Historia 101: O potrzebie niedoskonałości

Gdy trzy miesiące temu zaczynałem codzienne pisanie, z góry zastrzegłem że poziom moich historii będzie różny, ze wskazaniem na banał. Oczywiście, w głębi ego widziałem się jako połączenie Hemingwaya z Bukowskim, ale rzeczywistość zweryfikowała mnie bardzo szybko i dzisiaj po prostu myślę o regularnym pisaniu, a nie doganianiu kogokolwiek. Przynajmniej zarostem powoli dorównuję Ernestowi.

Często wyrzucamy sobie, że nie jesteśmy w czymś dobrzy tak, jak ktoś inny. To jest tym łatwiejsze, że codziennie oglądamy innych ludzi na Instagramie czy Snapchacie i porównujemy się. Widzimy, jak kompletnie nie znani ludzie z dnia na dzień stają się “fejmami”. Setki użytkowników śledzą ich życie, jedzenie, nowe ubrania, kosmetyki, imprezy i wycieczki. Nie ma w tym nic złego, ja cieszę się że komuś jest fajnie w życiu i ma na to wszystko czas i pieniądze. Problem leży w tym, że zaczyna zżerać nas wtedy wewnętrzny kornik.

Kornik drąży: Dlaczego ta osoba ma tylu fanów? Jest mądrzejsza, fajniejsza, ładniejsza? Dlaczego ja tak nie mogę? Czy to kwestia mojego niskiego wzrostu? Wady wzroku? Krzywego zęba? Za dużych uszu? Chrapliwego śmiechu? Słabego poczucia humoru? Z pomocą tego kornika jesteśmy w stanie wynaleźć setki argumentów tłumaczących dlaczego ktoś jest w czymś od nas lepszy: w życiu, w pracy, w sporcie. I setki innych argumentów, utwierdzających nas w przekonaniu, że może tak powinno być, bo z naszymi wadami nie zasługujemy na takie uznanie. Nie jesteśmy *tak* piękni, nie jesteśmy *tak* zdolni.

Pozwól mi Ci coś powiedzieć: wszyscy jesteśmy bardzo niedoskonali. Mamy tylko mniejsze lub większe predyspozycje do naginania wirtualnej rzeczywistości, żeby to ukryć. I dobre filtry na Instagramie.

Japończycy mają taką koncepcję: wabi-sabi. Oznacza ona akceptację niedoskonałości, cieszenie się pięknem w tym, co jest uszkodzone zębem czasu, krzywe, wyszczerbione. Nawet połamane naczynia potrafią być znowu piękne, gdy się je wyraźnie połączy specjalnym złotym spoiwem (to technika kintsugi). Wszyscy widzą, że były rozbite, ale to nie odbiera im ani uroku, ani użyteczności. Wiesz jakiego spoiwa potrzeba? Akceptacji.

Nawet taki słynący z perfekcji naród akceptuje czasem jej brak.

Dlaczego my nie mielibyśmy zacząć?

To była moja sto pierwsza historia. Zostało 264 #365historii #365stories