Historia 206: O badaniach piersi

Zgodnie z danymi stowarzyszenia Polska Unia Onkologii: “Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).”

Czyli jest się czego bać, z czym walczyć i czemu możliwe najszerszą edukacją i profilaktyką zapobiegać.

Od wczoraj w Sieci krąży żenujący filmik TVP Opole (a może po prostu powienienem powiedzieć — w polskim standardzie filmowym?), którego tu z litości nie przytoczę, żeby nie nabijać wyświetleń. Mężczyźni w garniturach, w dresach, a także policjanci w mundurach opowiadają tam, że “uwielbiają jak podskakują, gdy biegniesz”, lub “są takie jędrne”. Jeden nawet z entuzjazmem wykonuje okrągłe gesty, że “może pomóc” w badaniu. I to ma kobiety zachęcić do profilaktyki raka piersi, do walki z dewastującym nowotworem, który nie tylko odciska tragiczne piętno na ciele, ale też potrafi nieodwracalnie zniszczyć poczucie pewności siebie i kobiecości.

Są takie momenty, że jako facet mogę się tylko walnąć otwartą dłonią w czoło. To jest jeden z tych momentów, bodajże nagłupszy od czasów nadpapieża Terlikowskiego, oburzającego się na mastektomię Angeliny Jolie. Ostatnio rzeczywistość daje mi jednak aż nadto powodów do walenia się w czoło, przysięgam że w końcu to mi się odbije na genotypie, moi potomokowie będą mieć płaskie czoła od urodzenia. Ale nie mam zamiaru biadolić nad kampanią marketingową, którą chyba szykował podekscytowany cyckami gimnazjalista. Mam zamiar dać wam, Czytelniczki, konkretną pomoc.

Ponieważ nagie kobiece piersi wzniecają największy szał cenzury w social media, nawet wtedy gdy filmik jest instruktażem badania na własną rękę a nie amatorskim porno, to trzeba sobie umieć radzić inaczej. Dlatego też zamiast seksistowskich tekstów na podryw w tanim barze, łapcie drogie panie poradnik krok po kroku, jak samodzielnie wykonać podstawowe badanie:

I jeśli wy same, wasz partner lub partnerka wyczujecie lub zobaczycie jakieś zmiany, to od razu idźcie do lekarza. Nie ma na co czekać. Tu jest lista przydatnych linków:

To była moja dwieście szósta historia. Zostało 159 #365historii #365stories