Sel Baskını için Çözüm Önerisi

Son 2 yılda Ankara ve İstanbuldaki plansız inşaatlanma ve bu plansız yapılaşmanın kanalizasyon sisteminin düşünülmeden devam etmesi sonucu sel felaketlerini yaşıyoruz. Büyük maddi kayıplar yaşamamızın yanında can kayıpları da yaşıyoruz.

Peki bu plansız yapılaşma sonunu kanalizasyonun su baskınlarını kaldırmama problemini nasıl çözebiliriz ? Öncelikle sel baskını oluşması için Ankarada metrekareye kaç mm yağış alması gerektiğine bakalım. 2016 yılının ağustos ayında Kızılayda metrekareye 35 kg yağmur yağmış. Metrekareye 35 kg yağmur demek metrekareye 3.5cm yağmur demektir basit bir matematikle.

Peki biz bu yağan yağmurun bir kısmını sokağa atmak yerine yağmur etkisi bitesiye kadar depolamış olsaydık ?

Aşağıda Google Haritalar dan aldığım Ankara Kızılay bölgesini gösteren bir ekran görüntüsü var. Kızılaydaki bina sayısına ait bir veri bulamadığım için bir genelleme yaparak anlatacağım. Ekran görüntüsünden görülebileceği üzere Kızılay bölgesindeki çatıların kapladığı alana neredeyse boş alanla aynı seviyede.(belki biraz daha fazla bile diyebilirsiniz.)

Yapacağımız çözüm, çatılarda oluklardan sokağa atılan yağmur suyunun binanın çatısının kapladığı metrekareye göre konulacak bir depolama tankında biriktirilmesi. 100 metrekare izdüşüme sahip bir çatı normalde sele sebep olacak bir sağanak yağışta ortalama 3.5 ton su depolayabilir. Tabikide 3.5 tonluk bir tank maliyeti ve kaplayacağı yer Kızılay gibi bi yerde sorun yaratabilir. Peki 1 tonluk bir depo kullanmış olsaydık ?.

Örneğimizi bir kare üzerinden anlatıp akılda kalmasını sağlamak istiyorum.

Kızılay’ın 500 m² lik bir alan olduğunu düşünelim. Bu alanın 250 m² si çatı alanı 250 m² si yol,alan. m² ye 35 kg bir yağış olduğunda sel ile karşılaşıyoruz. Bu da demek oluyor ki. 17.5 ton yağmur 500m² lik Kızılayda sele neden oluyor. Peki çatılardan akan yağmur suyunun tamamını depolamış olsaydık ne olacaktı ? 8.75 ton su kanazilasyona gidecekti ve sel ihtimalini azaltacaktı.

Bunun bize iki avantajı olacak. Biri sağanak yağışlarda sel ihtimalini azaltacak. Diğeri sulama ve bina temizliği gibi durumlarda ilk olarak bu depolanmış yağmur suyu kullanılarak tasarruf sağlanmış olacak.

Peki bina sahipleri bu tarz bi masrafı neden yapsın ? İlk olarak depolanmış suyu kullanıp su tasarrufu yapabilir diye düşünebiliriz . Ama bu yapacakları yatırımı hızlı bir şekilde kara geçirmeyecektir. Bu tarz bi depo ile sel felaketinin önüne geçmeye yardımedecek binalara devletin su faturalarındaki vergilerde indirim uygulayarak destek olması gerekli.

Malum Ankaradaki su faturasında konutlarda

  • 5 TL şebekeye katılım ücreti
  • kullanılan su bedelinin %50 si kadar atık su bedeli ücreti
  • %8 kullanılan su ve atık su bedeli toplamının KDV si
  • %18 şebekeye katılım ücretinin vergisi
  • Ve ÇTV

Özetle 30 TL lik bir su faturasının %50 si vergilerden oluşmakta.

Sel felakatinin neden olduğu milyonlarca liralık hasardan kurtulmak için bu tarz çözümler ile sel felaketi önlenebilir ve devlet bu çözümlere destek veren vatandaşlarının faturasındaki vergi yüklerinden onları kurtarırsa bu tarz basit bir çözüm bile ülkemizde yaşadığımız sel felaketlerinin önüne geçebilir.

Bu basit fikre alternatif önerileri olanlar lütfen fikirlerini belirtsinler. Eksik veya hataları olduğunuzu düşündüğünüz kısımları belirtiniz. Ortak bir payda da yaşanabilir bir ülke için beraber bir şeyler yapalım.