Inauguracja Civic Hub za nami

Przyznaję, była trema i spinka, ale moim zdaniem udało się. Dla nas z Andrzejem Wójcickim był to wysiłek ale i satysfakcja. Piszę tu oczywiście o pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu trójmiejskiego Civic Hub (23 listopada 2017)

Salę Meetupową w gdańskim HackerSpace wypełniła spora grupa ludzi. Naliczyliśmy was 40 osób, co przekroczyło nasze oczekiwania. Pośród uczestników widzieliśmy twarze znane z nam z wielu innych spotkań, ale też pracowników urzędów, jednostek samorządu, uczelni wyższych, trójmiejskich NGOs, nie zabrakło przedstawicieli trójmiejskiego biznesu. Mamy nadzieję, że to dopiero obiecujący początek.

Rozpoczęliśmy zapoznaniem wszystkich z ideą miejsca, które nas gości, czyli HackerSpace i sposobu w jaki funkcjonuje. Jeden z setek funkcjonujących HackerSpace na świecie, to grupa niezależnych ludzi, która zrzutką utrzymuje miejsce, które jednym służy do pracy, a innym do realizacji pozapracowych pasji. Dowiedzieliśmy się, że istnieje tu warsztat, że mamy wiele wspólnych cech, a do nich należy kultura open source, otwartość i fantastyczni ludzie. Mam nadzieję, że nasze spotkania sprawią, że przyjrzymy się bliżej realizowanym tu projektom. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie www HS. Jeśli istnienie takiego miejsca jest dla ciebie istotna, dorzuć się do jego funkcjonowania np. przez Patronite lub przelew.

Nasze spotkania,

Struktura naszych spotkań dopiero się klaruje, ale pierwsze rozpoczęło się od głównej prezentacji, prowadzonej przez nas (Tomek i Andrzej). Mamy nadzieję, że na każdym spotkaniu będzie jakią kolejny ciekawy temat, których nie brakuje.

Pokrótce opisaliśmy, czym w naszym przekonaniu będzie (czy raczej już jest) Civic HUB i czym jest zjawisko zdefiniowane jako Civic Tech, co ważniejsze próbowaliśmy zdefiniować jak konkretnie chcielibyśmy przełożyć to, na nasze gdańskie, polskie realia.

Chcemy spotykać się przynajmniej raz w miesiącu na takich otwartych spotkaniach. Już wiemy, że kolejne, na które zapraszamy przez Meetup lub grupę na Facebook, odbędą się 12 grudnia 2017 i 18 stycznia 2018 o godz. 18:00 w tym samym miejscu. O ile znajdą się pieniądze, sponsorzy lub zrzucimy się, będzie też poczęstunek mniej lub bardziej skromny a może naprawdę wypasiony.

Po prezentacji głównej, zaproszeni liderzy zaprezentowali 6 projektów, które naszym zdaniem wpisują się w ideę Civic HUB i zainspirują do dalszych działań. Mam wrażenie, że to się udało. Niestety, tym razem, nasze zaproszenie przyjęli tylko faceci, ale może przy okazji kolejnych spotkań kobiety zajmą więcej czasu przy ekranie.

Wspomnieliśmy również o tym, że organizacja takiego miejsca, przestrzeni wynika z naszych dotychczasowych doświadczeń oraz tego, że uznaliśmy, wszelkie dotychczasowe formy za niewystarczająco satysfakcjonujące i nadszedł czas stworzyć coś, co naszym zdaniem jest palącą potrzebą.

Uznając, że czas zamienić „niech się zrobi” w czyn, wystartowaliśmy.

Smart City 3:0

Odwołałem się do we wstępie do opisywanej przeze mnie na blogu 2 lata koncepcji Miasta Inteligentnego, w której kluczową rolę, na etapie dobrze rozwiniętym, odgrywa interakcja i dialog różnych środowisk. Ten kluczowy element, środowisko, które wchodzi w dialog z administracją samorządową, rządową, ale i mocno dąży do realizacji swoich kluczowych postulatów to właśnie Civic Tech, które obok organizacji takich jak FRAG, Koduj dla Polski, watchdogów, dziennikarzy, polityków, urzędników, uczelni i firm prywatnych uzupełnia całość, będąc forum współpracy i nawiązywania kontaktów. Wierzę, że grupa, która właśnie zaczyna się spotykać, może wnieść wiele dobrego do tego jak bardzo “cwane”, mądre, roztropne, czyli smart będą nasze, trójmiejskie miasta.

Civic Hub

Naturalną przestrzenią, w której czujemy się dobrze i w którym widzimy potencjał jest świat technologii IT, nowinek technologicznych, aplikacji, Internetu Rzeczy, VR, AR, AI, wszelkich narzędzi ICT, ale wierzymy, że te wszystkie elementy są tylko środkiem, w którym celem i centrum działań jest człowiek. Mieszkaniec miasta i spełnienie jego potrzeb, rozwiązanie problemów to jest kluczowa dla nas kwestia.

Mamy niewielkie zasoby, działamy społecznie, mamy wiele hipotez, które trzeba wypróbować, stąd najbardziej odpowiednia dla nas forma działania jest taka, jaką mają startupy. Również zwinne metody zarządzania projektami, odmiejscowione formy pracy to cechy naszej formy funkcjonowania, podobne do startupowego środowiska. Pierwsze spotkania mają inspirować, ale chcemy w przyszłości i to tej najbliższej, przejść do konkretów, za którymi muszą stanąć konkretni ludzie i konkretne działania.

To co proponujemy to stworzenie społeczności, która regularnie się spotyka, ale również:

- dzieli się kompetencjami, doświadczeniem, zasobami i zespołowo stara się rozwiązać problemy, tworzyć realne rozwiązania. Wspieramy się nawzajem posiadanym doświadczeniem.

- realizuje projekty, które są pod każdym względem otwarte — tworzone transparentnie, na otwartym kodzie a dane udostępnia w formatach otwartych

- otwarta na najróżniejsze grupy i środowiska, w tym również instytucje publiczne, naukowe jak i biznes

- niezależna, neutralna ale nie obojętna — nie uprawiamy polityki partyjnej, ale nie jesteśmy obojętni. Wręcz odwrotnie — robimy wszystko, żeby rzeczy, które są dla nas istotne, szły w pożądanym kierunku

- uprawia efektywny altruizm — decydujemy się inwestować nasze siły, czas, zasoby w projekty, które jesteśmy w stanie zrobić, ale opieramy się na wolontariacie naszych członków, uczestników

- wyznacza trendy a nie podąża za nimi, pokazując przyszłość, tym, którzy nie nadążają

- wierzy, że jesteśmy w stanie pomagać rozwijać przyszłościowe technologie i nie angażujemy się w rzeczy, które są przestarzałe i nie mające przyszłościowego potencjału

Chcemy razem z Wami stworzyć ofertę w ramach Civic HUB, która chcącym się zaangażować osobom da:

 • mentoring i pomoc w Project i Product Management — szukamy ludzi, którzy mogą zapewnić taką pomoc, poświęcić godzinę, dwie na pomoc innym, mniej doświadczonym
 • pomoc prawną
 • promocję projektów, ludzi tworzących projekty, samych idei — pomoc, doradztwo w tej kwestii — często to właśnie czynnik decydujący o sukcesie przedsięwzięcia

Jakie plany ma Civic Hub?

 • organizacja regularnych spotkań, które sieciują współpracę, poszerzają nasze horyzonty
 • chcemy zabezpieczyć projektom podstawową pomoc merytoryczną, techniczną infrastrukturę, np. serwer, domenę
 • chcemy zbierać wsparcie społeczności, ubiegać się o finansowanie zewnętrzne, o sponsorów
 • od czasu do czasu organizować „świętowanie” czyli imprezy wspólne społeczności np. hackathony, brać czynny udział w innych konferencjach, również jako współorganizator, być może raz do roku uda nam się zorganizować „civic tech summit”. Wszystko będzie zależało od zapału, naszych chęci i naszej pracy. Oferujemy zdobywanie fajnych doświadczeń, poznawanie ciekawych ludzi, instytucji
 • marzymy o wypracowaniu takiej formy rozwiązywania problemów wspólnie, jak jest praktykowane w Code for America i np. w Code for Holland, czyli poprzez Fellowship. Polecam swój wpis sprzed wielu miesięcy
Mapa drogowa Civic Hub

Na pewno nie zrobimy tego we dwóch. Liczymy na współpracę innych osób.

Chcesz się włączyć? Napisz do nas na contact@civichub.pl 
Ewentualnie jesteśmy na Facebook, Meetup.

A puentą niech będzie cytat JFK przytoczony przez Andrzeja „Nie pytaj, co twój kraj jest w stanie zrobić dla ciebie. Pytaj, co ty jesteś w stanie zrobić dla kraju.”

Kogo szukamy? Jak możesz się włączyć?

Poszukujemy społeczników, osób, które chcą zmieniać swoje miasto. Hacktywistów, wolontariuszy.

 • Możesz pomóc przy organizacji pojedynczego spotkania (napisz do nas kiedy masz czas)
 • Możesz przygotować ciekawą, krótką prezentację i zaprezentować swój pomysł lub ciekawą rzecz, aplikację, pomysł, który jest kompatybilny z interesującą nas tematyką (napisz do nas co chciałbyś pokazać i pomożemy ci zweryfikować pomysł)
 • Możesz przygotować coś do picia lub jedzenia, zrobić kanapki, upiec ciasto (niektórzy gonią do nas prosto z pracy)
 • Możesz wejść skład zespołu, który się zajmie jakimś projektem w takiej roli, w jakiej masz już doświadczenie (napisz jakie)
 • Możesz pracować w sekcji komunikacyjnej. Potrzebujemy pomocy przy ogarnianiu maili, strony, kanałów w Social Mediach, pisania relacji, robienia zdjęć, inforgafik itd. Nasze działania potrzebują promocji i potrzebujemy HEROES, którzy nam w tym pomogą (napisz do nas)
 • Możesz zaangażować się w prowadzenie crowdfoundingu (będziemy budować to od początku)

Możliwości jest wiele.

Poszukujemy waszych pomysłów, podejmowania tematów, projektów, wskazywania ważnych problemów, którymi razem możemy się zająć.

Wreszcie szukamy sponsorów jednorazowych, długofalowych, indywidualnych i instytucjonalnych, datków, form zarabiania na organizacje eventów dużych i małych i infrastrukturę.

Widzisz się w którejś z tych ról? Napisz do nas, przyjdź na spotkanie Civic Hub. Może chciałbyś coś jeszcze innego z nami robić. Zapraszamy.

Druga część spotkania poświęcona była przeglądowi kilku projektów:

Zaprosiliśmy takie, które naszym zdaniem spełniają postulaty wyżej sformułowane.

Pierwszy był Jarek Szmigielski, który prezentował aplikację mobilną na Androida — Zdążuś.

Więcej o aplikacji: http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Aplikacja-komunikacyjna-Zdazus-od-teraz-w-oparciu-o-dane-systemu-TRISTAR,a,86758

FabLAB — o gdańskim FabLAB opowiadał Cyryl Sochacki https://gdansk.robisz.to/

Maciek Wojnicki — opowiadał o swojej firmie, o produkcie, o jego filozofii w której technologia jest otwarta i dostępna oraz służy edukacji LoFi Robot http://www.lofirobot.com/

Mikołaj Lewandowski zaprezentował stan prac nad aplikacją do terapii dzieci autystycznych „Przyjazny plan” http://autyzm.eti.pg.gda.pl/przyjaznyplan/

Rafał Kleger-Rudomin prezentował projekt Sieć Rowerowa https://siecrowerowa.pl/#map=6.023611686402254/2160202.5/6792892/0/[FFFFT][TTT]

Na koniec Krzysztof Garski z Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska opowiedział o planach rozwoju strony poświęconej całości problematyki Smart City w Gdańsku http://www.gdansk.pl/smartcity

Ostatnia część spotkania to już czas na indywidualne rozmowy przy kawie i herbacie.

Kolejne terminy, które warto zapisać to 12 grudnia 2018 https://www.facebook.com/events/239004466636367/ i na meetup https://www.meetup.com/Civic-Hub/events/245406627/ oraz 18 stycznia 2018.