Savcı Kiraz haberini yapan gazeteciler “terör propagandası” iddiasıyla yargılanıyor

Jiyan

Taraf’ın eski sorumlu yazı işleri müdürü Tunca Öğreten ve adliye muhabiri Aysun Yazıcı, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Çağlayan Adliyesi’nde rehin alınması haberinde “terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiasıyla yargılanıyor.

2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada Öğreten ve Yazıcı hakkında 7,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Sanıkların savunma için süre istemesi üzerine dava 24 Aralık’a ertelendi.

Taraf dışında, dokuz gazete hakkında aynı gerekçeyle soruşturma açılmıştı. Merkezleri İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan gazetelerin davası ayrı bir mahkemede görülüyor. Cumhuriyet Gazetesi’nden Abbas Yalçın ve Can Dündar, BirGün’den Berkant Gültekin ve İbrahim Aydın, Özgür Gündem’den Reyhan Çapan ve Emire Eren Keskin, Posta’dan Seçil Şengelir ve Mehmet Emin Öztürk, Yurt Gazetesi‘nden Başak Günsever ve Orhan Şahin, Şok Gazetesi’nden Kaan Özbek ve Orhan Duman, Millet Gazetesi’nden Sedat Gülmez ve Cuma Ulus, Bugün Gazetesi’nden Gökhan Çorbacı ve Temel Tanadalan ile Aydınlık Gazetesi’nden Murat Şimşek ve Mehmet Sabuncu’nun yargılandığı davada her bir gazeteci için 7,5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Gazete haberleri dışında, attıkları tweet’ler nedeniyle Mirgün Cabas, Banu Güven, Ceyda Karan, Asım Yıldırım, Emre Uslu, Önder Aytaç, Barış Atay, Pelin Batu, Ferhat Tunç, Nazlı Ilıcak ve Koray Çalışkan da şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı.

Ne olmuştu?

31 Mart 2015’te DHKP-C üyeleri Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ofisinin bulunduğu Çağlayan Adliyesi’ne silahla girmiş, rehin aldıkları Kiraz’ın serbest bırakılması karşılığında Berkin Elvan’ın öldürülmesinden sorumlu polis memurlarının isimlerinin açıklanmasını ve yargılanmalarını istemişlerdi.

Savcının serbest bırakılması için yürütülen görüşmelerin akşam saatlerinde olumlu sonuçlandığı bilgisi verilmesine rağmen, 30 dakika süren ve 150 merminin kullanıldığı bir polis operasyonu sonucu Savcı Kiraz ile Yayla ve Doğruyol olay yerinde öldürülmüştü.

Berkin Elvan soruşturmasında Emniyet sorumlu polisleri adaletten gizlemek için cinayet günü bölgede görevli polislerin listesini göndermekte uzun süre direnmiş, buna rağmen Savcı Kiraz’ın şüpheli polislerin tespit edilmesinde ilerleme sağladığı belirtilmişti. Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre eşkali tespit edilen dört polis memurundan birinin kimliği belirlenerek ifadesi alınmış, şüpheli polis ifadesinde “Ben gaz kapsülünü kontrolsüz atıyordum, bir insana çarparak yaralayabilir yahut öldürebilir, bunun için hedef almıyordum, özel bir gayret veya kast gütmüyordum ama insanlara çarparak yaralayıp öldürecekse de bunu umursamıyordum” demişti.

Buna rağmen aradan geçen zamanda Berkin Elvan soruşturmasında iddianame dahi yazılmazken, Savcı Kiraz’ın öldürülmesini haber yapan gazeteciler hakkında davalar hızlı ve kapsamlı bir şekilde sürdürüldü.

Olay günü ilan edilen yayın yasağının ardından RTÜK’ün başlattığı soruşturma sonucu 20 televizyon kanalına ceza verildi, gazetecilerin Savcı Kiraz’ın cenazesinden haber yapması engellendi, 3 Nisan’da yerli ve yabancı basında yer alan 78 haber, 10 Twitter hesabı ve 54 Twitter statüsü, 4 Facebook içeriği ve 16 YouTube videosunun olduğu toplam 166 URL’ye erişim yasağı getirildi.

Sansürlenen haberler arasında Taraf’ın bir haberi de bulunuyordu. Haberde hem DHKP-C bayrağının hem de silahın buzlanmış olması “terör propagandası” iddiasıyla yürütülen soruşturmanın asıl amacının muhalif basını sansürlemek ve baskı altına almak olduğunun bir göstergesi.


Bu haber sansürlenen Jiyan.org’da 27 Ekim 2015'te yayımlandı.