Süper bir konuşma yapmanın 14 Kuralı

 1. Konuşmaya başlamadan önce vücudunuzu serbest ve rahat bir konuma getirin. Boynunuz ve omuzlarınız rahat bir konumda olmalı, omuzlar geride, dik durun, stresiniz vücudunuza yansımamalı.
 2. Kendinizi kontrol edin. Kollarınızın, başınızın, ayaklarınızın gereksiz hareketlerini kontrol edin.
 3. Konuşmaya başlamadan önce bir nefes alıp(omuzlarınızı kaldırmadan), nefesinizi verirken aynı anda konuşmaya başlayın, yavaş ve akıcı olarak.
 4. Kolay ve açıkça anlaşılacak bir biçimde konuşun.Ünlü harfleri yüksek sesle söyleyin, sesinizle konuşmanızı güçlendirin.
 5. Ünsüz harfler kolay, serbest, vurgu yapmadan söylenir.
 6. Mesajınızın önemini gösteren cümle içindeki kelimeyi diğerlerine göre daha yüksek ve vurgulu sesle dile getirmeli.
 7. Cümleye sakin, düşük bir ses tonuyla başlayın, olağandan daha yavaş şekilde.
 8. Uzun cümleleri anlamlı kısa bölümlere ayırarak söyleyin.
 9. Önerilerinizin sonrasında ve yeni konuya geçtiğinizde kısa bir duraklamada bulunun.
 10. Konuşmanızın monoton hale gelmesinden kesinlikle kaçının. Anlamlı ve coşkulu konuşun.
 11. Konuşmanızda düzgün bir tempo ve ritm olmalı. Sakin ve kendinize güvenli bir şekilde konuşun.
 12. Sorulara cevap vermek için acele etmeyin. Önce açıklamanızı düşünün.
 13. Hatanız olursa durun, sakinleşin, kendinize güveniniz geri gelene kadar, daha yavaş konuşmaya çalışın.
 14. Konuşmanızda doğal olmanız önemlidir. Toplantıda kendinizi rahat hissettiren kişileri konuşmaya başlamadan önce tespit edip, onlarla göz teması kurabilirsiniz.

Psikolojik İpucu =

Eğer sürekli beni izliyorlar veya topluluk önünde konuşma endişeniz varsa, psikolojik oyunlar yaratabilirsiniz. Psikologlar zor durumlarda hayali arkadaşlar ve hayal gücünüze başvurmanızı tavsiye edebiliyor.

Topluluk önünde konuşma stresi olan kişiler, tüm dinleyicileri hayal gücüyle kendisine güç verecek kişiler dinliyor gibi görmeye çalışabilir. Örneğin tüm salonda oturan kişileri anneniz, babanız, en sevdiğiniz kahramanınız gibi hayal edin. (True Romance filminde Elvis’in sürekli filmin kahramanıyla konuşması gibi) Sizi dinliyorlar ve gurur duyuyorlar.

Son yöntemde Bryan Tracy’nin “Just Do It” metodu. Zorlandığınız, tereddüt ettiğiniz durumlarda Michael Jordan’ın meşhur prensibi gibi, 3 defa kendi kendinize “Sadece Yap” diyerek telkin edin ve hemen harekete geçin. Bu endişe ettiğiniz telefon konuşmaları, başarıya ulaşacağınızı bildiğiniz ama çekingenliğiniz veya endişeleriniz sebebiyle susmanıza neden olan engelleri ortadan kaldırarak harekete geçmenizi sağlayacak.