3 rady dla startupów, uczestników konkursu BestStartup SAR.

K2 Disruptive Lab miało przyjemność uczestniczyć w konkursie Best Startup (link) jako mentor oraz jury. Cały konkurs to próba wyłowienia z polskiego środowiska starupów takich innowatorów, którzy najszybciej mogą zająć daną niszę przy założeniu, że posiadają potencjał skalowalności.

Dzięki temu, że mogliśmy tam być, oceniać i mentorować prezentujemy 3 podpowiedzi dla startupów. Dzieląc się naszymi spotrzeżeniami ujmujemy je z punktu widzenia innowacyjności projektów, potencjału do ich finansowania i szansy na osiągnięcie skalowalności:

  1. Jako K2 Disruptive Lab skupiamy się na takich innowacjach, które zdecydowanie wybiegają w przyszłość, śmiało atakując status quo w danej branży. Istnieje jednak ważne założenie na które zwracają uwagę inwestorzy i korporacje wspomagające rozwój innowacji “gdy boli Cię głowa z desperacją szukasz pain killera”. Startup powinien strzelać w problem, aby szybko i skutecznie móc sprawdzić swoje problem to solution fit. W naszym przekonaniu to jak ważne jest dane rozwiązanie, jaki rodzaj bólu ukaja determinuje jego szanse na płynną skalowalność. Jeśli jesteś witaminą, dodatkiem, czymś nice to have wówczas w naszej ocenie jest trudniej osiągnąć skalę działania. Dodatkowo jeśli nie wpisujesz w swoje rozwiązanie innowacji biznesowej obalającej status quo w danym rynku, stajesz się jedynie rozwiązaniem na problem. Czymś łatwym do skopiowania lub wyeliminowania z walki o skalowalność.
  2. Często słyszy się, że najważniejszy w startupie jest zespół, gdzieś słyszymy, że biznes model, a jeszcze gdzieś, że sam pomysł. Prezentacja (pitch) to łatwa część pozyskiwania zwolenników (inwestorów, klientów itp.). Upewnij się, że Twój startup opowiada historię dlaczego właśnie wybrałeś tę niszę, ten kierunek, ten horyzont. Udowodnij siebie, swój wybór. Pokaż powody dla których ten kierunek ma sens, dla których użytkownicy mają szansę się przekonać właśnie do Twojego startupu. Mów językiem korzyści a nie językiem funkcjonalności. Odbij się od konkurencji (o tym szerzej w kolejnym punkcie).
  3. Konkurencja — mamy złą wiadomość, nie dość, że pełno jej wszędzie to jeszcze nie wiadomo kiedy się pojawi nowa i w jaki sposób zaatakuje (rocznie na świecie rodzi się 100 000 000 startupów). Upewnij się, że masz radar działający 24/7. Pozyskuj wiedzę o konkurencji jak detektyw o przestępcach. Nie odpuszczaj tego tematu. Wiedza o konkurencji uwiarygadnia Ciebie jako założyciela, CEO, ale przede wszystkim pozwala nawigować biznesem i przepuszczać skuteczne ataki na konkurentów.

W K2 Disruptive Lab, pomagamy największym koncernom uruchamiać nowatorskie przedsięwzięcia biznesowe. Jesteśmy zepsołem innowatorów, przedsiębiorców, inwestorów, architektów technologii i geeków UI. Projektujemy, budujemy nowatorskie przedsięwzięcia we współpracy z korporacjami a także współfinansujemy ich rozwój.