Youtube’da Neler Dinliyorum?

Herkese merhabalar,

Uzun zamandır yazmak isteyip sürekli ertelediğim bu yazıya sonunda başlıyorum.

Youtube’da takip ettiğim müzik kanallarından, konser kayıtlarından ve bu kanallardaki en sevdiğim performanslardan oluşan bu derlemeyi okumaya başlamadan önce kulaklığınızı takmanızı tavsiye ediyorum :)

  1. KEXP FM — 90.3

KEXP, 90.3 frekansından Washington’dan yayın yapan, University of Washington’ın kanatları altında çok güzel işler çıkaran bir radyo istasyonu. 1972'de kurulan istasyon, 10 yıldan uzun süredir Youtube’da, 1 milyona yakın aboneye ulaşmış ve 10 binden fazla video yayınlamış durumda. İş yerinde ikinci monitörümde çoğu zaman bu kanal açık olduğu için ilk sırada ona yer veriyorum :)

Şimdiye kadar blues’dan soul’a, electronica’dan country’e kadar birçok türe rastladım. Konukları arasında yeni çıkış yapan isimler, hem de Macklemore, Florence and the Machine, Arctic Monkeys gibi tanınmış gruplar bulunuyor. Her video’da 2–3 şarkı dinleyebiliyorsunuz, arada ise yeni albümlerden, turnelerden ve grubun dinlediği sanatçılardan konuşuluyor.

En sevdiğim:

Elektonik müziğin altın çocuğu Nicolas Jaar’ın electronica-ambient projesi Darkside’ın performansı:

2. Boiler Room

2010 yılında, Londra’da bir kalorifer dairesinden, webcam’le yapılan yayınla başlayan, şimdilerde ise dünyanın bütün metropollerinde canlı müzik yayınlarına imza atan, şahane bir proje, Boiler Room, listemizde 2. sırada.

Genel olarak elektronik ve house tarzında performanslara denk gelsek de, iyi müziği takip ettiklerini biliyoruz. Bu doğrultuda caz, klasik, hiphop gibi türlere de yer veriyorlar.

Cuma ve cumartesi akşamlarının vazgeçilmezi, sadece kulaklarımız değil gözlerimiz de şenlensin, yeri geldiğinde güzel bir rooftop’tan NY manzarası görelim, yeri geldiğinde evin içini Londra’da karanlık bir kulübe çevirip, Flume’le koltuklara serilelim derseniz, Boiler Room doğru durak!

PS: Gecenin ilerleyen saatlerinde biraz da gülmek isterseniz, şuraya bir göz atın derim.

En sevdiklerim:

3- MixMag

1982 yılında yayın hayatına başlayan, Londra merkezli elektronik/disko müzik dergisi Mixmag ve Smirnoff’un ortaklığı ile New York, Sydney ve Los Angeles’tan dinlediğimiz Mixmag, trap, hiphop, house, lounge ve techno gibi geniş bir yelpazedeki performansları evlerimize kadar getiriyor.

2014'te başlayan ortaklıklarını şu günlerde güçlendirerek devam etme kararı alan ekip, yeni bir mentorluk programıyla da çıkış yapmak isteyen DJ’leri yetiştirmek için adımlar atıyor.

En sevdiklerim:

4 — Jam in the Van

Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan müzik keşif aracı, Jam in the Van, yollara düşüp festivallere konuk olan bir mobil kayıt stüdyosu. Kanalda Gary Clark Jr. gibi bir blues’cu, ya da Robert Delong gibi bir electronica’cıya rastlamanız olası. Şimdiye kadar 600 farklı ismi konuk etmiş olan kanal, Amerika kıtasındaki SXSW, Lollapalooza, Outside Lands ve Live on the Green gibi festivallerin de gediklisi.

En sevdiklerim:

5 — NPR Music

NPR (National Public Radio), kar amacı gütmeyen, reklamsız müzik ve haber yayını yapmayı kendine görev edinmiş, Amerika merkezli bir yayın kuruluşu. 900'ün üzerinde yerel radyoya içerik sağlayan NPR’ın, ofislerinde düzenleyip, Youtube üzerinden yayınladıkları “NPR Music Tiny Desk Concert” ve çeşitli konser alanlarından -Lincoln Center, 9:30 Club gibi, paylaştıkları “NPR Music Front Row” adında iki farklı projesi var.

2015 yılında ODTÜ KKM’de dinlediğimiz Omar Sosa — Paolo Fresu ikilisinin de bir kaydının bulunduğu kanal, caz, blues ve alternatif müzik severler için binlerce video barındırıyor.

En sevdiklerim:

Eğer sizin de sevdiğiniz ve tavsiye ettiğiniz kanallar varsa, lütfen yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Müzik dolu günler diliyorum!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.