YouTube yeni nesil gelir araçlarının denenmesi için teşvik sunuyor

Dijital dünyada özellikle video alanındaki rekabet artıyor. İzlenme sayıları birbiriyle yarışırken YouTube gelişmeye devam ediyor ve rekabeti artıracak bir hamle yapıyor. YouTube, artık ücretli içerik oluşturucular ve geliştirilmiş “Süper Sohbet” araçları dâhil olmak üzere yeni özelliklerin denenmesi için en iyi içerik oluşturucularına ödeme yapmayı teklif ediyor. Bloomberg tarafından bildirildiği gibi YouTube’un yeni araçları sergilemek için popüler platform yıldızlarına yüksek ücretler teklif ettiği biliniyor.

Denenecek bu özelliklerden biri kullanıcıların kendi ürünlerini doğrudan hayranlarına satabileceği ürün rafı güncellemesi. Videonun hemen altında yer alan bir bölümde 20’den fazla farklı ürün seçeneği sunulabilecek. Bunu 10 binden fazla abonesi olan içerik oluşturucular yapabilecek. YouTube’un bu yenilikleri bazı önemli içerik oluşturucuların diğer platformlara geçmesine neden olan endişeler nedeniyle kullanıma sunduğu biliniyor. Yine Bloomberg tarafından belirtildiği gibi: “Birçok kullanıcı, reklamların ötesinde para kazanmanın yollarının sunulmadığı ve YouTube’un reklamverenleri tartışmalı içerikten koruma çabalarının satışları zedelediği gerekçesiyle şikayetçi oldu.”

Bu kaygılar arasında, Twitch ile birlikte gelişen canlı video platformları da yer alıyor. Ancak 1,8 milyar aktif kullanıcısı olan YouTube, mücadele etmekten vazgeçmeyecek.

YouTube’un, çevrimiçi video üstünlüğüne yönelik savaşın ne kadar ısındığını gösteren bu yenilikler dikkat çekiyor. YouTube’un canlı video platformlarına rağmen varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği ise hâlâ merak konusu.

Kaynak:socialmediatoday.com