Bez start-upów nie ma przyszłości…. przynajmniej dla korporacji. Jesteśmy więc jako K2 Digital Ventures.

Kiedy Apple zapraszał mnie do Cupertino, aby zaprezentować technologię, którą tworzył mój startup pomyślałem:

“czy naprawdę nie ma w USA kogoś, kto mógłby Wam to dostarczyć?”.

Oczywiście, cieszyłem się ogromnie z takiego zaproszenia, wskoczyliśmy z zespołem do samolotu i fru do USA. Później zrozumiałem dlaczego tak było, dlaczego koncern szuka takich technologii w takim miejscu na świecie (Polska). Wtedy pojawiła się pierwsza myśl:

“korporacje z jakiegoś powodu będą coraz częściej zaglądać do świata start-upów”. Wówczas to była tylko luźna myśl.

rozważając dalej…..

… No ok, ale Apple to gigant i do tego technologiczny. Świat zna mnóstwo przypadków kiedy tech-gigant (Amazon, Microsoft, Oracle itp.) przejmuje firmy i firemki.

Brnąc dalej w swoim start-upowym życiu doświadczyłem współpracy z Coca-Cola, BrandBank, Unilever, Edipresse czy Axel Springer. Szybko zacząłem rozumieć dlaczego nie tylko technologiczni zaglądają do świata start-upów.

Przyszło zrozumienie:

 • Tylko takie przedsięwzięcie jak start-up potrafi szybko zweryfikować użyteczność nowej technologii, nowego produktu. Nie zawsze skutecznie, ale zawsze szybko, start-upy pragną sprawdzić czy ich produkt ma rynkowy sens istnienia. Korporacje tak nie potrafią. Procesy komercjalizacji w korporacjach trwają dłużej. Zatem korzystne dla korporacji jest poznawanie start-upów. Po pierwsze, aby skutecznie komercjalizowane produkty start-upów stały się produktami korporacji (przejęcie start-upa). Po drugie, aby nauczyć się od start-upów szybkiej komercjalizacji poprzez ścisłą współpracę (partnerstwo strategiczne).
 • Start-up potrafi działać niekonwencjonalnie, szukając swoich szans w miejscach do których niewielu zagląda, jest w stanie np. szybko dostosować strukturę kosztów do konkretnej niższy rynkowej. Korporacja współpracując ze start-upem, ma szanse wejścia w nisze w których samoistnie nie potrafiłaby znaleźć swojego miejsca (czytaj: dostosować własnego modelu biznesowego).
 • Start-up akceptuje ponadprzeciętne ryzyko, potrafi zmienić szybko strukturę zatrudnienia, zaburzyć koszty i ich rozkład czy odnaleźć inne zastosowanie wartości niematerialnych i prawnych. Wszystko po to, aby szybciej i skuteczniej wejść na wyznaczony kawałek rynku. Korporacja w dzisiejszym świecie musi i powinna się tego uczyć, poznawać procesy takiego działania. Z tego właśnie powodu korporacje coraz częściej tworzą inkubatory i akceleratory. Szukają sposobów na wieloletnią współpracę ze start-upami.
 • W start-upach najczęściej nie ma silosów wewnętrznych, nie istnieje polityka i wewnętrzna rywalizacja pomiędzy zespołami dlatego współpraca ze start-upem wstrzykuje do korporacji inne metody działania, inne sposoby myślenia. Dzięki temu korporacja odświeża swój kod działania, zmienia procesy i reguły podejmowania decyzji. Staje się innowacyjna. Zwiększa swoje szanse na lepszą ofertę produktową i usługową. Zyskuje świeże sposoby na swój własny rozwój.
 • Start-up może być źródłem nieodkrytych wcześniej patentów, wynalazków i technologii. Ich pozyskanie, ale także licencjonowanie lub wspólne rozbudowywanie staje się dla korporacji źródłem istotnego know — how. Czasami sposobem na pozyskanie właściwych pracowników (talent acquisition).
 • Start-upy są w dzisiejszym świecie źródłem zmian. Niosą ze sobą tzw. disruption. Zmieniają sposób w jaki korzystamy z taksówek, komputerów, telefonów, szczoteczek do zębów, samochodów itp. Jeśli korporacja chce ogarnąć te zmiany, poznać je i wykorzystać do swojego rozwoju, musi sięgnąć do źródła, współpracować z twórcami tych zmian — start-upami.

Sęk w tym, że aby współpracować ze start-upami korporacja powinna zrozumieć ekosystem start-upów: język, kulturę, terminologię, cele i uwarunkowania. Dla przykładu:

 • korporacje nie wyrosły z wykorzystania lean startup, a start-upy nie akceptują żółwiego tempa działań korporacji.
 • Korporacje nie potrzebowały MVP, aby skutecznie wprowadzać na rynek swoje produkty, start-upy natomiast bez MVP i pivot nie wyobrażają sobie skutecznego działania.
 • Start-upy potrzebują kapitału finansowego jak i intelektualnego, aby skutecznie i sprawnie się rozwijać. Czy mogą go otrzymać od korporacji? Oczywiście, że tak, ale sęk w tym, aby korporacja potrafiła w odpowiedni sposób go przekazać. Czy tym sposobem przekazywania kapitału ma być akcelerator, inkubator czy fundusz inwestycyjny — to są pytania na które powinna umieć odpowiedzieć korporacja.

Na szczęście korporacje coraz częściej rozumieją, że w świecie start-upów leżą odpowiedzi na wiele pytań:

 • jak szybko wprowadzać na rynek produktu i usługi skutecznie monitorując ryzyko komercjalizacji;
 • jak motywować pracowników korporacji do innowacyjnych przedsięwzięć;
 • jak zdobywać kapitał na innowacyjne przedsięwzięcia;
 • jak działać elastycznie i dynamicznie w obszarze kosztów i przychodów, jak dostosowywać strukturę kosztów do nisz rynkowych;
 • jak stosować zwinne metody działania w procesie budowania przewag konkurencyjnych;
 • jak obniżać koszty działania lub jak je dostosować do innowacyjnych przedsięwzięć;

K2 Digital Ventures — perfect match

Zderzyła się więc myśl i doświadczenie moje z myślą i doświadczeniem Łukasza. Z tego zderzenia dwóch światów, świata start-upów i świata korporacji powstało K2 Digital Ventures. Miejsce w którym korporacje w sposób pewny, planowy i stabilny mogą wkroczyć do zmiennego, pełnego turbulencji, dynamicznego świata start-upów. Naszą misją jest pomóc korporacjom nawiązać wartościową, a przede wszystkim bezpieczną współpracę z globalnym ekosystemem start-upów, a start-upom pomóc budować swoją wartość w oparciu o współpracę z korporacjami.

K2 Digital Ventures to zespół ludzi o szerokim spectrum doświadczenia. Jesteśmy zespołem innowatorów, przedsiębiorców, architektów technologii oraz specjalistów UX/UI a także inwestorów.

Rozumiemy zasady finansowania przedsięwzięć biznesowych, procesów pozyskiwania kapitału na przedsięwzięcia innowacyjne, płynnie poruszamy się w temacie product design oraz product development.

Nie bez powodu tworzymy K2 Digital Ventures przy giełdowej spółce. Dzięki temu, że łączymy doświadczenie start-upowe i doświadczenie giełdowej korporacji:

 • potrafimy w K2 Digital Ventures szybko i skutecznie uruchamiać start-upy dla korporacji organizując i dostarczając kapitał na przedsięwzięcia innowacyjne, wykonując rapid prototyping, MVP, planując model biznesowy, kalkulując kapitałochłonność przedsięwzięcia czy komercjalizując nowatorski produkt w oparciu o skuteczne pozycjonowanie i odpowiednio dobrane kanały dystrybucji;
 • wiemy jak w globalnym ekosystemie szukać tych start-upów z którymi warto, aby korporacja rozpoczęła współpracę operacyjną lub inwestycyjną;
 • pomagamy korporacjom zdefiniować wyzwania i obszary innowacji w których warto nawiązać relacje ze światem start-upów. Poszukujemy dla korporacji tych start-upów, które mogą dać koncernom największą wartość ze wspólnej pracy;
 • doskonale orientujemy się w modelach działania akceleratorów i inkubatorów. Potrafimy nie tylko doradzić jaką formę inkubatora powinna wdrożyć korporacja, ale także dokonać organizacji takiego przedsięwzięcia kończąc całość odpowiednim pozycjonowaniem na rynku, branding oraz komunikacją marketingową;

Poznaj nas i nawiąż z nami kontakt: www.K2DigitalVentures.pl