Historia 120: O dwóch iPhone’ach

Dzisiaj wpis ociekający dobrobytem, czyli krótki life-hack dla osób korzystających z ekosystemu Apple, a konkretnie z dwóch iPhone’ów (np. prywatnego i służbowego) i Macbooka. Omawiany przykład dotyczy sprzętów z iOS 9 lub wyższym i OSX 10.11 (a już od jutra macOS!), ale powinien działać także na wcześniejszych wersjach systemu wspierających Continuity.

Bo widzicie, Apple wymyśliło sobie kiedyś fajną funkcję Continuity. Pozwala ona na odbieranie wiadomości i rozmów przychodzących np. na nasz telefon, na dowolnym urządzeniu Apple, które mamy akurat w ręce (jednak powyżej pewnego rocznika produkcyjnego). Jeśli zostawiłeś telefon na blacie w kuchni, a ktoś właśnie dzwoni, to możesz odebrać i rozmawiać z poziomu laptopa, z którym siedzisz na sofie oglądając serial. Wygodne i eleganckie.

Jednak przy trzech urządzeniach (4s z 9.3.5, 6s z 10.1 i Mac z 10.11.6) zaczyna się niezły cyrk. Każde powiadomienie piszczy na trzech sprzętach, dzwonek telefonu rozlega się potrójnie, nawet SMSy synchronizują się jednocześnie. Jak wprowadzić jakiś porządek w tym chaosie?

Ja zabrałem się do tego w taki sposób, że numer służbowy dzwoni sobie sam i nie przekazuje rozmów ani SMSów dalej. Numer prywatny wymienia się rozmowami i wiadomościami z Macbookiem. Na prywatnym telefonie mogę też wysyłać iMessages z numeru służbowego i odbierać połączenia FaceTime z pracy. Po pracy służbowy iPhone sobie leży, a prywatny służy tylko na wypadek jakiegoś Armageddonu.

Najpierw służbowy. Otwieramy Ustawienia/Wiadomości/Przekazywanie i widzimy taki panel (ja z przyzwyczajenia mam angielskie menu wszędzie):

Pierwszy krok — otwieramy Ustawienia/Wiadomości/Przekazywanie i odznaczamy te dwie opcje

Następnie otwieramy Ustawienia/FaceTime na obu telefonach i wyłączamy lub włączamy opcje w zależności od preferencji. Mnie można złapać na prywatnym pod każdym możliwym adresem, ale na służbowym wyłącznie pod numerem służbowym.

Drugi krok — wybieramy które z naszych danych mają być możliwe do wysłania nam wiadomości

Ostatni krok to wyłączenie przekazywania rozmów telefonicznych. Klikamy w Ustawienia/Telefon/Połączenia na innych urządzeniach, włączamy opcję przekazywania i wybieramy, na których urządzeniach chcemy odbierać rozmowy.

Krok trzeci — zezwalamy lub nie na odbieranie rozmów na innych urządzeniach.

Załatwione — teraz dzwoni tylko to, co naprawdę powinno.

To była moja sto dwudziesta historia. Zostało 245 #365historii #365stories