Historia 74: O windowym savoir-vivre

Sporo ze śmiesznych historii z mojego cyklu dzieje się w windzie. To zaleta mieszkania na piątym piętrze, zawsze znajdzie się jakiś temat na wpis. Ten dzisiejszy w kilku prostych krokach pozwoli okiełznać pozornie nieskomplikowaną czynność wsiadania do windy, a po prawdzie nieskończoną karuzelę wpuszczania, przeciskania się, trzymania drzwi kolanem itd.

1. Kto wsiada do windy pierwszy?

Ten, kto wysiada ostatni, bo przesuwa się do końca, pod ścianę, tak żeby nie musieć się przeciskać. Pasażerowie wysiadający wcześniej stoją bliżej drzwi. Jak podjeżdżasz tylko piętro lub dwa, stój zaraz przy drzwiach.

2. Czy przepuszczać kobietę w drzwiach?

Nie. Tu akurat jest takie historyczne odstępstwo/ciekawostka — gdy windy nie były jeszcze tak pewnymi urządzeniami i nie istniał Urząd Dozoru Technicznego regularnie sprawdzający dźwigi, to mężczyzna wsiadał pierwszy żeby sprawdzić czy jest bezpiecznie. Dotyczy oczywiście sytuacji gdy jedziecie na to samo piętro. Pewnie i tak wszyscy olewają tę regułę, ale wzmiankuję dla porządku.

3. Czy się witać i żegnać?

A co ci szkodzi powiedzieć “Do widzenia” wychodząc? Albo gorzej — jeszcze się uśmiechnąć?

4. Czy wolno rozmawiać przez telefon?

I tak pewnie nie masz zasięgu, więc odpuść sobie. Poza tym współpasażerowie nie muszą znać dolegliwości cioci ani szczątkowych wspomnień z wczorajszej imprezy. Ja się trzymam zasady, że nie rozmawiam prez telefon w tramwajach, windach itd., o ile to nie jest superpilne.

5. Czy biec do prawie pełnej windy, właśnie zamykającej drzwi?

Równie zdrowe będzie wejście po schodach, a oszczędzisz sobie nienawistnych spojrzeń.

Mam nadzieję, że pomogłem.

To była moja siedemdziesiąta czwarta historia. Zostało 291 #365historii #365stories