Historia 198: O królestwie wydm i wiatru

Grudzień w Polsce to zazwyczaj chłód, deszcz i wiatr. Jeśli szukamy ucieczki od dwóch pierwszych elementów aury, a sam wiatr nie jest nam straszny, to warto zimową porą odwiedzić Wyspy Kanaryjskie. Ja tak zrobiłem prawie rok temu, 12 grudnia 2015— i to była podróż życia.

Zbiory autora

Fuerteventura i jej bliźniaczka, Lanzarote, są w tym czasie zdecydowanie mniej oblegane przez turystów, więc niezależnie czy zabieramy rodzinę czy grupę przyjaciół, to nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem noclegów, miejsc w knajpie czy na plaży. Lot z przesiadką w Berlinie to łącznie ok. 5h. Co tam zastaniemy w połowie grudnia, nie licząc palm przystrojonych w lampki choinkowe?

Zbiory autora

Fuerteventura jest wyspą wulkaniczną o bogatej przeszłości geologicznej. Znajdziemy tu zarówno szerokie piaszczyste plaże, jak i bazaltowe pozostałości erupcji, wydmy, palmy i pustynię. Temperatura w grudniu oscyluje w granicach 20–25 stopni, więc nie grozi nam upał, a wciąż jest wystarczająco ciepło by się opalić.

Sama Fuerteventura nie jest duża, korzystając z transportu publicznego za kilka euro możemy ją przejechać z jednego krańca na drugi w 2-3 godziny (zależy od trasy, bo na tych mniej uczęszczanych jest mañana i może autokar przyjedzie, może nie). W środku wyspy znajduje się lotnisko w Puerta del Rosario (więc i tak się tam pewnie znajdziecie), a na południu w Morro Jable zwiedzicie park narodowy Jandia.

Zbiory autora

Natomiast na północy, zaraz za rogatkami Corralejo (gdzie ja stacjonowałem), rozciąga się najprawdziwsze morze wydm niczym z Tatooine — Parque Natural de Corralejo i słynna Grande Playa.

Zbiory autora

Mekka amatorów sportów wodnych. Wiejący z prędkością 40km/h wiatr stwarza tam idealne warunki dla wind- i kitesurferów. Polecam zabrać windstopper i czapkę, bo na plaży naprawdę wieje, jakby miało ci urwać głowę. Cudownie jest też obejrzeć wschód słońca, przez pierwsze 2 godziny od świtu nie spotkacie tam żywej duszy.

Jeśli natomiast chcecie poczuć, jak to jest płynąć motorowym pontonem z Hiszpanem, który najbardziej skupia się nie na sterowaniu, ale na tym żeby pęd nie zgasił mu papierosa, to wybierzcie się na Los Lobos. Znajduje się tam nieaktywny wulkan La Caldera z pięknym widokiem na port w Corralejo i na Playa Blanca na sąsiedniej Lanzarote.

Zbiory autora

Jeśli wkurza Cię smog, słońce zachodzące o 16 i śnieg z deszczem, to nie zastanawiaj się ani chwili, tylko pakuj walizkę i rezerwuj tydzień w cieplejszym klimacie.

To była moja sto dziewięćdziesiąta ósma historia. Zostało 167 #365historii #365stories