Dokáže dobrý design ovlivnit počasí?

Jak měníme zavedenou firmu s návštěností webu 140tis denně pomocí Lean UX principů. Reálné drama, reálnější výsledky, a spousta post-itů.

Case Study o nové předpovědi počasí

Co se stane, když zastaralá firma slavící 25 let na trhu dostane nového ředitele, který je nadšený do UX a Lean principů? Začnete experimentovat, občas si nabijete, ale pokaždé se poučíte (velmi rychle). Po 25 letech jsme opět startup.

A o tom je Lean UX — nečekáte rok na kompletně nový web, kterým zákazníky (možná nemile) překvapíte, ale měníte své produkty postupně a každý kousek s nimi navíc ověříte. Po roce možná nemáte úplně nový web s hutnou specifikací, ale u každé drobné změny víte přesně, proč a pro koho proběhla. Víte, jak se jednotlivé změny projevují a dokážete rychle změnit kurz v případě, že se stávající směr neukázal jako příliš vhodný.

Ta firma se jmenuje Meteopress — a já bych vám chtěl psát, s čím postupně válčíme v rámci brandu a všech produktů. Pěkně krok za krokem.

Co vlastně dělá ten Meteopress?

V České republice máme jen pár firem, které aktuálně předpovídají počasí. Určitě znáte Český Hydrometeorologický Ústav, model Aladin a možná jste byli i na dni otevřených dveří. Dál tu máme Meteopress, který je oproti ČHMÚ sice vlastněný soukromě, ale z hlediska uživatelského zážitku má taky co dohánět.

Důležité pro nás je, že v minulém roce se hlavním ředitelem stal Michal Najman, nadšenec do dobrého designu. Tak jsme si společně začali povídat o vstupu do 21.století se vší parádou..

V následujících několika článcích budeme popisovat všechno, co se teď v Meteopressu z hlediska User Experience děje. Trochu deníková studie, ale hlavně sdílet s komunitou naše postupy, čísla, metody, procesy a taky spoustu failů a poučení, které přišly a přijdou. Od začátku, do konce.

Všechno začalo na podzim 2016…

Krok 1: Rebranding!

Máte firmu, která slaví 25 let a od začátku svého působení používá stejné logo. První, co nás napadlo: změnit! Tak jo, lehký úkol. Pomůže nám šikovná agentura s dobrými referencemi a první krok si budeme moct odškrtnout. Tak se bavíme s colmo.cz a lovebrand.cz o logu, brand manuálu, budoucích spolupracích, sociálních médiích a moderním look&feel. Sympaťáci, co se nás ptají na spoustu skvělých otázek, na které nemáme odpověd.

Zpětně to vidím jako nejlegračnější rozhodnutí, co jsme mohli pro začátek vymyslet…

Proč? Denně se snažím prosadit v práci Design Thinking a přesto uděláme tuhle kardinální hloupost. Vždyť ani neznáme cílovku! Ke komu mluvíme? Čeho chceme dosáhnout? A co chtějí zákazníci? Proč to celé děláme a hlavně: jaký je stávající problém?

Takže sice máme dvě skvělé agentury, ochotné začít hned kreslit, ale musíme akci odložit na neurčito. A to je dobře.

POUČENÍ #1: Opravdu si dejte práci alespoň s částečnou analýzou stávající situace a cílové skupiny, protože střílet akce a rozhodnutí od boku se může dost prodražit. Začít hned překreslovat (logo, nový web…) zní vždy lákavě, ale bez jasného cíle a kompasu, kam chcete dojít, budete jen dokola bloudit temnými lesy. Chcete nové zákazníky? Nebo nový typ zákazníka? Anebo nadchnout ty stávající? A kdo to přesně je, jak se chová a co potřebuje? A proč?

Krok 2: Analýza

Po měsíci jsme opět na začátku a začínáme hezky pěkně analýzou. Ze segmentu B2C si povídáme o webu, který by si jistě zasloužil pár úprav.

Jenže jediné co víme, je denní návštěvnost hlavní stránky (7–140 tisíc návštěv denně podle roční doby), průměrná doba návštěvy (1:13), bounce rate (56%) a návštěvnost jednotlivých subdomén: např. hory.meteopress.cz (40 návštěv denně), life.meteopress.cz (1 návštěva denně, ty bláho) a pár dalších, u kterých v porovnání s homepage dostaneme promile a míň.

Náštěvnost hlavní stránky. Moc dalších informací ohledně návštěvníků nemáme.

Z toho se ale moc vycházet nedá, takže rozšiřujeme analytiku na návštěvnost všech sekcí, původ, tracking slov ve vyhledávacím políčku Search (které ale nefunguje) a hlavní mapu počasí (na kterou přece nikdo nekliká).

Zároveň některé kontroverzní sekce (katastrofy jako hlavní sekce pro muže?) odstraňujeme z hlavní stránky a zvětšujeme odkaz na ty nejvíc navštěvované (Aktuální počasí a Radar). Krása.

Jenže teď nevíme, kolik lidí vlastně chodilo na ty kontroverzní, protože jsme je odstranili možná až moc rychle.

POUČENÍ #2: Pokud neměříte a nemáte k dispozici data, na základě čeho dokážete udělat správná rozhodnutí? Intuice je super věc, ale jen do chvíle, než uslyšíte to krásné “Já jsem ti to říkal…”. Měřte! Samozřejmě ne všechno a ne náhodně. Promyslete, co má na webu smysl pro uživatele a které hypotézy byste si pomocí analytiky chtěli ověřit.

Krok 3: Focus Groups

Ideální možnost, jak zjistit nálady a přijít na nové myšlenky, které by se následně daly otestovat. Nejdřív jsme si udělali pilot s partou kamarádů v pražském Lokálu U Bílé Kuželky.

Připravili jsme si témata o počasí, cestování a institucích s počasím obecně:

1.otázka: Co se vám vybaví, když se řekne předpověď počasí?

Padaly názory o spolehlivosti předpovědi na 48 hodin maximálně, o Slunci v duši i cestování a lokálních šamanech, kteří přesně vědí, kdy sklízet obilí. A o příliš technických textech, které se nedají číst.

Začínáme generovat hypotézy o nutnosti rychlého přehledu počasí na dnešek nebo zítřek a o tématu, že předpověď počasí je vnímána jako veřejná služba, která by vždy měla být zdarma.

2.otázka: Jaké znáte instituce, které předpovídají počasí?

Hodně se vedla debata ohledně ČHMÚ a jejich “konkurentů”. Řeč pak sama přišla i na Yr.no a časem i Meteopress. Důležité je říct, že účastníci naší fokusky byli naši kamarádi ve věku 25–35 let s magisterským vzděláním, takže o korelace s dotazníkem jsme se ani nepokoušeli (viz druhý díl o cílové skupině).

Zápisky z našich fokusních skupin

Nejlepší zjištění?

Podle názorů účastníků je jediným zdrojem počasí v Čechách právě ČHMÚ a Meteopress podle jejich názoru následně data pouze předprodává. Wow.

Zachovali jsme poker face spolu s active listening, a shodli se, že s touto informací musíme rozhodně dál pracovat. Stejný názor padl i v další kontrolní skupině.

SPOILER ALERT: pravda je taková, že Meteopress má vlastní výpočetní modely, hardware i zkušené meteorology. Každopádně lidé to vidí jinak a musíme to tak brát. Pro Michala (ředitel, který se diskuze zúčastnil jako pozorovatel a měl zakázáno jakkoliv přispívat) to byl emocionálně silný zážitek.

…co dál?

Příběh nekončí. Pokud jste dočetli až sem, možná vás bude zajímat i pokračování a druhý díl. V něm se dočtete o definici velmi specifické cílové skupiny, ruční analýze 400 post-itů a nemalé radosti z kampaní na Mailchimpu.

Díky a držte nám palce (třeba na facebooku nebo pomocí tlačítka Recommend — to můžete zmáčknout klidně hned!).

--

--

Jakub Rafaj
Předpověď počasí v 21.století / Weather Forecast in the 21st century

Senior UX designer in Czech TV with a passion for mobile & decisions balanced between data and expertise. After-work carpenter.