Jak pomoci školám s online výukou

Jindřich Šaršon
5 min readMar 13, 2020

--

Bydlím v Hořicích — menším městě s necelými 10 000 obyvateli, máme zde 3 základní školy a pár dalších malotřídních škol v okolí. Zároveň s bráchou řídíme a vlastníme několik let firmu s hruba 10ti zaměstnanci, která se specializuje na vývoj mobilních aplikací. Specializujeme se na celosvětový trh, takže i sami se snažíme používat moderní nástroje na řízení projektů, komunikaci ve firmě a podobně.

Když se objevila zpráva o zavření škol, rozhodli jsme se, že bychom chtěli školám nějak pomoci. Hned první den po uzavření se začaly objevovat informace, že školy budou nějak posílat žákům emaily s úkoly, to nám přišlo značně neinteraktivní, nudné a neefektivní — zvlášť, pokud by to mělo trvat delší dobu. Musí to jít přeci lépe! V tomto a možná i dalších příspěvcích bych chtěl shrnout naše poznatky i slepé uličky, aby ostatní mohli jít připadně zkratkou.

Článek je psán zejména pro lidi z IT, ne úplně pro (běžné) učitele. Cílem je podpořil případné dobrovolníky, aby školám pomohli. Článek má ještě druhou část, kde popisuji samotnou instalaci.

Jak by vlastně mohla fungovat online výuka?

Při hledání nástroje pro online výuku jsme došli k tomu, že bychom si tu online výuku měli nejprve specifikovat. Jak by to vlastně mohlo fungovat? Jaký bude režim školního dne? Zde je náš první nástřel, který přišel školám smysluplný (ale bude se samozřejmě ještě upravovat). Je popsán záměrně nezávisle na komunikační platformě, která bude následně použita.

  • Ráno každý den — učitel pro každou třídu a předmět co ten den bude učit připraví krátké (1 min) video, kde vyhodnotí předchozí úkoly a stručně řekne dětem, co je čeká dnes. Forma videa nám přijde dobrá pro osobnější přístup.
  • Dále maximálně využít online nástroje pro procvičování, které jsou dnes k dispozici, youtube videa, nebo pracovní listy, samostatná práce — zadání odkazem nebo popsané v dokumentu.
  • možnost konzultace přes video nebo textový chat s učitelem (např. v určitou hodinu)
  • Vyhodnocení odpoledne / večer, zaslání osobní zprávou přes komunikační platformu žákovi, případně v některých online nástrojích je vyhodnocení hned vidět

Každá škola může mít samozřejmě své požadavky, nicméně z naší zkušenosti nikdo moc neví, jak by to mohlo/mělo fungovat, proto je dobré s nějakým plánem pro školy přijít. Plán “budete dělat výuku přes Skype” je málo.

Možná jste si všimli, že tam zatím není klasická “online” výuka stylem hromadná video konference učitele s 30ti žáky. To byl náš původní plán, nakonec se to ukázalo jako dost nereáné. Jednak sami ze své zkušenosti víme, kolik komplikací se řeší při každém hromadném video hovoru (mě se to seká! a mě nejde mikrofon!). A zároveň nám přišlo dost složité vše ze strany učitele řídit (přepínání video hovor / sdílení obrazovky / vypínání — zapínání mikrofonů žákům a pod.). Proto zatím necháváme video hovor jen na konzultace.

A jak budeme se žáky komunikovat?

Online nástrojů pro vzdálenou komunikaci existuje docela dost, nicméně použití ve školách má svá specifika — co může dobře fungovat ve firmě, nemusí fungovat ve škole. Prioritou byla snadnost použití jak pro učitele tak i děti, lokalizace do češtiny a snadnost nasazení. Vyzkoušeli jsme několik nástrojů, zde shrnuto proč jsme je nevybrali:

  • Zoom.us — oblíbená platforma pro video konference ve firmách, nicméně ve free verzi nemá nahrávání videa (školy chtějí, aby si video z výuky mohli pustit žáci zpětně, případně i ti, kteří zrovna nebyli u počítače). Nefunguje česky.
  • Skype, WhatsApp apod. — výhodou je, že tyto komunikátory většina dětí (i učitelů) již používá. Pro dlouhodobější použití ve výuce nám ale nepřišli úplně vhodné. Nejde např. nastavovat pravidla pro diskusní skupiny (např. psát může jen učitel) atd.
  • Slack — oblíbený ve firmách a šel by určitě použít. Někdo na něj nedá dopustit, nám přišel trochu moc “geekovský”.

Naše volba nakonec padla na Microsoft Teams. Zkusili jsme si v něm nakonfigurovat školu včetně tříd a předmětů a i zadat denní plán pro zkušební třídu. A přišlo nám, že by to mohlo fungovat.

Proč Teams a jak ho použít?

Microsoft Teams je původně určen pro firmy a je to v podstatě konkurence daleko oblíbenějšího Slacku. Nicméně v českém prostředí má několik výhod, a to zejména:

  • je v češtině
  • má variantu EDU — tj. se speciálními funkcemi pro školy (zadávání úkolů, testy (něco jako Google Forms) a podobně)
  • školy ho mají k dispozici v rámci předplatného Office 365 (aniž by to dost často věděli). A Office 365 v základní variantě je pro školy zdarma.

Není cílem tohoto článku popsat, jak fungují Teams. Takže jen pár bodů, jak jsme navrhli konfiguraci:

  • každá třída má svůj team a žák je členem teamu své třídy
  • v každém teamu je několik kanálů pojmenovaných podle předmětů. Zároveň je tam i kanál pro obecnou diskusi (General)
  • kanály dle předmětů jsou nastaveny jako read-only pro žáky. Nicméně žáci mohou odpovídat na příspěvky učitelů. Jestli to bude vyhovovat uvidíme.

Ukázka pro jeden předmět / jednu třídu

Pro představu, jak by to mohlo fungovat je ukázka — screenshot z Teams, co uvidí žák, když se ráno podívá do aplikace (ve skutečnosti uvidí jen svoji třídu a vše bude v češtině).

Kde jsme teď

Ve čtvrtek 12.3. 2020 jsme s pomocí města uspořádali schůzku s řediteli, kde jsme nabídli pomoc a odprezentovali náš návrh, jak by mohla online výuka vypadat.

V pátek 13.3. 2020 proběhlo školení Teams přímo lidmi od Microsoftu. To šlo mimo nás, zařídila to ředitelka ZŠ Chodovice. Nechápu, jak se to tak rychle mohlo podařit, ale vyšlo to :). Zároveň dnes na 2 školách již připravují účty pro žáky (naše skvělé město pro to vyčlenilo jednoho interního IT člověka, který s tím pomáhá).

V pondělí 16.3. 2020 začne komunikace s rodiči, instalace Teams u dětí a možná i zkušební provoz.

Jak to bude pokračovat dál napíši tedy příští týden. Pro info naše prezentace pro školy — je možné z ní vyjít, pokud budete chystat svoji.

Pár tipů na závěr

  • nezahlťte školy — je dobré začít postupně. Pochopte, že do této doby většina učitelů maximálně odesílala email, ne každý používá podobné nástroje roky, jako my lidi od IT
  • nedávejte školám moc vybrat — nechtějí seznam 10ti řešení na video konference a z nich si vybrat. Vyberte jim to, co si myslíte, že je nejlepší
  • nebojte se chyb — nikdo nemá se stylem online výuky v takovém rozsahu zkušenosti. Pokud to nebude fungovat, tak zkuste vymyslet jiné řešení

Kdo vám s tím pomůže?

V rámci ČR vzniká dobrovolnická skupina zastřešená projektem cesko.digital - vice se můžete dozvědět na www.ucimeonline.cz. Na této stránce také školy mohou vyplnit poptávkový formulář — podporované platformy jsou Microsoft Teams a Google Classroom.

A pokračování: Instalace Teams pro školy — postup a zkušenosti

--

--