Historia 13: O otwieraniu drzwi

Z całego zestawu zachowań, jakie dawniej dżentelmeni stosowali względem kobiet, do naszych czasów dotrwało kilka. Niektóre są mniej, niektóre bardziej kontrowersyjne (np. czy całować panie w dłoń? jeśli tak to kogo i kiedy?), ale szczęśliwie przepuszczanie pań w drzwiach się powszechnie utarło.

Tylko że błędy w tej materii popełniają przedstawiciele obu płci. Nie martwcie się, idę z pomocą. Oto przed Wami krótki poradnik… otwierania drzwi.

  1. Drzwi do samochodu. O, ile razy to widziałem: mężczyzna otwiera kobiecie tylne drzwi do taksówki po randce czy imprezie, a ona posuwa się na środek kanapy, żeby mu zrobić miejsce. Część facetów się tam wpchya (jeśli to czytacie, błagam, nie róbcie tego więcej), ale część robi rzecz poprawną: przytrzymuje drzwi, czeka aż kobieta wejdzie, następnie okrąża samochód od tyłu i otwiera sobie drzwi z drugiej strony. Tak trzymać!
  2. Drzwi do pomieszczenia. Uwaga! Aż dwie opcje, łatwo o pomyłkę! Gdy drzwi otwierają się na zewnątrz, to otwieramy je, przepuszczamy kobietę i sami przechodzimy. Gdy do wewnątrz, to wchodzimy pierwsi i trzymamy pani drzwi. Uwaga dla pań, które czasem mylnie interpretują ten ruch — poczekajcie, aż otwierający drzwi mężczyzna przejdzie, framuga pewnie nie pomieści dwóch osób,a nigdy nie tarasuje się przejścia, żeby przytrzymać skrzydło. Oczywiście to wszystko dotyczy sytuacji gdy idziemy z koleżanką lub partnerką, a nie przepuszczania wszystkich pań wchodzących za nami np. do marketu. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.
  3. Drzwi do restauracji. Ha, tu jest ciekawy wyjątek. Oczywiście, że przepuszczamy kobietę przodem zgodnie z regułą otwierania drzwi z punktu 2, ale zaraz zajmujemy pozycję przed nią, po to żeby poprowadzić do stolika — ten zwyczaj wziął się stąd, że możliwie trzeba będzie utorować drogę przez gęsto zastawioną salę. Zostawcie usuwanie krzeseł i przesuwanie klientów facetom. Szkoda sobie pobrudzić sukienkę.

Mam nadzieję, że pomogłem.

To była moja trzynasta historia. Zostało 352 #365historii #365stories