Remix — sposób na optymalizowanie zmian w systemie transportu publicznego

Transport publiczny, linie autobusowe, tramwajowe to naczynia krwionośne miasta. Na tyle ważne, że jakakolwiek próba zmiany zawsze wywołuje spore emocje i gorące dyskusje.

Problem

Grupa członków Code for America (organizacji o której sporo już pisałem) Tiffany Chu, Dan Getelman, Sam Hashemi i Danny Whalen w 2014 dowiedzieli się jak bardzo złożony i obwarowany wieloma uwarunkowaniami prawnymi jest proces wdrażania nowych rozwiązań w transporcie publicznym.

Pomyśleli wtedy, że gdyby zwizualizować urzędnikom, decydentom wpływ wdrażanych zmian na mieszkańców i pokazać to w przyjaznej formie, zamiast przedzierać się przez zawiłe i trudne opracowania fachowe o dużej objętości, planiści miejscy mieliby więcej czasu na budowanie rozwiązań niż żmudną analizę różnych czynników. A że jest to skomplikowane również w polskich, nie tak wielkich miastach, miałem okazję się przekonać pracując z gdańskim Zarządem Transportu Miejskiego.

Rozwiązanie problemu.

Grupa, bazując na dotychczasowych doświadczeniach założyła startup Remix, czyli aplikację która zmieniła planowanie tras w interaktywną grę, opartą na danych rzeczywistych. Kiedy użytkownik systemu dodaje / usuwa przystanek lub przesuwa przebieg linii metra, kolei, Remix pokazuje w czasie rzeczywistym jaki będzie miało to wpływ na czas podróży, możliwości systemu, koszty generowane dla zarządcy i opłaty pasażera.

Screenshot z Remixa

Rozwój

Dzisiaj Remix obsługuje 200 zarządów transportu w USA i otrzymuje dużo zapytań z całego świata na świadczoną usługę. Miasta takie jak Las Vegas stosują Remix do symulacji zmian w transporcie w trakcie dużych imprez dziejących się w mieście. Seatlle symuluje potrzeby rozwoju sieci transportowej w związku z dużym wzrostem populacji.

Wnętrze biura startupu Remix Photo credit

Doskonały przykład efektywnego wykorzystania posiadanych danych do tego, aby oszczędzając czas zarówno planistów jak i decydentów móc szybko komunikować decyzje, zapoznawać się z wpływem na rzeczywistość. Sam startup dostał kolejne rundy finansowania i w roku 2017 stał się bohaterem wielu publikacji medialnych.

Czekam na implementację Remixa gdzieś w Europie, a najlepiej w Polsce.