Etkili Linkedin kullanımı

Yazıya başlamadan önce Linkedin’den eklemek isterseniz : https://www.linkedin.com/in/kadircankirkoyun/
 — — —
Girişimcilik diyince benim en çok önem verdiğim konulardan biri “networking” tir. Yani insanlarla tanışmak, fikir alışverişinde bulunmak diyebiliriz. Bazen aylarca sürebilecek bir işi, tanıdığınız bir bağlantı ile 10 dakikada çözebilirsiniz. Bağlantı, bağlantı sağlar. Yani tanıştığınız insanlar çığ etkisiyle yeni insanlarla tanışmanızı sağlıyor. Aynı şekilde en etkili pazarlama tekniğinin “kulaktan kulağa” kabul edildiğini varsayarsak networkingi bir pazarlama stratejisi olarak kullanabilirsiniz.

Ben de dahil birçok kişi artık networking alanı diyebileceğimiz çevresini internet üzerinden oluşturuyor. Bunun için en çok kullanılan platform “Facebook” diyebiliriz. Ancak bir süre sonra Facebook yeterli gelmeyecektir. Bunun sebebi insanların Facebook hesaplarını özel hayatları olarak görmeleri. (ki çok haklı buluyorum) Facebook hesaplarından siz işle alakalı tanışmak istediğinizde rahatsız olabilirler ve sizi geçiştirip istediğiniz sonucu alamamanıza yol açabilir. İnsanların iş için kullandığı bir platform var.

Linkedin

Linkedin’i 2 farklı şekilde tanımlayabilirim.

 • Online CV
 • İş Sosyal ağı

Projenizle alakalı kişilere Facebook’tan daha etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çünkü doğrudan sektörel, çalıştığı firmaya göre gibi farklı kriterlerde filtreleme yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde sektörünüzle alakalı kişiler de sizi ekleyebilir. Linkedin sayesinde birçok mentör, dost ve müşteri kazandım. Bu konudaki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Linkedin’i verimli kullanmak için birkaç tavsiyem olacak.

 • İlk önceliğiniz düzenli bir profil oluşturmak olsun. Yazmaktan ve eklemekten çekinmeyin. Yarışma başarılarınızı, sosyal sorumluluk projelerinizi, geçmiş deneyimlerinizi detaylı bir şekilde ekleyin.
  - Hem Türkçe hem ingilizce profil oluşturun. Bu sayede globaldeki kişilere de ulaşabilirsiniz. Örnek olarak benim Linkedin profilimi ziyaret edenlerin %70–75 i yabancılardan oluşuyor.
  - Dosyalar ekleyin. Örnek olarak Scode’u profilime eklediğimde Scode’un tanıtım dosyasını da ek olarak ekledim. Bu sayede Scode’u merak eden kişiler profilimden erişebiliyor.
  - Sergilenen Yetenek ve Onaylar bölümü: Bu bölümde insanların size referans olabileceği, “uzmanım” diyebileceğiniz yetenekleri ekleyin. Bu sayede onaylandığınızda profilinize giren kişi uzmanlığınıza güvenecektir.
 • Rastgele kişileri eklemektense gerçekten etkileşim kurabileceğiniz kişileri ekleyin. Aksi halde anasayfanızda gereksiz zeka soruları ile karşılaşabilirsiniz :)
 • Filtrelemeler ile kişileri araştırın. Çok işe yaradığını söyleyebilirim.
 • Sektörünüzle alakalı Linkedin gruplarına katılın.
 • Sektörünüzle alakalı paylaşımlarda bulunun. Girişiminizle alakalı gelişmeleri de paylaşabilirsiniz. Güncel kalın.
 • “Tamamlanmış profil” haline getirin. Linkedin’in şunu da eklerseniz daha yüksek erişim alırsınız tavsiyelerini dinleyin.
 • Profilinizi sık sık güncelleyin. Güncel başarıların eklenmesi gelişiminizi gösterir.
 • İnsanları eklerken kendinizi tanıtan bir mesaj ekleyin. Bu mesaj kişiye özel olursa daha iyi olacaktır. Örnek olarak :

Merhabalar,
Ben Kadir Can Kırkoyun. Scode isimli girişimimiz ile oyunlaştırılmış yazılım eğitimi üzerine çalışıyoruz. X sunumunuzdaki X girişimi ile benzerlik gösteriyor. Sizin de X konusu hakkında yorumunuzu almak isterim.

Linkedin konusunda uzman biri değilim ancak elde ettiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istedim. Örnek olması açısından inceleyebilirsiniz. Linkedin profilinizi düzenledikten sonra eklemeyi unutmayın :)
https://www.linkedin.com/in/kadircankirkoyun/