Trumpiga on kööga

Avaldasin täna Ringvaates arvamust, et Donald Trumpi presidendikampaania on schluss, finit, pasta, konets ja kööga. Kuna ajaga oli kitsavõitu, siis ma päris põhjuste analüüsi ei jõudnud süüvida, aga tänaõhtuse teledebati eel panen need siia kirja.

Alustame faktidega. Avalike avamusküsitluste keskmist arvutav RealClearPolitics ütleb, et Clinton juhib hetkel üleriigilistes arvamusküsitlustes keskmiselt 6,5%ga (48,6% vs 42,1%) Nate Silveri 538, mis prognoosib valimistulemust eeskätt osariikides tehtavate arvamusküsitluste alusel, ütleb, et Clintoni tõenäosus võita on 86,7%.

Kas on võimalik, et arvamusküsitlused ja nendel baseeruvad analüüsid eksivad? Kindlasti. Aga viimastel presidendivalimiste baasil on kogemus üldiselt olnud see, et tehtav analüüs on nii heaks läinud, et selle vastu kihla vedada pole tark. Nate Silver on viimaste kahtede valimiste peale õigesti ennustanud 99 osariigi tulemused 100st. (ainus viga 2008 Indiana). Nii et ma pigem olen selle poolt, et eelpoolnimetatud numbrid peegeldavad valimisvõitluse olukorda täpselt.

Kas järelejäänud kolme nädala jooksul võiks midagi kardinaalselt muutuda? Kindlasti. Aga ma pean selle tõenäosust olematuks järgmistel põhjustel

  • Võitmiseks peaks Trump mitte ainult tooma välja oma baasvalijad — ca 40% elektoraadist — , vaid mõjuma usutavalt ka praegu veel kahtlevatele inimestele. Eeskätt peaks ta oma toetust suurendama naiste, vähemuste ja kõrgharidusega inimeste seas. Kõik, mis ta viimasel ajal on öelnud (valimisi võltsitakse, kuulsusejanulised naised ahistavad teda, riigi suurim probleem on immigratsioon), tõukab neid gruppe pigem eemale.
  • Trump ei ole tervete valmiste jooksul suutnud oma kampaanias mingisugust pööret teha, midagi õppida, kedagi endast targemat pikemat aega kuulata. Ta on, kes ta on, räägib, mida räägib ja tark raha on sellel, et see kõik nii ka jätkub. Valgesse majja see tee ei vii.
  • Isegi kui Trump oleks tänases debatis täiesti teistsugune ja Hillary teeks midagi väga valesti, on see liiga vähe ja liiga hilja. Hillaryl on rohkem raha, efektiivsemad kõneisikud ja rohkem võiduvõimalusi. Nii vähe aega valimiste eel arvamusküsitlustes nii pikalt juhtinud kandidaat ei ole kunagi kaotanud.

Nii et ma usun, et tänasel väitlusel pole valimistulemuse osas suurt tähtsust. Mis paneb mind veel rohkem kartma, et seal võb juhtuda midagi seniste väitlustega võrreldes täiesti kujuteldamatut. Trump on juba öelnud, et Clinton peaks olema vangis. Clinton on juba öelnud, et Trump ei sobi mingil juhul isikuomadustelt presidendiks. Kuhu edasi, selgub mõne tunni pärast. Aga lõpptulemust see ei muuda, 9nda novembri hommikul loetakse hääled kokku ja USA presidendiks saab esmakorselt naine.

Muidugi, kui te seda ei usu, siis palun, veame kihla. Mõelge, kui tore oleks, kui ma 9ndal novembril peaksin häbinägu ees tunnistama, et rääkisin pool aastat täielikku lollust.

Kuigi kui päris aus olla, siis kui teil on andmeid, et Trump kindlasti võidab, tasuks raha panna kusagile kihlveokontorisse, seal pakutakse oddse 1/6le. Siis on hea pärast maailmalõppu zombiesid kullakangidega loopida.

For the record, ma tahaksin veel öelda, et mul on kõigest sellest kahju. Ma olen kindel, et Clinton oleks Trumpi löönud ka puhtalt sisulistel alustel, juba pärast esimest väitlust said paljud aru, et the Donald ei ole intellektuaalselt valmis presidendiks saama. Mis edasi on toimunud, on lihtsalt kuhja otsa veel põhjuseid visanud.

Tänane debatt siis alates kell 4.00 facebook.com/kajarkase

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.