Bir fikrim var ama anlatamam. Çalınır!

Girişimcilik üzerine gözlemlediklerimi, yaşadıklarımı yazılarla paylaşmaya çalışıyorum. Girişimcilik konusunda uzmanım diyemem, sadece fikirlerimi, öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Umarım yararlı oluyordur. Bu yazımda biraz da bu konuya değinmek istiyorum. :

“Fikri paylaşmak ve geribildirim almak.“

İnsan olarak sanırım doğamız gereği düşündüklerimizi, fikirlerimizi, yaptıklarımızı savunma çabasındayız. Maalesef bu özelliğimiz aslında girişimcilik yolunda bizim karşımıza büyük bir engel olarak çıkıyor. Bir fikriniz olabilir. O fikrin mükemmel olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Hatta ve hatta muhtemelen çok sık duyduğunuz :

“Abi bir fikrim var, yaptığımızda kesin milyon dolarlık proje” 
+ “Anlat abi, nedir o fikrin”
 — “Olmaz, anlatamam. Çalınır. Başkası yapar, parayı bulur. Anlatamam, kusura bakma.”

Fikriniz sizin için mükemmel olabilir. Siz kullanıcı olsanız belki de gerçekten mükemmel bir fikir. Ancak kesinlikle bilmeniz gereken bir şey var.

Kullanıcı != Siz

Sizin için mükemmel olan fikir, gerçekten mükemmel olmayabilir. Birkaç öneri sunmam gerekirse:

  • Yakın çevrenizden geribildirim almak yerine hedef kitlenizden almaya çalışın. Yakın çevreniz siz kırılmayın diye “çok güzel evladım” da diyebilir, ne sunarsanız da “tutmaz olum o” tepkisiyle karşılaşabilirsiniz. Hedef kitlenizden geribildirime odaklanın. Onların problemlerini, en iyi onlar bilecektir.
  • Aynı hedef kitle üzerinde çalışan kişilerden geribildirim alın. Örnek olarak kodlama eğitimi sağlayan mobil uygulama için, kodlama eğitimini yüzyüze sağlayan öğretmenlerden geribildirim alın. Hedef kitlenizin problemlerini onların çok iyi bildiğini göreceksiniz.
  • Hedef kitleniz olsa bile “çilek yiyeyim ama muz tadı versin” gibi bir sürü özellik gelebilir. Kullanıcı diyorsa doğrudur demek yerine gerçekten böyle bir şeye gerek var mı doğrulamasını yapın.
  • Startup konusunda deneyimli kişilerden geribildirimler alın. Size henüz yaşamadan, karşılabileceğiniz aksilikleri söyleyebilirler. Örnek olarak gelir modelini aktif edebilmek için kullanıcının şu noktasına odaklan gibi, tecrübeyle kazanılabilecek bilgileri size aktarabilirler.

Yazıyı bitirirken fikrinize inanmanız çok güzel ancak fikrinize aşık olmayın. Kusurlu olabileceği kabul edin. Yanlışları düzelterek ilerleyebilirsiniz. Geribildirim almayı asla bırakmayın!

Diğer yazılarıma ulaşmak için : https://medium.com/@kadircankirkoyun