Kuhu Clintoni hääled jäid?

Kajar Kase
2 min readNov 10, 2016

--

Teen valimiskokkuvõtte: Donald Trump ei võitnud neid USA valimisi. Pigem Hillary Clinton kaotas.

Valimistulemuste seletamises domineerib mõte, et Donald Trump suutis minna korda vaikivale enamusele töölisklassist valgetele, kes pidurdamatu jõena kandsid ta võimule ja nüüd valitsevad tervet maailma. See pole otseselt vale. Aga vähemoluline.

Esiteks meenutan, et Hillary Clinton saab Trumpist absoluutarvus rohkem hääli (osad kirja teel saadetud lääneranniku hääled on veel lugemata, aga lõpptulemuses ei mängi need rolli), kui Trump. Kui USA valimissüsteem poleks nii kummaline (mida Trump 2012 kõvasti tuuseldas), oleks võitnud Clinton.

Aga teiseks koostasin järgmise tabeli, millest nähtub, et Donald Trump ei olnud mingi metsikult tugev kandidaat. Lihtsalt Hillary osutus temast nõrgemaks. Barack Obama, nii 2012, aga eriti 2008. aasta versioonis oleks Trumpiga põrandat pühkinud. Clinton lihtsalt ei suutnud Obama valijaid võtmeosariikides piisavalt enda taha tuua.

allikas: Wikipedia
(Nende valimiste andmed pole veel lõplikud, aga kõnealustes osariikides ei tohiks küll midagi tohutut juhtuda. Küll olen lugenud artiklit, mille point oli vastupidine — et Trump oleks 2012 Obamat võitnud.
Tänaseks on selle sisu parandatud)

Ehk siis meedia ja arvamusküsitlused ja mina ei tabanud ära, et

a) Entusiasm Hillary Clintoni vastu, eriti traditsioonilistes USA keskmaa võtmeosariikides oli nõrk. Märkimisväärne hulk inimesi, kes 2012 valis juba neli aastat võimul olnud Barack Obamat, ei soovinud Clintoni poolt häält anda.
b) Donald Trumpi kõik vead, mida inimesed ka tajusid , ei kaalunud nende jaoks üle Clintoni vigu (20% valijatest arvas, et Trumpi iseloom ei ole presidendiametiks sobiv, aga hääletas ikka tema poolt).
c) Clintoni edu muudes valdkondades (raha, pädevus, kampaaniaorganisatsioon) ei suuda kaht eelnevat üle kaaluda.

See kõik on halb uudis karjääripoliitikutele. Clinton on kindlasti oma kogemustelt üks ajaloo sobivaimaid inimesi presidendikohale ja ta oskab seda ka suurepäraselt põhjendada — valmistab ette, valdab poliitikanüansse, oskab poliitilises süsteemis manööverdada. Sellest kõigest on valijatel, selgub, suva (samas on just see ilmselt põhjus, miks mulle oleks eriti meeldinud, kui ta oleks presidendiks saanud — väitleja värk).

Kas demokraatidele oleks olnud parem valida Bernie Sanders? Võib-olla. Kokkuvõttes ei ole see oluline — toimus demokraatlik protsess, nagu ka vabariiklaste poolel. Enamik parteid tahtis Clintonit oma kandidaadiks. Ja edasi läks nagu läks. 2020 valivad demokraadid uue kandidaadi Donald Trumpi vastu võistlema. Ma ei taha veel hakata kihlvedusid vastu võtma, aga usun, et skeem võitva kandidaadi vajalikest isikuomadustest on nende valimistega selgelt välja joonistunud.

--

--