Platforma CROWN — FAQ: často kladené dotazy

jogin
13 min readNov 4, 2019

--

Crown patří všem a zároveň nikomu

Co přináší platforma Crown (CRW) pro společnost?

Crown je počítačový program (kód) a “utility token” inspirovaný revoluční technologií Bitcoinu — tedy blockchainu a kryptografie. Crown si klade za cíl stát se globální platební a technologickou platformou pro tvorbu aplikací / firem nové ekonomiky, která nabízí jejím uživatelům efektivně uchovávat a obchodovat vytvořené hodnoty, registrovat vlastnictví fyzických i digitálních aktiv a organizovat smluvní vztahy: vše prostřednictvím blockchainové technologie, která umožňuje propis jednotlivých transakcí do jeho sítě, jsou tedy vždy dohledatelné a transparentní.

Chod a bezpečnost sítě Crownu udržují Masternody a Systemnody, druh internetových super-uzlů: IP adres, provozovaných jeho uživateli a namířených do jeho sítě.

Crown je znázorněn symbolem koruny: miliardy lidí na světě od Austrálie po Ameriku jsou schopny se s tímto symbolem identifikovat a okamžitě jej chápat. Koruna symbolizuje stabilitu, spravedlnost, sílu a právo — je to univerzální a globální symbol. Myšlenka zakladatelů byla, že se tento symbol znovu zrodí v digitální podobě a pomocí blockchainové technologie pozitivně přispěje k pozvednutí lidstva na cestě k vyspělejší společnosti. Tentokrát ale korunu nenosí na hlavě žádný král či fyzická osoba. Je to kód, který je vytvářen, spravován a směřován jeho uživateli. “Crown patří všem a zároveň nikomu.”

Propagační video Crownu

Proč vznikl Crown?

Crown vznikl jako experimentální klon bitcoinu v Říjnu 2014, kdy byl spuštěn férově a od nuly (nikoliv jako ICO) malou komunitou fanoušků bitcoinu a blockchainu. V roce 2013–2014 kdy vznikal, tato malá komunita častokrát slýchala názory širší veřejnosti, že bitcoin nemá žádné podkladové aktivum, které by podporovalo jeho čistě digitální hodnotu. Bylo velice obtížné, aby obyčejný člověk tuto revoluční technologii pochopil a identifikoval se s ní. To byl jeden z důvodů proč byl zvolen symbol koruny, který byl navázán na blockchain — aby lidé na celém světě měli možnost představit si tuto technologickou novinku v rámci mentálních mantinelů, které jim něco říkají a na ní začali dále rozvíjet své myšlení.

První blok Crownu byl vytěžen 8.10.2014 v 16:39 UTC

Jedním z dalších důvodů jeho vzniku byl stagnující technologický vývoj v oblasti fintechu, kdy finanční převod z jedné do druhé banky stále trvá 24–48 hodin. Dále přispěla vize, že hodnoty vytvořené lidmi budou v budoucnu uchovávány mimo centrální entity přímo v jejich hardwarových přístrojích jako je počítač, mobil, další smart devices. V rámci nástupu generace IoT ekonomiky (internet of things) jsou veškeré tyto přístroje napojeny na síť a vyměňují si mezi sebou informace a možná i výkon — jimi vytvořené hodnoty (nezáleží na tom jestli byly vytvořeny strojem nebo člověkem). Svět jak funguje dnes je zastaralý a nereflektuje významné technologické inovace, které ho mohou posunout mnohem efektivnějším směrem.

Jak platforma Crown funguje a jakou technologii nabízí?

Vznik jako klon Bitcoinu

Crown vznikl jako klon bitcoinu — tedy na bázi algoritmu BTC SHA-256. Aby ho uživatelé mohli získat, bylo nutné jej těžit klasickým způsobem pomocí výkonných počítačů. Tento systém je ve světě kryptoměn známý jako POW — Proof of Work: uživatel platebního systému dokazuje hodnotu platebního prostředku pomocí vynaložené práce: vynaložením výpočetního výkonu těžařů některých kryptoměn jako BTC pro výpočet kryptografických algoritmů a následné vytváření bloků.

Otec Crownu

Obdobně jako u Bitcoinu, hlavní uživatelskou infrastrukturou Crownu jsou jeho hardwarové, mobilní a online peněženky, ve kterých uživatelé uchovávají jednotky CRW s funkcí jejich odeslání jeho dalším uživatelům. Tyto transakce jsou realizovány v rámci vteřin. CRW je také možné koupit a obchodovat na předních krypto burzách.

Kód Crownu je open source (otevřený veřejnosti)a každý může volně sledovat jeho vývoj zde: https://gitlab.crownplatform.com/crown/crown-core

Implementace Masternode modelu

V roce 2016 se Crown inspiroval projektem DASH a do svého BTC kódu implementoval z 50 procent systém Masternodů a dal vznik hybridnímu systému. Masternody jsou internetové uzly, které umožňují “stakovat — získávat” Crown bez nutnosti vlastnictví výkonného těžebního počítače. Hlavním důvodem byla diverzifikace projektu od těžařů, kteří těží a automaticky prodávají za výlučným účelem zisku, do rukou komunity a vlastníků CRW s dlouhodobějšími cíli.

Uživatel potřebuje 10 tis CRW jako “collateral” — zástavu. (U Systemnodu — menšího “uzlu” je to 500CRW). Tyto coiny potom tvoří uzel, který se napojí na výkon virtuálního privátního serveru (VPS). VPS je server běžící na virtualizovaném hardware provozovaný hostingovou službou. Výkon VPS je nasměrován do sítě CRW a vytváří její páteřní síť, vlastní ekosystém potvrzování transakcí a samozřejmě také bezpečnost CRW.

Vlastní a světově unikátní PoS systém

V roce 2019, Crown zcela přešel z hybridního systému POW a Masternodů na unikátní a vlastní algoritmus MN-POS — Masternode Proof of Stake: Jedná se o systém kde Masternody (10 tis CRW) a Systemnody (500 CRW) vytvářejí bloky a potvrzují transakce a zcela nahrazují systém POW. Přechodem na tento světový unikát se blockchain Crownu dostal z rukou těžařů, kterým bylo složité konkurovat počítačovým výkonem, do rukou komunity, tedy operátorů uzlů Masternodes a Systemnodes. Komunita se zařadila mezi projekty, které pevně věří, že budoucnost blockchainu leží v systémech PoS jako to ostatně dokazuje odklon několika gigantů včetně Etherea a Cardana z POW na POS avizovaný na rok 2020.

Decentralizovaný rozpočet na bázi hlasování Masternodů

Další výhodou Masternode operátorů, kromě toho, že “stakují” — získávají CRW, je jejich funkce hlasovacího práva v rámci Decentralizovaného rozpočtu Crownu, který se jednou za měsíc automaticky uvolňuje (vyplácí členům komunity, kteří předkládají jejich návrhy týkající se vývoje) do rozvoje projektu: od technologického vývoje, marketingu po vytváření zajímavých projektů na blockchainu Crownu. Jeden Masternode rovná se jeden hlas. Návrh, který získá minimálně 10 procent hlasů ze všech běžících Masternodů, je automaticky vyplacen v rámci takzvaného “Superbloku”.

Registrace aktiv, předmětů a myšlenek na blockchainu Crownu — Framework NFT (Non-fungible Tokens)

Jedním z hlavních pilířů platformy Crown je jeho registrační systém (nyní v testovací fázi), který umožní majitelům peněženek registrovat vlastnictví jakýchkoliv aktiv, dokumentů a předmětů prostřednictvím takzvaných Non-Fungible tokenů. Fungible tokeny jsou jednotky jako například kryptoměny, nebo USD, nebo rýže: zjednodušeně řečeno, jednotky které jsou identické a není mezi nimi rozdíl.

Příklad non-fungible tokenu je například letenka: i když je každá stejná tak má zapsanou rozdílnou informaci o pasažérovi, nebo destinaci kam letí.

Komunita se v současnosti domnívá, že směr možnosti profesionální a neměnné registrace aktiv na blockchainu Crownu umožní vytvořit stovky reálných aplikací. První z nich v přípravě je například aplikace https://chronovault.co která umožní svým uživatelům registrovat luxusní předměty jako například staré vintage hodinky včetně jejich přesných vlastností a charakteristik za účelem ochrany a vytvoření jasné “knihy její historie”. Česká platforma Busyman.cz pracuje na vytvoření komplexní ochrany intelektuálního vlastnictví startupů prostřednictvím NFT.

Tyto NFT — non fungible tokeny bude možné obchodovat mezi peněženkami a umožnit tak globální výměnu aktiv na zcela jiné úrovni než ji známe dnes. Bude záležet pouze na komunitě uživatelů Crownu jaké reálné využití bude schopna dále tvořit pomocí tohoto registračního systému.

Problematika, kterou technologie (vy) řeší a její filozofie

Technologie blockchainu je reakcí na globální trend decentralizace. Podobně jako ho pozorujeme u globálních společností jako je Uber, Airbnb a dalších platforem v rámci kterých si lidé vyměňují — obchodují své dovednosti, služby, majetek napřímo s ostatními lidmi mimo tradiční centralizované entity.

Vše to začalo platbou — Video vytvořené komunitou

Blockchain ale navíc umožňuje, aby jakékoliv transakce mezi dvěma stranami — a nikoliv pouze finančního rázu, jako je tomu například u Bitcoinu, byly propisovány a tudíž navěky zaznamenávány v blockchainové síti, kterou udržují tisíce uzlů: výpočetní výkon uživatelů sítě. Tento fenomén vytváří prostor pro zcela nový rozměr interakce mezi lidmi, firmami a organizacemi včetně státních útvarů.

Ať už se jedná o smluvní vztahy, notářské záznamy, registrace aktiv: automobilů, nemovitostí, léků, lékařských záznamů, pojistných událostí, registrů osob, vedení účetnictví, registrace inelektuálního know-how startupů, atd., až samozřejmě po finanční transakce, které je možné realizovat globálně a v jednotkách vteřin. Každá jednotlivá transakce má svůj daný “hash” neboli otisk v síti. Je tedy snadno dohledatelná.

Co získají lidé, kteří budou používat platformu? Co získá jedinec, který chce vlastnit jednotky CRW?

Crown je primárně komunita lidí z celého světa, která věří, že technologie blockchainu začíná hrát důležitou roli v rámci moderní a efektivní organize komerčních i nekomerčních vztahů. Tyto vztahy jsou organizovány jako online transakce mezi lidmi, firmami a institucemi. Každá jednotlivá transakce je propisována do blockchainové sítě, kterou udržují sami uživatelé prostřednictvím uzlů — masternodů a systemnodů.

Úspěch Crownu záleží na lidech, kteří ho vytváří nikoliv na jednotlovci

Lidé, kteří se rozhodnout zkusit využít platformu Crown mají dnes několik možností:

1. Mohou jednotky CRW nakupovat a prodávat na globálních burzách jako je například Bittrex (za Bitcoiny) https://global.bittrex.com/Market/Index?MarketName=BTC-CRW nebo Litebit.eu (za Eura) https://www.litebit.eu/en/buy/crown

2. Mohou jednotkami CRW platit za vybrané služby https://www.crownplatform.com/where-to-use-crown/

3. Mohou si v rámci své peněženky nastavit Masternode (10 000 CRW) nebo Systemnode (500 CRW) a Crown těžit — získávat tak na denní bázi jednotky CRW a ty prodávat.

Typy Crown uzlů

4. V případě uzlu Masternodu, získávají hlasovací právo rozhodovat na měsíční bázi o návrzích, které komunita vkládá do systému a podílet se tak na vytváření budoucnosti Crownu.

5. Mohou do systému vložit svůj vlastní konkrétní návrh (a získat tak ze systému CRW) jak oni sami chtějí investovat svůj čas do projektu a nechat o něm komunitu hlasovat. Návrh může být z oblasti vývoje, marketingu a šíření myšlenky, vytvoření nové aplikace na blockchainu Crownu nebo jakákoliv myšlenka, která by mohla projektu pomoci.

5. Po spuštění technologie NFT do hlavní sítě, mohou platformu využívat k registraci aktiv na blockchainu formou “vložení” konkrétního aktiva, předmětu, myšlenky, atd do NFT — nonfungible tokenu, který reprezentuje její vlastnictví na blockchainu. V další fázi rozvoje technologie NFT, bude možné registrovaná aktiva obchodovat s dalšími uživateli podobně jednoduchým způsobem jako odesílání jednotek CRW z jedné peněženky na druhou.

Může platforma něco někomu garantovat?

Globální komunita udržuje blockchain Crownu již šestým rokem. Je to jeden z nejdéle bězících blockchainů na světě. Crown je počítačový program, který jej udržován uzly uživatelů, kteří ho vytvářejí, pohání a umožňují realizovat transakce v jeho síti. Dobrá zpráva tedy je, že jeho budoucnost nezáleží na jednotlivci nebo jednotlivcích, ale na komunitě přispěvatelů z rozdílných koutů světa. I přes tuto skutečnost, je zapotřebí zopakovat, že technologie blockchainu se stále nachází v experimentální fázi. Na světě existují tisíce kryptoměn, tokenů a blockchainových sítí. Každá z nich se snaží o to, najít to správné využití a stát se příštím Bitcoinem, který nabídne svým uživatelům daleko víc než instantní zasílání “virtuálních peněz”.

Lidé míří ve svých myšlenkách ke hvězdám, riziko je ale extrémní

Jeden z dnešních problémů sektoru blockchainu a kryptoměn obecně je, že v souvislosti s bublinou, která se vytvořila v roce 2017 kdy se do ní přidaly masy — spekulanti, hledající tisícnásobné zhodnocení: bez rozmyšlení svými penězi podporovali i projekty, které si to nezasloužily. Když došlo k vystřízlivění a tok peněz se zastavil, celý trh se zhroutil a stáhnul s sebou i solidní projekty. Nyní se tato skutečnost projevuje nedostatkem kapitálu, který by technologii blockchainu podpořil do své další fáze.

V současné době bude primárně záležet na síle jednotlivých komunit, zda se s tímto schizmatem vypořádají. Komunity a projekty, které dokáží v této fázi rozvoje sektoru demonstrovat, že právě jejich blockchain má reálné využití, mají naději na úspěch. Každý nový uživatel, pro kterého je tento sektor novinkou by měl mít vždy na mysli to, že pouze on sám je zodpovědný za svá rozhodnutí a musí si být vědom, že riziko neúspěchu každého experimentálního projektu je extrémně vysoké.

Proč by se měli lidé připojit ke komunitě Crownu?

Komunita Crownu je mix přispěvatelů a uživatelů z celého světa. Prolínají se zde jiné kultury, byť nejsilnější komunity pochází ze západní části naší planety. Silnou komunitu má Crown v Evropě, zejména pak ve Velké Británii, Španělsku, Itálii, České Republice, Německu, Holandsku, Skandinávii, Ukrajině i Rusku. Crown má také komunitu fanoušků v USA a Kanadě protože je obchodován na americké burze Bittrex. Jeden z klíčových vývojářů, který stojí za systémem MN-POS “presstab” je američan, jeden z prvních vývojářů a těžařů CRW “infernoman” je kanaďan. V Asii má Crown nejsilnější pozici v Korei, znovu díky tomu, že je obchodován na korejské burze Upbit. Členové komunity jsou ale přítomni i na dalších kontinentech jako je Austrálie — Nový Zéland, v Africe nebo Jižní Americe.

Komunita Crownu se pravidelně setkává od roku 2016, vždy v jiné části světa, zatím proběhlo 8 srazů v Londýně, Praze, Torontu, Amsterdamu, Miami, Essenu, na Maltě a v Manchesteru.

Komunita se sešla v Paralelním Polis v Praze
Meeting komunity Crownu v Amsterdamu
Meeting komunity Crownu v Blockchainhotelu v Essenu

Cílem těchto inspirativních setkání je poznat se face-to-face (tváří v tvář), vyměnit si názory a prezentovat projekt novým fanouškům. Samozřejmě existují oficiální aktivní skupiny na Telegramu https://t.me/crownplatform a Discordu https://discordapp.com/invite/rB3Kr8. Discord je hlavním komunikačním kanálem vývojářů a přispěvatelů. Skupiny na Telegramu, ať už mezinárodní skupina a pak ty regionální — španělská, italská, česká, brazilská a německá jsou spíše místa kde lidé získávají rychlé a obecné informace netechnického rázu.

Komunita je seskupení lidí, které má podobnou vizi budoucnosti a vzájemně si na této cestě pomáhá. Někdo má například problém s peněženkou, položí dotaz ve skupině a někdo mu pomůže problém vyřešit. Mezi členy komunity jsou lidé, kteří mají různorodé dovednosti a někteří z nich si je mezi sebou vyměňují a navzájem je využívají. Crown má šikovné vývojáře, bezpečností experty, designery, komunikační experty, businessmany a ostatní profese, které vždy přinášejí nový úhel pohledu a obohacují projekt.

Každý komu je myšlenka Crownu sympatická a má zájem dozvědět se více o blockchainu a kryptoměnách, se může stát členem těchto skupin, není nutné aby vlastnil jednotky CRW.

V čem je platforma výjimečná oproti ostatním blockchain projektům?

Crown si vybral jeden z nejtěžších směrů v oblasti krypta a blockchainové technologie — směr otevřenosti a decentralizace vývoje kódu a komunity od bodu nula: Crown je DAO — Decentralized Autonomous Organization. Po vzoru Bitcoinu, zde nejsou pozice jako CEO, CFO a podobně, kód je veřejně dostupný na úložišti Gitlab / Github, komunikační kanály vývoje a strategie projektu jsou otevřeny veřejnosti a každý do nich může přispívat, nikdy nedošlo k veřejnému fundraisingu po vzoru ICO projektů kde skupina lidí vybírá peníze na svoje vize.

Video: Co znamená Crown DAO?

Od spuštění svého blockchainu v roce 2014 ušel Crown dlouho cestu, níže jsou uvedeny jeho nejdůležitější charakteristiky a odlišnosti od ostatních blockchainů:

1. Otevřenost k novým myšlenkám: od svého vzniku, Crown sleduje směry a inovace v blockchainové technologii a bere si z nich inspiraci: největší síla blockchainu je jeho povaha opensource (otevřený kód)! Od Bitcoinu, přes Namecoin, Peercoin, Dash, Ethereum nebo EOS. Crown má od každého kousek a tvoří tak unikátní technologickou platformu postavenou na pilířích těch nejlepších myšlenek krypta.

2. Vlastní technologie MN-PoS: pokročilý algoritmus kde masternody a systemnody generují bloky, potvrzují transakce a udržují blockchain v chodu. Každý má možnost získat Crown, ne jen ti, kteří vlastní velký těžební výkon a levnou energii. Stačí si pořídit VPSku podobně jako když hostujete svojí webovou stránku. MN-PoS systém Crownu podporuje myšlenku “Low Carbon Economy” — tedy ekonomiky založené na skutečnosti, že Crown přešel na vlastní systém Mn-PoS ale nevylučuje, že jako klon Bitcoinu má významnou část svého kódu shodného s Bitcoinem — nejbezpečnějšího a nejauditovanějšího kódu současnosti a blockchainu s největší komunitou nejen vývojářů. Jeden z vývojářů Crownu (Ashot) v současnosti finishuje upgrade části BTC kódu na jednu z jeho posledních verzí BTC 0.17.

“Těžení — staking” Crownu podporuje myšlenku ekonomiky na bázi nízké uhlíkové stopy

3. Decentralizovaný rozpočet na bázi hlasování Masternodů: Masternode operátoři mají funkci hlasovacího práva v rámci Decentralizovaného rozpočtu Crownu. Tento systém je jedním z důvodu, proč i přes poslední dva roky propadu altcoinů na burzách, vývoj Crownu stále pokračuje.

4. Blockchain sdílené odpovědnosti: budoucnost Crownu plně závisí na jeho komunitě, která jej vytváří a je odpovědná za úspěch nebo neúspěch projektu. Jedná se o nový model odpovědnosti, který přinesl Bitcoin. Jen čas ukáže jestli se tento novátorský model rozhodování a spoluvytváření naší budoucnosti osvědčí, nebo se jedná pouze o vizi, kterou nelze uskutečnit. V době kdy se kapitalizace Bitcoinu blíží 200 miliardám dolarů, komunita pevně věří že nezůstane pouze u vize.

5. Technologie NFT: komunita Crownu vsadila na kartu zvanou NFT — registrace aktiv, předmětů a myšlenek na blockchainu a jejich jednoduché obchodování. Registraci na blockchainu vnímá jako základní stavební kámen: genezi — vznik nové ekonomiky na blockchainu. Nejdříve musíme zaregistrovat náš svět na této síti, pokud blockchain chceme smysluplně využívat.

Technologie NFT na Crownu, insprirativní video Joseho “Crownfana”

6. Blockchain-jako-služba: jednou z dalších charakteristik platformy Crown je myšlenka, že vývojáři budou jeho blockchain využívat shodně s principem software-as-a-service: software jako služba. Komunita Crownu udržuje jednoduchý, bezpečný, flexibilní a generalistický blockchain a nechává volnou ruku lidem aby ho využívali s ohledem na jejich vlastní potřeby.

Crown nás dovedl sem, jaká bude jeho další cesta?

Je možné definovat myšlenku Crownu v jednom odstavci?

Crown je infrastrukturní “utility” token a blockchainová platforma, která umožní jednoduchou registraci aktiv, dokumentů, předmětů a myšlenek na blockchainu a jejich následnou výměnu mezi lidmi, firmami a institucemi formou instantních krypto transakcí: jednoduše, efektivně a v globálním měřítku. Bitcoin začal finanční platbou (finální fáze procesu jakékoliv transakce), Crown do této platby přidává “hodnotu aktiva” formou NFT, která se chová jako instantní transakce.

Více informací o platformě Crown najdete na www.crownplatform.com nebo na oficiálním blogu https://medium.com/crownplatform

--

--