Foto: Sam Polcer

Cyklisti so štýlom objektívom Sama Polcera

Vo svojej knihe New York Bike Style predstavuje Sam Polcer štýlových cyklistov, ktorých odfotografoval v uliciach New Yorku.


Život Sama Polcera sa točí okolo bicyklov. Napísal o nich viacero článkov, ako manažér komunikácie pracuje pre neziskovú organizáciu Bike New York, ktorá propaguje ich používanie, a v uliciach New Yorku fotografuje cyklistov. Nie však hocijakých, ale takých, ktorí vynikajú svojím nevšedným vzhľadom a sú hneď na prvý pohľad zaujímaví. Ako totiž hovorí, bicyklovanie môže dobre vyzerať. Jeho fotografie vyšli v knihe New York Bike Style.

„Myslím si, že jednoducho jazdením na bicykli som sa zamiloval do bicyklov,“ vysvetľuje mi Sam Polcer, čím si ho získal práve tento dopravný prostriedok. „Učiť sa jazdiť je výnimočný zážitok. Pamätám si, keď som dostal svoj prvý bicykel. Asi už žiadny iný darček mi nespravil takú radosť ako BMX, ktorý mi kúpili rodičia, keď som mal asi 10 rokov. V tom čase sme bývali na vidieku a bolo úžasné jazdiť okolo fariem alebo popri pláži s bratom a priateľmi.“

Foto: Sam Polcer

V uliciach s fotoaparátom

S myšlienkou projektu prišla Ali Gitlow z vydavateľstva Prestel Publishing, ktorá oslovila Sama Polcera s ponukou, či by nemal záujem prispieť do knihy o cyklistoch v New Yorku. Nápad sa mu zapáčil natoľko, že ju presvedčil, aby na publikácii mohol pracovať sám. Počas toho, ako ju pripravoval, spustil blog preferredmode.com, na ktorom priebežne zverejňoval svoje fotografie. Takýmto spôsobom si budoval okruh priaznivcov a zároveň mu to pomáhalo, aby chodil s fotoaparátom pravidelne von a dodržal stanovený termín. Aktívny je na ňom dodnes.

„Strávil som veľa času čakaním, kým okolo mňa prešli štýloví cyklisti,“ hovorí Sam Polcer. „Alebo som jazdil po meste a hľadal ich.“ Podarilo sa mu zvečniť napríklad členov cyklistického klubu The Puerto Rico Schwinn Club v Brooklyne, Chada s ručne maľovaným bicyklom na Manhattane, Marvina a jeho BMX v parku v Bronxe, Iana s upraveným bicyklom na Williamsburgskom moste a Karibiho so snehovo bielym cestným bicyklom Fuji Feather v Queens.


„Strávil som veľa času čakaním, kým okolo mňa prešli štýloví cyklisti.“
— Sam Polcer

Oslovených ľudí vo väčšine prípadov potešilo, že si ich všimol a s radosťou mu zapózovali pred objektívom. „Odchytil som ich, predstavil im svoj projekt a spýtal sa, či by mi nezapózovali. Boli to ľudia, ktorí niekam išli, takže som ich požiadal len o pár minút. Väčšina z nich bola polichotená a nadšená z toho, že môže byť súčasťou niečoho takéhoto.“ Pri niektorých si všimol, že to nebola ich prvá skúsenosť s fotografovaním. Obzvlášť si spomína na jedno dievča, ktoré mu poskytlo toľko skvelých póz a výrazov, že mal problém rozhodnúť sa, čo z nafoteného materiálu použije.

Foto: Sam Polcer

S bicyklom vo vzduchu uprostred Broadway

Predhovor do knihy pre neho napísal filmár Casey Neistat, ktorý pred rokmi pracoval v New Yorku ako doručovateľ na bicykli. Je autorom viacerých úspešných videí na YouTube. V jednom z nich kritizoval políciu za to, že pokutovala cyklistov za jazdu mimo vyznačených chodníkov. Poukázal v ňom na to, že cyklisti sú niekedy nútení ich opustiť, pretože sa na nich stretávajú s množstvom prekážok, a názorne predviedol, ako ohrozujú ich zdravie a bezpečnosť.

„Som fanúšikom Caseyho Neistata veľmi dlho,“ priznáva Sam Polcer a prezrádza, ako vznikla jeho fotografia do knihy: „Predtým ako som išiel do jeho štúdia, mi povedali, že nebude mať na mňa veľa času, a tak som si vyhliadol blízko jedno miesto, kde som ho chcel odfotografovať.“

On mu však navrhol, aby fotografiu urobil v dopravnej špičke uprostred Broadway, keď autá budú stáť na semaforoch. „Povedal mi o svojej predstave. Uvažoval, že keby vyhodil bicykel dosť vysoko a pozeral sa priamo do fotoaparátu, vyzeralo by to, akoby sa jeho bicykel vznášal. Bol to jeho nápad a ja som sa ho držal. Trochu mi bolo ľúto jeho bicykla. Ale ako hovorím, bol to jeho nápad.“

Foto: Sam Polcer

Rozhovor s Davidom Byrneom

Vďaka Ali Gatrow z vydavateľstva Prestel Publishing sa Samovi Polcerovi podarilo urobiť rozhovor s hudobníkom Davidom Byrneom, ktorý je súčasťou jeho knihy. „Som jej vďačný za to, že sa spojila s jeho ľuďmi a dohodla to. Bol veľmi chladný deň, ale bolo mi cťou stáť pri rieke Hudson a triasť sa tam s ním od zimy, kým sme sa 15 minút rozprávali o bicykloch. Je to nesmierne milý a neobyčajne inteligentný človek.“


„Je to nesmierne milý a neobyčajne inteligentný človek.“
— Sam Polcer

Ako počas spoločnej konverzácie zistil, ich pohľady na bicykle sú veľmi podobné. Obaja ich vnímajú ako prostriedky na presun po meste, napríklad z vernisáže na koncert a potom na večeru. Sú skôr pozorovatelia a radi s nimi objavujú a spoznávajú miesta. Nie sú teda cyklistami, ktorí by podávali veľké športové výkony, aj keď na tom rozhodne nevidia nič zlé.

Foto: Sam Polcer

Bicyklovanie v New Yorku

New York a bicykle idú ruka v ruke už veľmi dlho. V roku 1894 otvorili v Brooklyne vôbec prvý cyklistický chodník v Spojených štátoch. Architekti Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux sa pri jeho návrhu inšpirovali európskymi bulvármi. Aj keď sa dnes mesto môže pochváliť rozvinutou cyklistickou infraštruktúrou, Sam Polcer upozorňuje, že je stále čo zlepšovať.

„Bicyklovanie v New Yorku prešlo v ostatných rokoch veľkými zmenami, ale veľa je ich ešte pred nami. Ľudia stále zomierajú a prichádzajú k vážnym zraneniam pri kolíziách.“ Medzi jednotlivými štvrťami pozoruje rozdiely. „Napríklad na takom Manhattane je ďaleko viac cyklistických chodníkov. Je tam však aj podstatne viac áut a chodcov. Ja osobne jazdím v Brooklyne radšej než kdekoľvek inde.“

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Marek Kamarýt’s story.