Historia 356: O mieście umarłych

Przy zwiedzaniu obcego miasta zazwyczaj uwzględnia się muzeum, zamek, może park, klimatyczne uliczki, dobrą knajpkę i historyczny Rynek lub Stare Miasto. Czasem nazywa się to też Starówką, chociaż zagubionych turystów w Krakowie pytających mnie o drogę do owej odsyłam wówczas na Dworzec Główny, do okienka kasowego z biletami do Warszawy.

A co, jeśli by zacząć zwiedzanie od cmentarza? Zostawić na chwilę żywych ich sprawom, a przespacerować się po domenie przeszłych mieszkańców miasta?

Włoska Werona zawsze będzie miastem zakochanych, ja jednak zacząłem jej zwiedzanie od miasta umarłych. Cementerio monumental de Verona to duży, zamknięty cmentarz, stylizowany na rzymskie budynki — i rzeczywiście są one monumentalne. W odróżnieniu od nekropolii w naszej części Europy, zmarli zajęli tam nie wielką połać gruntu, ale nisze wysokich ścian. Od podłogi (a także całe korytarze pod podłogą) aż po sufit, metr po metrze, cenotaf po cenotafie. Co ciekawe, część nadziemna nie jest kolumbarium na urny, lecz mieści trumny i sarkofagi — więc zmarli zajmują miejsce także w głąb ściany.

Od razu zwracają uwagę dwie rzeczy — pierwsza to minimalizm. Jeden-dwa znicze, jeden-dwa kwiaty, brak walających się wszędzie bukietów, wstęg, no i standaryzacja — tylko wielowiekowe groby szczycą się rozbudowaną płaskorzeźbą, reszta ma skromnie wykonane napisy (często nawet bez zdjęć). Druga — to cisza. Na marmurowych posadzkach jakoś nie słychać kroków, a jedynym wyróżniającym się z tła dźwiękiem jest szum drzewek oliwnych za murami. Dostojność i powaga śmierci, ale też posmak wieczności — lub prawie-wieczności dla tych mniej wierzących, gdy owo trwanie to kilka wieków w eleganckim otoczeniu surowych marmurów.

Gdy tak o tym myślę, mógłbym kiedyś nawet spocząć w takim mieście, choć oczywiście nigdzie się na razie nie wybieram.

Wymyśliłem sobie jednak przyszły pochówek inaczej — jako małą zemstę na trucicielach środowiska. Po opróżnieniu z wszystkich przydatnych narządów, prochy mojej doczesnej powłoki mogłyby zasilić sadzonkę dębu gdzieś w Krakowie. Za kilka lat filtrowałbym smog, pobierał tonę dwutlenku węgla i wydalał 700 litrów tlenu na każdy metr sześcienny przyrostu. To nawet lepsze niż marmurowa urna.

To była moja trzysta pięćdziesiąta szósta historia. Zostało 9 #365historii #365stories