Pojďme dnes společně nahlédnout do problematiky výběrových řízení na digitální projekty. Označil bych tento obor jako královskou konzultační disciplínu. Je velmi obtížné udělat takové výběrové řízení, které instituci skutečně pomůže najít skvělého dodavatele.

A možná budete překvapeni, že to častokrát není ani tak kvůli zákonům, jako kvůli nezkušenosti zadavatelů.

Pro exkurz do tohoto světa využijeme výběrové řízení (VŘ) Mendelovy univerzity v Brně, dále jen MENDELU vypsané 16. 2. 2021 na deset nových webů v maximálním objemu 5,4 milionu korun.

V článku odhalíme, proč možná výběrové řízení nevyjde tak, jak by MENDELU chtěla a jakých chyb se dopouštějí stovky dalších zadavatelů…


Někteří politici mají pocit, že víc testů na COVID-19 znamená více případů koronaviru. Co to má společného s vaším webem? Více, než si myslíte.

Setkáváme se opakovaně se stejným scénářem. Firma si nechá postavit web. Odškrtne si pomyslný checkbox v plánu — web je pěkný a podle jejich představ, takže je v pohodě. A dál se s ním neděje nic… až do doby, kdy se někomu přestane líbit a jde se znovu redesignovat.

Funguje váš web?

A jak moc jste si tím jisti? Část lidí se řídí intuicí — máme web, vypadá dobře, takže je OK. Část se jednou za čas podívá do…


Redesignovali jsme web! A jaké dopady to mělo na váš byznys? No máme nový web… a je fakt pěkný.

Nedávno jsem psal, že web je dnes jedním z nejpodstatnějších pilířů komunikace vaší značky a se špatným webem přicházíte o byznys. Mimo jiné jsme v rámci COVIDové pomoci ostatním rozjeli bezplatný Mini-audit webu, který vám pomůže během hodiny zjistit část problematických míst webu.

Některé firmy se letos i kvůli COVIDu pustily do redesignu webu. A stejně jako u předchozích pokusů to nemělo žádný přínos.

Důvodů může být více, dnes se zaměřím na jeden z nich. Pokud nemáte v pořádku základy svého…


Jednou za čas nám přijde poptávka ve znění: „Máme e-shop a potřebovali bychom zvýšit konverzní poměr. Zaručte se, že nám ten konverzní poměr zvýšíte o X.“

Vnímám jako skvělý krok dopředu, že jste se rozhodli věnovat energii svému byznysu a zainvestovat do jeho dalšího růstu. Vaše pozornost a finance mají limity, takže je důležité věnovat se ve správnou chvíli té správné aktivitě.

Pomůže vám zvýšení konverzního poměru?

Konverzní poměr v nejjednodušším smyslu udává z kolika návštěvníků internetového obchodu se stanou zákazníci.

Shoptet

Na trhu existují subjekty, které vám dodají 5 způsobů, jak zaručeně zvýšit konverzní poměr e-shopu. Není zásadní problém si tento typ služby…


Poslední 3 týdny jsem strávil se zprávami o epidemii, nouzovém stavu a rapidních změnách. Každý večer jsem sledoval grafy, kde rostly počty nakažených. Jsou zahlcující, urgentní, krizové. Ideální pro novináře a politiky. Ale ne pro mě.

Tohle nebude další článek o COVID-19, píšu ho pro ty z nás, kteří už přestali panikařit. Jsme v napětí, protože tušíme, že nás čekají změny. A vnímáme, co se děje kolem.

A že toho je. Ulice jsou sice prázdné, až na pár ustaraných lidí v rouškách, ale online to žije. Webináře, blogy, videorozhovory, během pár týdnů vzniklo víc obsahu a aktivit, než loni za…


Mohli jsme šít roušky, ale řekli jsme si ne. Raději jsme se rozhodli vytvořit něco, co by vám mohlo pomoct ve vzdálené práci. Výsledkem je tento článek, který shrnuje naše aktuální poznatky pro online workshopy a facilitovaná setkání.

Workshop Wardleyho mapování

V House of Řezáč děláme workshopy na většině projektů. Workshop v našem pojetí znamená, že designová dvojice něco vytváří společně se zástupci klienta. Na většině projektů využíváme:

 • Úvodní workshopy pro onboardování designerů do kontextu projektu a strategické mapování
 • Projektový workshop kde rámujeme a nastavujeme spolupráci a projektové řízení
 • Sense-making workshopy pro analýzu a syntézu dat uživatelského výzkumu
 • Ideační workshopy pro kreativní vymýšlení…


Mnoho firem má dnes svůj web nebo digitální produkt, ale nevyužívá jeho skutečný potenciál. Možná nenaplňuje klíčové potřeby uživatelů. Možná není ve firmě dostatek knowhow. Možná nemá jasného vlastníka. Ale možná má a ten vlastník jste vy… a přesně pro vás je náš UX Akcelerátor.

Na začátku byla úvaha o tom, jak se učím věci:

 • když se chci podněty pro rozvoj, čtu si na twitteru
 • když chci jít v tématu do hloubky, přečtu si knihu
 • když chci zjistit, jak se něco dělá, řeším to s lektory, konzultanty nebo video-návody
 • pak to musím někde zkusit a když to dělám s někým…


Přelom roku je čas na rekapitulaci a reflexi. Před Vánocemi jsme ji dělali společně v týmu, teď to zkusím ještě jednou sám.

Rok 2019 byl z mého pohledu nejlepší rok House of Řezáč vůbec. Začali jsme ho netradičně 14 dny na ostrově Madeira — část byla pracovní a část dovolená.

První a poslední fotka, kde mě vidíte bez askotu ;-)

Na Madeiře vznikl produkt Audit webu — nejrozsáhlejší revize obsahu, technického řešení a grafiky webu, která věrně odráží stav vaší marketingové komunikace.

Na Auditu webu jsem si uvědomil setrvačnost našeho byznysu. V první polovině roku ho prakticky nikdo nechtěl, v druhé polovině se stal naším nejpoptávanějším produktem a auditovali jsme…


Rozvoj služby, produktu či firmy není jednoduchý, ale zároveň v něm není nutné vymýšlet kolo. Existuje mnoho nástrojů, které vám mohou pomoci v posunu dopředu — pokud je dobře zvolíte a navážete je na sebe.

Máme s tím v House of Řezáč bohaté zkušenosti — něco vyšlo a něco ne. Třeba metodiku OKR jsme neúspěšně zaváděli třikrát. Pokaždé to selhalo na něčem jiném.

OKR stands for Objectives and Key Results. They are used to focus a group or individual around a bold goal.

– Christina Wodtke

Poprvé jsme si stanovili cíle, které nebyly navázány na firemní priority, nedali jsem jim…


Pokud chcete dojít k jiným výsledkům než doposud, tak musíte začít něco dělat jinak. Pokud chcete dělat něco jinak, musíte o tom začít jinak přemýšlet.

Cynefin, Enneagram, Wardleyho mapy & NVC

K novým náhledům na svět slouží modely, frameworky, mapy. Dobře použitý model ve správnou chvíli mi šetří čas, otevírá nové perspektivy, umožňuje posun debaty dopředu nebo mění priority. Rád bych se s vámi podělil o čtyři modely, které jsou pro mě užitečné:

 • Cynefin vytváří prostor pro lepší rozhodování
 • Enneagram umožňuje lepší spolupráci
 • Wardleyho mapy přináší lepší orientaci
 • NVC pomáhá k produktivnějším konverzacím

Nemám žádnou ambici vás přesvědčit, že budou užitečné i pro vás — to…

Jan Řezáč

Ostrý jako břitva

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store