Čekal jsem, že se jedná o práci Ztohoven, Kazmy, Michala Orsavy apod. a že se k videu během několika dní někdo přihlásí. Jenže k ničemu nedošlo. I tak vše zavánělo napojením na ČR.

Podle zprávy na idnes.cz bylo ve whois informacích uvedeno české telefoní číslo jako administrátorský kontakt. Navíc jsem zprávu o Zemanovi neobjevil na žádných zahraničních serverech, dokonce ani čínských.

Doména hongkongpress.news

Emaily používaly doménu hongkongpress.news. Rychlý DNS lookup ukázal to, že je zaregistrovaná u GoDaddy.com a emaily šly přes integraci s Office 365 (NETORGFT5082108 ukazuje na integraci GoDaddy s Office 365). Bez přístupu k těmto účtům nelze více zjistit.

https://dnsrecords.io/hongkongpress.news

Původ videa

Odkaz v emailech na stažení videa ve vyšší kvalitě (https://we.tl/t-BlusW04lrf) již nefunguje. Existuje však i další zdroj:

https://twitter.com/janavacl/status/1123545626099294208

Ale z dalšího emailu, kde je zmíněn Oliver Lee lze dohledat, že se video objevilo nejdříve na youtube.

Kopie — původní kanál už je smazaný

Pochází z kanálu pojmenovaného Oliver Lee.

Kanál, kde se video objevilo už 26.4. — v nižší kvalitě, než v jaké bylo později rozesláno médiím

Profilovka nic zajímavého nepřinesla. Stejně tak název videa:

Czech president Zeman shows an act of kindness on a street in Beijing

Ani jeho popis:

A Chinese police motorcade surprises an old Chinese woman, who refuses to leave her spot in front of a restaurant. Czech president Zeman is escorted inside, he shows an act of kindness and stops the police officer, lets her keep her place and she even receives a gift from him.
I wish all politicians were like this. Make politics human again!

Hledání Oliver Lee nebo dancelikebutterfly (název youtube kanálu, viz. URL) opět nic nepřineslo.

Co je ovšem zajímavé, je stáří účtu — byl založen 30. 9. 2011. To je velký kontrast oproti falešné hongkongpress.news doméně, která byla zaregistrována sotva den před odesláním emailů.

Každý youtube kanál má své ID. Dá se použít jako kanonický odkaz, například https://youtube.com/channel/<ID>. Přes API dotaz můžeme zjistit, že ID kanálu dancelikebutterly kde se video objevilo jako první, je UCGYWxvWqxsiG4vR-rsgVGow. Takže odkaz https://youtube.com/channel/UCGYWxvWqxsiG4vR-rsgVGow vás pošle přímo na něj. Jenže kanál byl nedávno přejmenován a Google si stále pamatuje co na něm bylo:

Kristina Vítková

Z webové cache lze zjistit jaká videa byla na kanálu předtím:

https://archive.is/5NV5j

Hledání Kristina Vitkova vede na Facebookový profil, který na tento kanál odkazuje:

Dále zjistíme, že Kristina studovala na Tchaj Wanu a umí čínsky.

Pracuje pro PG Management, což je PR agentura, která děla všechno možné:

Kristině jsem napsal na Linkedinu — sice neodpověděla, ale dvě hodiny na to byl původní Oliver Lee youtube kanál smazán.

Hrad záležitost dále vyšetřovat nebude:

Nevěděli jsme o tom, že něco takového vzniká. Ale jde o roztomilou záležitost — takže nebudeme vznášet nějaký výrazný protest. Žádná videa jsme nenatáčeli ani nepodstrčili. Musím ale obdivovat práci autorů videa, protože si dali opravdu velkou práci. Ale je to fake
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-video-pomoc-navsteva-ciny-fake-video-pomoc-starence_1904301250_dbr

Rád bych se jednou dozvěděl o co šlo. A kdo je autorem. A kdo objednavatelem.