Engelsiz Belediye: İzmir

Güzeller güzeli İzmir’im.

Arabam eşimde olduğu için akşam eve dönerken İzmir Metroya binmek için gittiğimde kentkartımı ofiste unuttuğumu farkettim. Zaten Alsancak gibi merkezi bir yere metronun gelmemesinden dolayı 20 dakika yol yürümenin üzerine harika oldu. Çankaya metro istasyonuna Gümrük/Hisarönü giriş yapıp 3–5 bilet almak istediğimde 2 kentkart dolum cihazından da 3–5 kart alamadım. Güvenlik görevlisine sorduğumda diğer taraftan (ikiçeşmelik/Gazibulvarı) alabileceğimi söyledi. Diğer girişe tekrar gittiğimde yine 2 dolum cihazı var ve 3–5 bilet alamıyorsun. Tekrar güvenlik görevlisine danıştığımda masanın arkasına gizlenmiş ışıkları kapalı bilet satış görevlisinden alabileceğimi söyledi. Hayretler için de akşamın 21.00 saatinde çalıştıklarına bakarak bilet aldım.

Şimdi sizden ricam aklıma takılan şu sorulara hikayemi okuduktan sonra cevap vermenizdir.

Bir kentkart satışını aktif ve her açıdan kullanılabilir bir hale getirilmesi çok mu zor?

İzmir şehir ve alt yapı anlamında şu ödüle layık görüldü gibi birçok belediye reklamı yapılırken metro işinde neden bu kadar köhneyiz?

Her gün metroyu kullanan on binlerce insanın ödediği paraların ne kadarı bu işin süreklilik ve AR-GE’sine yatırılıyor?

Bu işlerin düzelebilmesi için Üçyol>F.Altay hattı yapımı* gibi en az 8–9 yıl beklemeli miyiz?

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

*5–6 durağın yapımı için 8 yıldan fazla inşaat gürültüsü, istasyon bölgelerinde her 2 ayda bir değişen onlarca esnaf gördük. İnönü caddesinde ekonomik kriz yaşandı ve sadece bir belediye tabelasında ki “Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” aldık.