I pay extra for precut vegetables.
Chel
25

I absolutely do this with grapes. I can get a tub of grapes already pulled off the stem and in a container for $4.99 and it’s heaven. I feel extremely lazy every time I buy them, but I actually wash and eat every single grape in plenty of time, so it’s worth it to me.

Ditto bell peppers. Having those strips ready to go into my tortilla soup in the crock pot instead of fighting with all the detritus is a life-saver!

Like what you read? Give Jenn a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.