Apie rašytojus

Kas yra, o kas nėra rašytojas?
Aš tai sakau, kad rašytojas yra kiekvienas, kuris rašo. Jeigu rašytojas rašo už pinigus, tai jis profesionalus rašytojas. Jeigu yra spausdinamas, tai jis publikuojamas rašytojas. Ir t.t. Labai dažnai tokiai mano pozicijai žmonės ima prieštarauti, kad ne ne ne, dar turi būti n kitų kriterijų. Dažniausias nurodomas kriterijus yra, kad rašytoju gali tapti tuomet, kai tave pripažįsta kiti rašytojai, t.y. kad rašytojas yra atskiros gildijos, luomo, šventikų, kastos, pasaulio, žmonių porūšio, ar pimpaliukas žino, ko narys. Bet ar tuomet nėra taip, kad tą žmonių aukštuomenės getą sudaranti sistema tiesiog naudojasi rašytojais kaip tiek jų pačių, tiek kitų kontrolės priemone — viską galima suvesti iki to, kad “jei rašysi taip, spausdinsim ir mylėsim, jei nerašysi taip, nespausdinsim ir nemylėsim”. Kraštutiniais atvejais norintys tapti rašytojais, bet negalintys patenkinti tų reikalavimų gali būti net nubausti — švelniais atvejais patyčiomis, sunkiais gulagais. Kraštutiniais atvejais kažką naujo parašęs rašytojas gauna šlovę nebe už tai, kad sukūrė kažką naujo (o tas gali nutikti bet kuriam iš mūsų net netyčiai vien tik per bandymų ir klaidų metodą), bet už tai, kad įveikė tą drakonišą sistemą! Tada jis nebe rašytojas, jis didvyris, vertybės nešėjas. Tikras Jurgis. 
Pastebėjau, kad žmonės laviruojantys tarp šių dviejų mano rašytojo matymo pasaulių dar išskiria trečią kūrybinę lytį — grafomaną. Tai žmogus, kurio mąstymo klaidos matomos jo kūryboje. Pvz.: vis dar būdamas vaikiškame egocentrizme jis mąsto, kad knyga patiks visiems, nes patiko jam. Nors vienintelis tos knygos jam patinkantis dalykas yra tas, kad jis ją parašė. Kiti juk jo knygos neparašė. Arba manantis, jog geram kūriniui privalo būti būdingos sudėtingos frazės ir sakinių struktūros ir, kuom sudėtingesnės, tuo geriau. Dar galima išskirti smerktinojo grafomano atmainą — žmonės, kurie kūrybą laiko visuomenės kontrolės priemone rašytoją rašantį tik sau ir apie save ima laikyti smerktinu, nes tokio rašytojo buvimas rodo, kad jis yra nebepriklausomas nuo visą vienijančios kūrybinės valdžios, bei tai, kad jis turi slaptą rašymo galią, tiktai nenaudoja jos ant kitų (tokį smerkimą naudojantys žmonės ilgainiui išvysto kognityvinį disonansą, kad “vargšelis” ir rašo tik sau, nes nemoka kitiems, u-tiu-tiu).
Vakar prieš miegą pamėginau įsivaizduoti jeigu aš rašytojus laikyčiau rašytojais tik pagal tam tikrus kriterijus. Kiekvienas žmogus, kuris rašytoju laiko kažką turėtų mokėti laisvai tuos kriterijus išsakyti ir bet kokius žmones įvertinti ar jie yra ar nėra rašytojai, bei sudėti į skalę, antraip tai reikštų, kad jis tik pasyviai perima kažkieno primestą žmonių skaldymą, net nesusimąstydamas ką ir kodėl daro.
Taigi, rašytojo kriterijai pagal AltEnorca:
1) reikia, kad rašytų. (jei nerašo sekantys punktai nebevertinami)
2) reikia, kad rašoma kūryba būtų aiškiai priskirta tam tikrai krypčiai, žanrui etc.
3) reikia, kad ta kryptis būtų išskirtinė, o ne, pvz.: žurnalistika.
4) reikia, kad būtų išleidęs knygą.
5) reikia, kad reaguotų į savo kūrybos kritiką ir reakcijas (na, kad būtų ar būtų buvęs gyvu).
6) reikia, kad būtų žinomas, padaręs įtakos kitų gyvenimams, kūrybai.

Tada AltEnorca sugalvojo, kad kiekvienam iš šių punktų galima duoti skaitinę įvertę nuo 0 iki 5. Taigi, minimaliausiai galima surinkti 0, o daugiausiai 30. 
Dabar pabandykime sudėti rašytojus AltEnorcos rašymo skalėje. Paimkime pvz.: Martyną Domeiką parašiusi “Solemiją”. Aš jos neskaičiau, nes draugai neleido pirkti, o vogti buvo gaila knygyno. Bibliotekoje prunkštelėjo, kai paklausiau ar knygą turi.
Visgi, Martynas Domeika labai proliferatyviai rašo. Laisvai jam galima duoti 4/5. Penkių neduosiu, nes tikrai galėtų dar rašyti. Jo kūryba yra Mary Sue mokslinė fantastika, t.y. jis aprašo savo paties fantazijas apie save patį. Tai labai juokingas žanras, bet šiame žanre jis tikras profas. Laisvai 5/5. Kryptis taip pat išskirtinė 5/5. Ar yra išleidęs knygą? Kelias yra, bet, palyginus su rašytojais, kurie prileidžia tiek knygų, kad galima iš jų pastatytuose fortuose gyventi, tai tikrai ne. Duosiu 1/5. Ar Martynas reaguoja į savo kūrybos kritiką? Oh, boy 5/5. Ar žinomas, padaręs įtakos kitų gyvenimui ir kūrybai? 1/5. Na, visgi fantastų forumuose tai jis naudojamas kaip anekdotas. Taigi, bendrai Martynas Domeika gauna 21/30 rašytojiškumo! Vaje

Paimkime kitą lietuvių autorių — Vilį Normaną. Jis irgi daug rašė. 4/5. Žanras? Nežinau ar Normanas turėjo kokį nors žanrą. Aš tokio neradau, visko bandė į nieką nepataikė 1/5. Žanro išskirtinumas? Normanas nuolat bandydavo taiktyi į jau pasiteisinusius žanrus 1/5. Knygų leidyboje duosiu irgi 1/5. Reakcija į kritiką? Duosiu 4/5 — pati nemačiau, bet iš to, ką pasakojo apie jį kiti. Kadangi apie jį pasakojo kiti, tai žinomumo jau gali gauti net 2/5. Skaičiuojam bendrą skaičių: 13/30. 
Matot, kaip smagu! 
Galim toliau. Pavyzdžiui paimkime Justiną Žilinską. Rašo. Daug rašo. Beveik galima būtų duoti 5, bet vis tiek duosiu 4/5. Kūryba skirtingų žanrų, bet visuomet labai tų kūrinių ribose — 5/5. Kūrybos išskirtinumui irgi būtų galima duoti 5/5, vien už tai, kad Lietuvoje parašė paaugliams skirtos beletristikos (“KGB vaikus”). Be knygų yra išleidęs ir vadovėlių, tai duosiu 2/5. Ar asmeniškai reaguoja į savo kūrybą? Neįsivaizduoju. Nemačiau, kad kėdes vartytų ar sienas tapetuotų atsiliepimais, tai duosiu 1/5. Žinomumo Lietuvoje laisvai duosiu 4/5, ne koks Parulskis, bet daug mano pažįstamų žino, kad toks yra, ir kad net parašęs kažką ten yra. Tai gaunasi 21/30. Tai o tai tau rūgštele, bruzgienojuose, Žilinską su Domeika į tą patį kamputį AltEnorca įdėjo!

Pabaigai būtinai reikia ir sau pritaikyti šitą skalę:
Rašymui sau duočiau 4/5. Haha! Kiek noriu, tiek ir duodu :p Krypties ar žanro absoliučiai nėra 1/5. Išskirtinimui duočiau 1/5, nes visgi kelis kartus žmonės sakė, kad mano rašliavos kažkiek išsiskiria. Knygų išleidusi neturiu, tai 0/5, reakcijai duočiau 2/5, painus klausimas, ar esu kam nors padariusi įtakos ir žinoma, tai dabar kukliai nepasikuklinsiu ir duosiu 3/5, hehe. Gaunu 11/30. 
Tai va — Martynas Domeika du kartus didesnis rašytojas, nei aš. O Normanas 15% didesnis rašytojas, nei aš.