Na koho cílíte se svým portfoliem?

Nedávno jsem měnil práci. Často mi dorazila žádost, ať zašlu kromě svého životopisu i portfolio s ukázkami prací. V Česku si pod rolí UX designera představují častěji spíše grafika, který má v malíku i použitelnost (a.k.a. to magické UX). V portfoliu tedy spíše očekávali ukázky hezkých webových stránek.

V zahraničí je role UX designera všelijaká. Nebývá výjimkou, že je UXák částečně kodérem. Jednou se mi i stalo, že chtěli, abych poslal odkaz na GitHub. To naštěstí není tak časté :)

Ale k tématu — u zahraničních nabídek bylo portfolio požadováno vždy. A to nejen u pozice designera, ale k mému překvapení i pro produktový management. To v podstatě i potvrdilo info, které jsem zjistil před více než rokem při rozhovorech s UXáky v Londýně.

Ve zkratce. Pokud chceš jít pracovat do zahraničí, bez portfolia ukazujícího tvou práci, se neobejdeš. V tom lepším případě bývá zmíněno hned po oslovení personalistou, někdy je zmíněno přímo v popisu dané pozice, jindy je automaticky očekávano společně s motivačním dopisem.

Většina zdrojů k tvorbě portfolií UXáků obecně odkazuje na to, že máte hlavně ukázat váš designový proces, nedbat příliš na vizuální podobu (pokud nejste zároveň i grafici, na to samozřejmě pozor), a taky říct stručně váš příběh, představit sami sebe a ukázat výsledky vaší práce. Každá ta část je určitým způsobem důležitá, rozhodně není cílem tohoto článku toto rozporovat. Než se ale pustíte do řešení podoby a obsahu portfolia, zastavte se a udělejte krok zpátky. Víte, na koho svým portfoliem cílíte?

Kdo jsou cílovky vašeho portfolia?

Může to znít jako klišé, ale faktem je, že portfolio je projekt jako každý jiný. Cílem portfolia je nechat se najmout. Tak k tomu také přistupujte. Uvědomte si potřebné cílovky a věnujte čas jejich motivacím. Vaše portfolio pravděpodobně bude mít tyto cílovky: headhuntery, personalisty a znalce oboru. Každou tuto skupinu chcete primárně oslovit jinou částí vašeho portfolia.

Headhunter

Headhunteři zpravidla nemají moc času, tak hlavně skenují klíčová slova a buzzwordy. Tohle přesně jsou ti lidé, o kterých se mluví, když někdo zmíní “vašemu životopisu věnují tak minutu, přinejlepším”. Stává se, že vás osloví s nabídkou práce na pozici, kterou jste dělali před několika lety a dnes už takovou práci nehledáte. Jejich motivace je dodat kandidáta personalistům společnosti a zpravidla se o samotnou společnost příliš nezajímají. A vlastně ani o vás osobně.

U headhunterů musíte zaujmout na první pohled a doslova jim naservírovat základní přehled. Dost pravděpodobně totiž ani nebudou zkoumat další části vašeho obsáhlého portfolia.

Personalista

Ani tak nezáleží na tom, zda mluvíme o externích či interních personalistech. Záleží jim na firmě, pro kterou hledají kandidáty. Chtějí, aby kandidát uspěl. Chtějí také, abyste dorazili připraveni a někdy vám s přípravou na samotný pohovor pomohou. Samozřejmě také nemají moc času (kdo dnes má?), ale chtějí si být jisti tím, že profilu vyhovujete. Nechtějí se ztrapnit tím, že k samotnému pohovoru doporučí nevyhovujícího člověka a budou tak ztrácet čas všech přítomných.

Personalisti někdy nerozumí vašemu oboru. Jsou pro ně ale důležité předchozí zkušenosti. Pozitivně působí společnosti, které oni sami znají a důraz kladou i na vaši loajalitu, tj. jestli a jak často měníte práci. Rádi se také dívají na to, jaký dopad na výsledný produkt měla vaše práce, zajímají je tedy čísla a výsledky. Běžně vám volají předem a dělají si úvodní screening.

Doménový znalec

Zní to trochu fancy, ale nenapadl mě lepší výraz pro někoho, kdo se účastní pohovoru v roli experta v oboru, do kterého vás najímají. Často je v této roli váš potencionální budoucí nadřízený. Pamatujte si, že tito lidé jsou převážně na vaší straně. Oni vás chtějí najmout. Dost pravděpodobně potkali desítky jiných kandidátů, kteří nevyhovovali a doufají, že vy vyhovovat budete.

Zároveň si ale musí být jisti, že svou práci budete dělat dobře. Proto věnují více času zkoumání vašeho portfolia, zaměřují se na konkrétní projekty a na roli, kterou jste při realizaci sehrál. Nebojte se v popisu projektů zahrnout více podrobností, ale dejte si pozor, ať nezmiňujete nepodstatné detaily. Nepodceňte ani přípravu, protože se vás na ty projekty budou ptát při osobním pohovoru. A pokud se nezeptají, tak jim o svých projektech řekněte sami.

Napadá vás nějaká další cílová skupina vašeho portfolia? Máte jinou zkušenost? Podělte se o ni prosím v komentářích. :)

Tip na závěr. Ať už tvoříte portfolio nebo jste na pohovoru, buďte sami sebou. V žádném případě nelžete a neupravujte realitu. Nejen, že to není fér k vašemu budoucímu zaměstnavateli, ale vy také nechcete být zaměstnáni na pozici, která nevyhovuje vašim schopnostem a zkušenostem.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Jan Toman’s story.