Reakcia na bludný článok o autoroch podkladov pre diplomové práce

Niektorí ľudia si pred zverejnením príspevku na webe nedajú námahu, aby si zistili fakty okolo vecí o ktorých sa chystajú napísať a potom to takto dopadne, ako v článku, ktorý sa náhodou našiel, ale dosť vysoko, vo výsledkoch vyhľadávania Google, keď som zadal frázu: “Napísať diplomovú prácu”. Článok bol zverejnený na blogu internetového obchodu s knihami. A nám nedalo, aby sme naň nereagovali.


Napíšte za mňa prácu…

tak znel názov článku, ktorý bol zverejnený na blog.upbook.sk (adresa článku: http://blog.upbook.sk/item/379-napiste-za-mna-diplomovu-pracu). No to , čo sme sa v ňom dočítali nám vo firme, ktorá prevádzkuje web www.diplomovky-bakalarky.eu, doslova skoro vyrazilo dych. Toľko bludných informácií na jednej kope. Gratulujeme autorovi! Zaslúžil by si ocenenie za “Najnepravdivejší článok na internete.”

Ale ideme rovno k článku. Napíšem to tak, aby bola za každou bludnou informáciou z článku naša reakcia a oprava informáciu do pravdivej polohy (v zátvorke hrubým je naša reakcia).

1. Bludný odsek

Ak si vezmeme, že za jednu stranu bakalárskej práce zaplatíte cca. 8 Eur (je to myslím najnižšia cena na trhu momentálne) za 30 strán zaplatíte agentúre 240 Eur. V prípade, že agentúra udelí odborníkovi pokyn, teda tomu, kto ju napíše za Vás, často má vypracovanie celej práce menej času ako by ho mal za predpokladu, že si túto prácu objednáte ihneď po zadaní. Prax je však taká, že si študenti túto službu objednávajú v šibeničných termínoch. Čo to znamená pre pisateľa? (nie je to pisateľ, ani spisovateľ, je to autor)
Znamená to nasledovné:
na zhotovenie práce má cca. 3 – 12 týždňov (dobrému autorovi so skúsenosťami stačia 2 týždne — neskôr vystvetlíme prečo);
pre napísanie bakalárskej práce je potrebné citovať a v práci reálne použiť minimálne 30 printových formátov, najlepšie odborných publikácií, ktoré sú v čase objednávky z dôvodu množstva končiacich študentov takmer rozobrané a pisateľ tak musí robiť „malé zázraky“, aby splnil predstavy objednávateľa; (publikácie sa v pdf formáte dnes dajú stiahnúť z internetu — síce sú to pirátske kópie, ale účel plnia)
ďalšou požiadavkou je originalita práce. To pre autora — zhotoviteľa znamená preštudovať množstvo materiálov (min. 40 zdrojov), aby bolo percento originality čo najnižšie. Tu platí pravidlo, že čím viac prameňov, tým je väčší predpoklad nízkej originality; (asi jediný ucelený odsek v článku, kde sme nespozorovali stopy bludnej informácie — gratulujeme :-) )
každej publikácii je potrebné venovať aspoň 2 dni času (ak v danej oblasti píšete prácu prvý krát), aby mal pisateľ predstavu o obsahu a vhodnosti publikácie, a aby mohol vybrať potrebné informácie; dohromady do teda vychádza pri 40 zdrojoch na 80 dní štúdia literatúry; už tu sa dostávame do obrovského rozporu, ak je toho času na napísanie menej ako 12 týždňov; (poznámka k celému odseku: profi autor má knihy preštudované od predu dozadu rovnako ako pedagóg, teda knižné publikácie nepotrebuje študovať 2 dni a už vôbec nie tak ako to opisujete. Každý profi autor sa zameriava na jednu oblasť. Ak spracováva práce pre sociálne odbory a robí to roky, literatúru má doma a má 40 knižných zdrojov prejdených tak, že ku každej téme vie v ktorej knihe a na ktorej strane má hľadať relevantné informácie)
ďalšou požiadavkou je zostavenie osnovy, ktorá je pre hodnotu práce nevyhnutná, a na základe ktorej pristúpi k samotnej tvorbe. Za predpokladu, že je pisateľ maximálne pripravený a má všetky materiály poruke, potrebuje na napísanie 30 strán cca. 30 hodín; (skúsený profi autor, ktorý je pripravený napíše 30 strán za 10 hodín… Za jednu hodinu dokáže spracovať 3 normostrany!)
nevyhnutnosťou je formátovanie, gramatika, štylizácia, celková úprava práce čo pisateľovi zaberie minimálne 24 hodín nepretržitej práce vrátane prečítania celej práce len jedenkrát!!! Ak chce mať istotu, že je to všetko v poriadku, musí to urobiť ešte aspoň raz; (každá škola vydáva šablóny, do ktorej sa priamo píše práca, takže ďalšie štylistické úpravy sú blud. Prečítanie 30 stranovej práce nezaberie viac ako hodinu!)
agentúry sľubujú dodanie časti práce do 24 alebo 48 hodín, čo pre pisateľa znamená okamžite zanechať svoje povinnosti, rodinu, štúdium a venovať sa zháňaniu materiálov, aby bol schopný zostaviť základnú osnovu; (tie ktoré to sľubujú to väčšinou nedodržia, takže také služby na www.diplomovky-bakalarky.sk neposkytujeme)
ďalej je potrebné zhotoviť tabuľky, obrázky, grafy,…. čo tiež zaberie určitý čas; (No a čo tým chcel básnik povedať?)
nakoniec je potrebný preklad abstraktu do cudzieho jazyka; (A?)
nakoniec, ak sa pisateľovi – zhotoviteľovi podarí urobiť všetko, čo je popísané vyššie, prácu odošle a konečne si vydýchne. (bravó — druhá veta v článku, ktorá sa zakladá na pravde — gratulujeme autorovi)

2. Bludný odsek

Zaujímavosťou je však to, že odmena pre zhotoviteľa je za napísanie bakalárskej práce približne 150 – 170 Eur (u nás viac) za ideálnych 12 týždňov, teda 2016 hodín. Ak predpokladáme, že pisateľ tejto práci venuje polovicu, teda 1008 hodín, jeho zárobok vychádza na 0,148 Eur za hodinu !!!!!! Kto z Vás by pracoval za cca 15 centov za hodinu???!!! NIKTO, pretože v dnešnej dobe je mnoho ľudí rado, že zarobí aspoň 3 Eurá v čistom na hodinu. (Najväčší BLUD v článku — ocenenie HLÚPOSŤ ROKA! — ako hore autor popísal, ale kým sa dostal až sem, tak zabudol, že pre napísanie 30 stranovej práce potrebuje autor 30 hodín, čo sme za autorom opravili na 10 hodín čistej práce, teda napr. 10 dní po hodine intenzívnej práce denne, ak je pripravený. Teda nezarobí 0,148 Eur za hodinu, ale nejakých 15–20 Eur za hodinu práce, čo je hodinový plat napr. primátora niektorého z okresných miest)
Predchádzajúci výpočet stojí na teórii, že pisateľ má napísať kompletnú bakalársku prácu, ktorá je v rozsahu 30 strán čistého textu, no v skutočnosti tam má pekný pár strán navyše, ktoré už zaplatené nie sú. (napríklad ktoré? — profi autor má zmluvu o dielo kde má napísaný rozsah strán, napr.: 30 — 35 a odmenu, ktorú dostane. Ak si želá zákazník rozšírenie práce, za poplatok sa mu vyhovie a rovnako odmenu dostane aj autor, ktorý podklady pre záverečnú prácu píše!)

3. Bludný odsek

A ako sa k tejto veci stavajú agentúry? Majú okruh zúfalcov, ktorí majú problém nájsť si prácu a preto sa snažia si takto privyrobiť (žiadny zúfalci, autorov si vyberáme my, na základe výberového konania — uchádzač má dosiahnuté min. vzdelanie 2.stupňa, uprednostňovaní sú tí, ktorí dosiahli 3.st. VŠ štúdia — žiaľ na Slovensku je to tak: mizerné ocenenie práce = hľadanie vedľajšieho zárobku! a kde inde ako pri koryte?). Často sú to aj skutočne vzdelaní odborníci, ale keďže Slovenská republika je na tom tak dobre, že nepotrebuje vzdelaných ľudí zamestnávať, sú nútení takúto drinu ( hehe :-) fakt drina, zarobiť 15–20€ na hodinu: napísať poznatky z odborných textov! ) podstúpiť, aby mohli udržať svoje rodiny aspoň na úrovni slušne žijúceho človeka. A koľko zarobí agentúra? Ako som písala vyššie – na bakalárskej práci cca 240 Eur za predpokladu, že v cene máte kompletnú prácu. Stačí ju len vytlačiť a zviazať. No často sú ich zárobky ešte vyššie, pretože si k tomu účtujú aj korektúry, čo predstavuje navyše 60–180 Eur, ale z toho už pisateľ neuvidí ani cent (korektúry v rámci záruky na podklady pre diplomové práce sú ZADARMIKA! žiadne dodatočné náklady). Teda agentúra zarobí na študentovi 300–420 Eur len za to, že hodí VAŠU prácu na niekoho iného a on na tom zarobí spomínaných 150 – 170 Eur. Pre agentúru krásny čistý zisk. (Business! It’s simple!)

4. PS klinec na záver

Ak si myslíte, že agentúry skutočne vlastnia antiplagiátorsky program, ste na omyle J. To by si museli zaplatiť a ubrať zo svojich ziskov. Spoliehajú sa na korektnosť a profesionalitu svojich novodobých OTROKOV, ktorí pod hrozbou pokuty ani poriadne nespia, nejedia, zanedbávajú svoje rodiny, celé dni sedia v knihách a za počítačom, aby bol KLIENT SPOKOJNÝ. (neviem o akých otrokoch autorka píše — nikto ich do toho nenúti a denne nám do mailovej schránky pribúdajú žiadosti o spoluprácu — momentálne máme v databázach okolo 200 (dobrovoľných) autorov, s ktorými máme podpísanú Zmluvu o dielo a spoluprácu si pochvaľujú. Ďalší s nami spolupracujú na výzvu. Funguje to asi tak, že pošleme detaily objednávky všetkým autorom. Komu sa podmienky páčia, prihlási sa mailom so žiadosťou, že má záujem spracovať danú objednávku. Ak by to bolo zdieranie psychické, finančné, alebo iné tak by to nerobili. Možno by to mohli skúsiť s balením obálok a posielaním listov, či ako to funguje, to čo je v inzerátoch písané ako “práca na doma”…)

Na záver…

Veľmi mienkotvorný a plodný článok z dielne autorky. Klobúk dole, v problematike sa fakt “vyzná” a pred napísaním článku si určite overila fakty a spôsob fungovania agentúr a samotných autorov. Gratulujeme do tretice. Autorke želáme veľa úspešných a “hodnotných” príspevkov akým je tento kúsok.

Zdroj a citácie: blog.upbook.sk