Je libo vypovědět službu O2? Ne, děkuji.

Třeba jsem ojedinělý případ a stále ve skrytu duše doufám, že tomu tak i je, avšak to, čím se předvedlo O2 během roční dodávky internetu do naši skromné kanceláře, vytočí i flegmatickou povahu jakou jsem já.

Ještě musím podotknout, že v mnoha ohledech nejsem vůbec náročným zákazníkem. Chci pouze jedno. Aby věci fungovaly lidsky. Což možná bude ten oříšek a pro některé firmy je to ne lidský, ale nadlidský úkon.

Tato roční jízda započala v listopadu 2015. Objednal jsem standartní pevné připojení k internetu. Za pár dní nás kontaktoval obchodní zástupce, že mi pošle e-mailem cenovou nabídku. V té době jsem ještě řešil internet s jinými dodavateli. O2 Internet je přeci jen na můj vkus pomalý, ale zase jsem věděl, že to bude alespoň rychle nainstalováno, dokud nenajdu lepší alternativu. A internet je pro mou práci klíčová záležitost. Nakonec cenová nabídka byla taková, jakou jsem čekal. Jen jsem si neuvědomil, že nabízené ceny jsou s ročním úvazkem. Tato informace v nabídce nepadla a neexistovala žádná varianta: tohle je s úvazkem a tohle je bez.

Když k nám zavítal technik, abych podepsal smlouvu, pro jistotu jsem se zeptal, zda mohu internet třeba za 2 měsíce zrušit, že hledám ještě jiné alternativy. On na to, že to problém nebude a já se uklidnil, že mám vše náramně pořešeno.

První pokus vypovězení smlouvy

Po cca 3 měsících, kdy jsme se stěhovali v rámci stejné budovy o patro výš, jsem získal možnost rychlejšího internetu za nižší cenu. Bomba. Volám do O2, že chci vypovědět smlouvu a v tu ránu zjišťuji, že mám roční úvazek.

“OK, moje chyba. Měl jsem si to pořádně prověřit, namísto dotazování se technika.” pomyslel jsem si. A tak pokračuji s operátorkou a snažím se najít možnost, jak ze smlouvy vyvázat. “Ale vy smlouvu ukončit nemůžete. Dokonce ani s pokutou. Jste totiž právnická osoba. Pouze fyzické osoby mohou s 20% penále předčasně odstoupit od smlouvy.” informuje mě paní na druhé straně a zároveň mi bere veškeré naděje. “Takže mi chcete říct, že 9 měsíců budu platit nepoužívání internetu?” tážu se už trošku podrážděně. A ona v klidu odpoví, že se můžu pokusit ten internet někomu střelit. Jasně, já jsem O2 obchodník a navíc budu prodávat něco, co bych sám nedoporučil.

Druhý pokus vypovězení smlouvy

Po 5ti měsících nepoužívání internetu (celkem tedy cca 8 od podpisu smlouvy) jsem si řekl, že dojdu na pobočku vypovědět smlouvu k datu vypršení závazku, ať na to náhodou nezapomenu. Mohla by nastat situace, kterou už mnozí znají, smlouva se automaticky prodlouží o další rok a vy už s tím nic neuděláte. Pobočku proto, abych měl jistotu, že vše klapne.

Na pobočce mi sympatický mladík řekl, že stejně je potřeba zavolat na infolinku a vypovědět smlouvu telefonicky. Tak tam zavolal a rovnou mi předal telefon s operátorkou.

Operátorka se mnou zahájila asi 10minutový rozhovor o důvodech mého nutkání k odchodu. Nejprve jsem si říkal, že ok, uživatelský průzkum, rád budu nápomocen, jde přece o vylepšení služeb. A tak se snažím co nejpřesněji zodpovědět všechny otázky. Avšak k mému překvapení po célé té diskuzi odpověděla: “Internet aktuálně vypovědět nemůžete. Zavolejte nejdříve až 42 dní před vypršením úvazku.” “Cože?” hrklo ve mě. Takže celá cesta na pobočku, celý tento průzkum, byly zbytečné a pouhou ztrátou mého času?

Třetí pokus vypovězení smlouvy

Třetí pokus jsem nechal v plné režii našeho projekťáka Vikiho. Ten si zapsal tento den D do kalendáře a jakmile přišlo ono magické datum, zavolal do O2. Vše klaplo a já byl šťastný, že O2 je pro mě historie. To jsem ještě nevěděl, že vypovědní proces O2 je jako klíště. Pevně se vás drží a saje do poslední kapky s cílem vysát vše. Peníze. Pohodu. Čas.

V lednu dorazila od O2 faktura v plné výši. Vikimu říkám: “Hele, podal jsi tu výpověď správně? Právě mi došla faktura za celý měsíc.” A Viki na to: “Jasně. Zavolám tam, co se stalo.”

Čtvrtý a snad poslední pokus vypovězení smlouvy

Ano. Pokud tušíte, že výpověď byla neplatná, máte pravdu.

Vikimu bylo vysvětleno, že nám měl zhruba do týdne od telefonátu dorazit “výpovědní kód”, který je nutné nahlásit. Problémem bylo, že žádný kód nedorazil, čímž k výpovědi nedošlo. Když totiž kód nedorazí, je naše povinnost si o kód zažádat znova. My jsme si nezavolali, takže jsme si to nejspíš rozmysleli.

Nicméně jsme smlouvu počtvrté vypověděli. Kód po týdnu dorazil. Když Viki volal do O2, aby jej nahlásil a operátor milým tónem začal opět dělat průzkum, proč vlastně chceme odejít, poslal ho do háje.