Tak kopnout do tý bedny!

Makáme, tedy hlavně Lukáš maká, na nové IT infrastruktuře, pokud to tak jde říci. Rok 2015 byl z hlediska IT dost fuck up. Náš biz stál na Helios Orange, webu od externího dodavatele postaveném na ASP.NET a mobilní aplikaci pro Android. Motorem byl Helios, který jakožto obstarožní systém napsaný v Delphi nemajíc žádné API musel být dost prasácky napojen na web a aplikaci. A vše to spolu tak nějak divně komunikovalo.

Začátek konce tohoto ajťáckého mortal komba začal tím, že jsme půl roku přemlouvali konzultanta přímo od Assecca, aby se k nám přidal do týmu a řešil nám Helios interně. Ale po 2 měsících jsme se neshodli na tom, jak má vypadat produktivita a skvělě odvedená práce, takže jsme se zase rozloučili.

Pamatuji, jak jsme s Lukášem seděli v osm v kanclu a říkali si co dál. Je zvláštní, jak extrémní tlak a obavy o budoucnost dokáží otevřít oči. Říkali jsme si, že pokud tento konzultant na Helios byl nejlepší na trhu, tak dalšího nechceme. Nehledě na to, že jich je asi deset v celé ČR. Centrála Asseca reaguje na požadavky tak jednou za 3 týdny, takže ani interní projekťák není řešením. Nemá totiž koho tlačit. Linka je na druhé straně hluchá. A pak se mě moje žena, někdy mezi kojením a druhým kojením, zeptala: “Proč ten Helios nevyhodíš z okna”? A bylo to.

Moje žena totiž Helios Orange zná a jednu dobu ji budil ze spaní. Je to sice zcela modulární systém, kde lze nastavit cokoli, ale peníze, které toto nastavení stojí se musí rozdělit nejen na samotnou impelentaci, ale i čas lidí, které zaměstnáte tím, že po nocích ohýbají kvůli systému vaše procesy. Třeba si koupíte modul SMS Komunikátor, ale nastavit to a zprovoznit není na 10 minut práce a po instalaci se vám tam objeví zvláštní kolonky jako Rozvoz jídla atp. Navíc zjistíte, že si kontakty k zákazníkům ukládáte do databáze na tzv. Vztah kontaktu k organizaci, ale modul funguje s jiným databázovým polem pro kontakty. Takže deset tisíc kontaktů máte samozřejmě jinde a SMS nepošlete. Už to, že můžete mít kontakt na zákazníka ve dvou rozdílných databázových polích (v rámci jedné DB a kdy různé moduly pracuji s jedním nebo druhým, ale ne s oběma, je fantazie (ironie, pokud to z toho není jasné).

Míra nutnosti přizpůsobení je na můj vkus velká. A drahá. Nehledě na to, že jádro je velmi staré, je tam hodně balastu a jednoho krásného dne to bude muset Asseco vypnout. A jestli to pak udělá jako kdysi s vyšší verzi svého systému, budou muset zákazníci opět sáhnout do kapsy. Představa, že jsme do Heliosu za 4 roky nacpali více než 2 miliony (přímo nebo kvůli propojení s webem atp.) a za dalších x let bych si musel znovu zaplatit celou implementaci na nový systém, nás donutilo to vypnout teď.

Možná se nabízí otázka, proč jsme Helios vůbec měli? Stejně jako mnoho firem před námi (a po nás), jsme si ho vybrali dle nějakých referencí. A pokud vytáhnete z peněženky statisíce za implementaci, tak se vám nechce nic moc řešit. I když tušíte, že se řítíte do průseru. A buď se přehoupnete přes vrchol, za kterým už není šance cokoli změnit, nebo za minutu dvanáct zavřete oči a rozhodnete se. Teď nebo nikdy. Možná nás čeká krátkodobý krok dozadu. Myšleno tak, že se při přechodu určitě něco podělá s čím jsme nepočítali. Ale stejně jako v rugby je i ve firmě nutné někdy přihrát dozadu, abyste mohli v budoucnu skórovat. A za co jsme Helios vyměnili? Za Pohodu. Už na ní jedeme 2 týdny a brzy sepíši důvody, proč jsme si Pohodu vybrali.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.