(I’m the co-founder of Klaus, a QA platform for support teams. We’re a SaaS company and the following is based on what we actually implemented and saw success with.)

We’re living in unprecedented times. Many of today’s companies have never seen turbulence like this before and the ride isn’t going to get smoother any time soon.

Uncertainty about the future is the economy’s biggest enemy. Why? Because uncertainty creates fear. Fear, in return, makes people save and hold on to their money.

The economic machine works in a simple manner — one person’s spending is another person’s income (check out…


ehk uue kodulehe esmaesitlus (ilma Edgarita)

Presenteerin: Rural Development Foundation of Shan State’i uus koduleht.

Copy+pildid on minu poolt üllitatud ja veebi ehitasin Squarespace’i põhjale. Tekstid panin kokku Naw Khami selgituste põhjal ja suuri korrektuure ei pidanudki hiljem ülevaatamise käigus tegema (jess!).

Siinkohal suur aplaus Meritile, kes aitas mu õigekirja üle vaadata.

Küll aga selgus, et mu algne avalehepilt (mille üle ma väga uhke olin) ei sobinud, kuna buda mungad ei tohiks tegelikult jalgpalli mängida. Ühelt teiselt lehelt pidin klaaskuulidega pildi samal põhjusel eemaldama.

Teised visuaalid olid pärit külakoolidest, aga polnud algselt pildistatud RDFSSi omades, kuna need külad on välismaalastele keelatud. …


ja kuidas sina saad aidata

Scroll down for the English version.

Kes mu seikluste peale toolilt maha ei libise, siis ütlen kohe ära, et lõpus on paar sõna selle kohta, kuidas saab väiksemat sorti birmalaste tulevikku investeerida.

Vahepeal on juhtunud mitu asja.

Oluline kõigepealt — käisin juuksuris. Kui mõni terasema mõistusega inimene oleks näinud ohtu nokatsit kandvas 17-aastases juuksuris, siis mina mitte. Kuigi mulle meeldiks väga kuidagi puändina välja mängida, et lahkusin salongist nagu Tom Cruise (soengu mõttes, mitte saientoloogina), siis kahjuks lõppes asi siiski sellega, et olin sunnitud hiljem habemeajamismasinaga tegema mõningad korrektuurid.

Tegelikult kokkuvõttes annaks juukusripoisile ikkagi tubli nelja pika miinusega, sest ainuke…


ehk käisin Namlanis ja sain teada, millega
RDFSS tegeleb

Reedel jõudis kohale Naw Khani poolt saadetud roller, mis on äravahetamiseni sarnane kõikide teiste siinsete rolleritega. Tegemist on neljakäigulise 2-taktilise 125cc ilmselt Hiina päevinäinud rollervõrriga, mille tõid kahe tunni sõidu kauguselt mulle kaks toredat RDFSSi töötajat. Peale üleandmist sõitsid nad mõlemad ühe rolleriga sinna kahe tunni sõidu kaugusele tagasi. Peast käis läbi mõte, et see on umbes sama nagu sõita kahekesi vana vene Izhiga Tallinnast Tartusse.

Roller polnudki lähemal ülevaatusel vanast vene Izhist kuigi kaugel. Testsõidu käigus selgus, et tühikäigul lakkab mootor töötamast, kolmandat ja neljandat käiku tuleb kohati jalaga sisse taguda, peeglid ei püsi fikseeritud asendites, tuled ei põle…


ehk minu kuuajakuplaan Birmas

Et keegi ei kahtlustaks, et ma olen siia tulnud turismireisile, siis selle postituse sisse on ära peidetud minu lähetuse konkreetsed eesmärgid. Ehk siis on oodata ka veidi tõsisemat juttu. Aga mitte enne kui olen tegelenud sellega, mis eelmise postitusega pooleli jäi, st netiühenduse üle vingumisega.

Hsipaw internet on nagu Bingo Loto — enamus kordadest ei võida midagi ja kui võidad, siis vähe. Katse-eksitus meetodil (see on saanud siin mu lemmikuks, kuna birma keel on mul kuskil klingoni keele tasemel ja google, tuleb välja, ei tööta ilma netita) võin nüüd rahulikult lukku panna fakti, et jah, kell neli öösel on netiühenduse…


ehk mida peaks teadma enne Birmasse saabumist

Kui mind just riigist välja ei saadeta, vangi ei panda või hulkuvad koerad mu arvutit ära ei varasta, siis täieneb see postitus kuni tagasilennuni Eestisse jaanuaris (kui sa ei tea kelle blogisse sa sattunud oled, aga huvitab, siis loe siit).

Kuna peale mind tuleb Birmasse järgmine Mondo ekspert ja peale teda järgmine ja ühtlasi on lootust, et ka kellelgi teisel võib olla huvi selle riigi vastu, siis ei näinud mõtet hakata kõiki soovitusi ja tähelepanekuid maili teel unustusse saatma, vaid panen siia kirja nagu torust tuleb.

Diskleimerina ütlen ära, et peamiselt veedan aega Mandalays ja Šani osariigis Hsipaw, Lashio kandis…


ehk kuidas mu esimene tööpäev oli puhkepäev

Kuna kohaliku organisatsiooniga suhtlemine väljaspoolt Birmat oli raskendatud (võimalik on ainult mailiühendus ja see venib tavaliselt vastavalt kohalikele oludele), siis Birmasse jõudes ootas mind üks hea ja üks keskpärane üllatus.

Hea üllatus oli see, et varasemalt liikunud jutud selle kohta, et SIM-kaarti on keeruline soetada ei osutunud vettpidavaks. Kui sa oled nõus maksma 1700 kyati asemel 20000 kyati (1,4 euri asemel 16 euri) ehk üle kümne korra rohkem, siis saad kohalikele kehtiva loteriisüsteemi väliselt endale Mobile Motherist (Birma firmanimed on ammendamatu kullaauk) lõdva randmega SIM-kaardi osta.

Kuna aga SIM-kaart mu enda mobiili ei sobinud, siis sõnakombinatsiooni “the cheapest one you’ve…


ehk kus, kes ja miks?

Lühike versioon: Olen Kair, Mondo vabatahtlik Birmas, ja aitan siin ühte kohalikku haridusega tegelevat organisatsiooni. Pikem versioon on terve see blogi.

Ühtlasi olgu alustuseks kohe öeldud, et kui mingi sõna siin blogis on alla joonitud, siis see on link. Linkidele saab klikkida.

Kus?

Maailma ühes vaesemas riigis — Birmas (ehk Myanmaris). Mõnes mõttes on Birma Eestile väga sarnane. Gravitatsioon toimib (oluliselt stabiilsemalt kui kohalik elektrivõrk) ja siiani on iga hommik ka päike välja tulnud. Muus osas tuleb tsiteerida Rudyard Kiplingit, kes 1898 aastal kirjutas “See on Birma ja see maa on hoopis teistsugune kui iganes mõni paik siin maamuna peal võib…

Kair Käsper

Co-Founder and Head of Growth at klausapp.com. Previously Director of Product Marketing at pipedrive.com. Hooked on startups, clever communication and cats.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store