Historia 287: O hipsterskich kawiarniach

Ostatnio w dyskusji wypłynął taki temat: czy naprawdę potrzebujemy hipsterskich kawiarni na każdym kroku? Wiecie – tych, w których w postindustrialnych wnętrzach wytatuowani i brodaci bariści przez miedziane zestawy naczyń przelewają fair-trade’ową kawę z ekoplantacji z pogranicza San Escobar, mamrocząc pod nosem magiczne zaklęcia by prosić geniuszy dzbanka i filtrów o przychylność.

Moja część racjonalna mówi: nie. Pewnie zawsze istniałyby specjalistyczne lokale dla kawoszy, może nawet industrialna estetyka by im się udzieliła, ale żeby już każda, nawet poślednia knajpa udawała berliński Kreuzberg, to trochę przesada. Estetyka kosztuje, czynsze kosztują, to się przekłada na ceny kawy plus na czas oczekiwania. Zapomnij o szybkim espresso w drodze do biura za równowartość 1 euro.

Część emocjonalna krzyczy: tak! Gdzie wtedy w sobotnie popołudnia zabierałbym MacBooka i słuchawki od Bang&Olufsen, by lansować się lookiem „na brodatego pisarza”? Gdzie moje przerośnięte ego znajdowałoby swoje ujście, gdybym nie mógł powybrzydzać trochę nad menu — czy do latte dobrać panini z łososiem, czy jednak bruschettę z mozarellą? Gdzie głaskałbym wszystkie super puchate corgi, goldeny i inne shiba-inu, których piękni i młodzi właściciele(-ki) przychodzą między konceretem niszowej kapeli a jogą w parku spędzić weekend w gronie przyjaciół, i zabierają swoich pupilów ze sobą?

Część intelektualna nieśmiało przypomina, że w kawiarniach pisze mi się zdecydowanie lepiej niż w domu czy biurze (gdzie zawsze jest coś do zrobienia, ktoś dzwoni itp.), ale kto by jej słuchał. Puszczę sobie https://coffitivity.com i wyjdzie na to samo.

McDonalds wyszedł ostatnio z odpowiedzią na wszystkie moje wątpliwości. No, wszystkie poza jedną:

Bo ja nie za bardzo lubię kawę.

To była moja dwieście osiemdziesiąta siódma historia. Zostało 78 #365historii #365stories