7 důvodů proč investovat do brandingu

Tvorba značky (brandu) není levná záležitost. Pokud si najdete profesionály, investice do nové značky se může vyšplhat na vyšší statisíce korun. Tvorba brandu je poměrně náročný proces, který zahrnuje mnoho kroků — viz můj předchozí článek o tom, co je to brand a branding.

Protože na první pohled není zřejmé, proč se vyplatí do brandingu investovat, sepsal jsem následujících 7 důvodů:


Důvod č. 1: Získáte pevné základy

Díky dobře zvládnutému brandingu stavíte všechna vaše rozhodnutí na pevných základech. Máte k dispozici brand manuál, komunikační manuál a grafický manuál. Každá kampaň, každá inzerce, každý příspěvek na facebooku tak bude zapadat do vašeho brandu.


Důvod č. 2: Snížíte náklady

Ve chvíli, kdy máte k dispozici jednotlivé manuály, snížíte náklady na realizaci všech dalších akcí. Grafická studia, architekti, reklamní agentury, zkrátka všichni, kdo budou pracovat s vaší značkou, budou již vycházet z daného stylu a nebudou vymýšlet již vymyšlené.


Důvod č. 3: Sjednotíte se

Díky manuálům a správné péči o značku budete působit jednotně. Každý zaměstnanec, každý kolega, všichni budete působit jednotným způsobem. To má pozitivní vliv jak dovnitř firmy, tak navenek. Táhnete za jeden provaz, protože všichni vnímají hodnoty a vizi stejně.


Důvod č. 4: Zrychlíte rozhodování

Díky pevně stanoveným základům se budete snadněji rozhodovat. Ať to bude ve chvíli, kdy budete zavádět novou službu, nebo když vás někdo poptá o sponzoring akce. Vždy si tato rozhodnutí promítnete k vaší značce a rychleji se tak rozhodnete.


Důvod č. 5: Předáváte příběh

Značka má schopnost předávat příběh. Snahou brandingu je tyto příběhy hledat a pomáhat je šířit. Právě takový příběh vás odliší od konkurence.

Jakmile bude značka růst, příběh se bude ztrácet a zůstane již jen samotný brand.


Důvod č. 6: Budujete hodnotu

Říká se, že značka je to, co zbyde, když vám shoří továrna. V podstatě to tak je. Je to vaše dobré jméno, je to něco, co vám jen tak někdo jednoduše nesebere. Je to vaše hodnota. Branding se snaží právě o to, aby tato hodnota dlouhodobě rostla.


Důvod č. 7: Zvýšíte zisk

Poslední a pro mnohé nejdůležitější bod. Je dokázáno, že značka umí více prodávat. Díky uvědomění si zakladatelů a nositelů značky může být firma, produkt, či služba navenek jednoznačně odlišitelná. Značka předává svůj příběh. Značka vyvolává očekávání. Tím se pro zákazníky stává průhlednější, čitelnější a díky tomu budou mít v daný produkt, či službu větší důvěru. Zákazníci budou vaší značku sami doporučovat a někdy dokonce i hájit. Tím vším získáte více prodejů a tak i vyšší zisk.


Znáte nějaké další důvody, proč je dobré investovat do brandingu? Neváhejte, a napište mi do diskuze.