Foto: archív Beáty Dubasovej

Sme také, aké sme vysamploval Vec ako jednu z prvých slovenských skladieb

Hit Sme také, aké sme od Beáty Dubasovej samploval Vec už do svojho prvého Akai MPC 2000. Po rokoch sa k nemu vrátil a použil ho v skladbe Pamätáte? z albumu Funkčný veterán.


Spevácku kariéru Beáty Dubasovej odštartovala začiatkom osemdesiatych rokov súťaž Košický zlatý poklad, na ktorej získala druhé miesto a Cenu divákov. Po prvých úspešných skladbách Maznáčik a Účesy jej v roku 1987 vyšiel debutový album Beáta. Pochádzajú z neho hity Dievča z reklamy a Sme také, aké sme. Práve ten druhý si raper, producent a dídžej Vec požičal do skladby Pamätáte? zo svojho albumu Funkčný veterán.

„Sme také, aké sme bola pre mňa prelomovou skladbou. Myslím, že bola svojho času československou ženskou hymnou, s ktorou sa stotožnilo veľa dievčat,” hovorí s odstupom rokov Beáta Dubasová. Pod jej obľúbenosť sa podľa nej podpísalo viacero faktorov. „Má veľkú výpovednú silu, silný slogan a chytľavú melódiu, a to cítim aj dnes, po mnohých rokoch, keď ju spievam už aj s ďalšími generáciami.”


„Sme také, aké sme bola pre mňa prelomovou skladbou. Myslím, že bola svojho času československou ženskou hymnou, s ktorou sa stotožnilo veľa dievčat.”
— Beáta Dubasová

Autorom hudby je Vašo Patejdl, text napísal Roman Spišiak. Skladba vznikla v štúdiu vydavateľstva Opus v priestoroch zámockého kaštieľa v Pezinku, kde nahrávali aj ďalšie známe postavy slovenskej hudby vrátane Mariky Gombitovej, Karola Duchoňa a Pavla Hammela. Speváčka naspievala refrén niekoľkokrát na seba, ale stále to nebolo celkom ono. „Nakoniec sa rozhodol manažér a textár Roman Spišiak, že skúsi pohľadať nejaké dievčatá,” spomína si. „Podarilo sa mu ich nájsť na miestnom gymnáziu. Po vyučovaní prišlo asi 15 dievčat a pesničku sme dokončili. Bolo to spontánne, prirodzené, hravé a dievčenské.”

Dej videoklipu sa odohráva na škole a ako pripomína Beáta Dubasová, bol jedným z prvých na Slovensku, ktorý sa natáčal na filmový materiál. „Nakrúcali sme ho v škole, presne si už nepamätám na ktorej. Hrali tam členky môjho fanklubu, zvyšok boli dievčatá zo školy. Dobre sme sa bavili.” Obrazový materiál zachytáva módu, účesy a celkovú atmosféru osemdesiatych rokoch. Keď si ho speváčka pozrie dnes, vyvoláva v nej rôzne pocity. „Aj nostalgiu, aj pobavenie. Klip bol odrazom tej doby. Nie je ničím prikrášlený. Tak sme skrátka vyzerali.”

Foto: Fedor Nemec

Priveľa vulgarizmov

O tom, že Vec vysamploval jej hit Sme také, aké sme, Beáta Dubasová vôbec netušila. „Viem to teraz iba od Vás. Nepotrebuje mať odo mňa ani žiaden súhlas. Otázne je, či s tým Vašo Patejdl súhlasil ako autor hudby, aranžér aj muzikant.” Skladba Pamätáte? z albumu Funkčný veterán, v ktorej bývalý člen skupiny Trosky použil sampel, nie je práve jej šálkou kávy. „Pre mňa osobne je tam priveľa vulgarizmov, na to si ja pri tomto druhu hudby nikdy nezvyknem,” hodnotí po vypočutí výsledok.


„Pre mňa osobne je tam priveľa vulgarizmov, na to si ja pri tomto druhu hudby nikdy nezvyknem.”
— Beáta Dubasová

Od Veca má však rada skladbu, ktorej text je bez nadávok. „Páči sa mi skladba aj s vtipným klipom o tričkách. Myslím, že sa volá Kúsky mňa. Iné veci od Veca vlastne ani nepoznám.” Proti samplovaniu ako spôsobu tvorby nemá speváčka výhrady, práve naopak, teší sa z toho, že mladšie ročníky majú záujem o starú hudbu. „Nemám proti tomu nič. Každý si môže vybrať aj robiť, ako mu to najlepšie vyhovuje. Som rada, že vznikajú nové veci a že ďalšia generácia oceňuje, čo bolo vytvorené už predtým.”

Foto: Fedor Nemec

Kick, snare, shaker, hajtka, basa a sampel

Skladbu Sme také, aké sme zaregistroval Vec v čase, keď začínal intenzívnejšie vnímať hudbu ako takú. V tom období bola veľmi výrazná a vryla sa mu do pamäti. „Samploval som ju ako jednu z prvých slovenských skladieb ešte do môjho prvého Akai MPC 2000. Vtedy som použil vokál, Vašov synťák ma vôbec nezaujímal.” Beat nikdy nezúročil a nie je si istý, či niekedy uzrie svetlo sveta „Pravdepodobne ho z 1,4 MB diskety už ani nenačítam,” vysvetľuje.

Neskôr sa k skladbe vrátil. Tentokrát už ale vysamploval syntetizátor. „Dohral som bicie a basu. Nič zložité. Kick, snare, shaker, hajtka, basa a sample, dokopy 6 stôp.” V tom momente ešte nevedel, ako beat použije. O tom sa rozhodlo, až keď priraďoval beaty k témam na album Funkčný veterán. Svoju úlohu pri tom zohral aj Otis zo skupiny H16, ktorému sa už dlhšie páčil. „Beat dostal takú tú sedlácku negerskú tému. Víš, kto ja som? Ten, kerému si sa smial, keď sme chodili do školy. Svojho času si ho fans silno žiadali na koncertoch, dnes sa nad ním už len pousmejem.”

Foto: Michal „Mišo_O” Juhás

Otis a slovenská popová hudba z osemdesiatych rokov

V skladbe Pamätáte? rapuje ako hosť Otis zo skupiny H16. „Je to už pár rokov, čo sme túto vec nahrali,” hovorí. Beat sa mu páčil práve kvôli syntetizátoru, ktorý Vec vysamploval. Ako tvrdí, má rád zvuk slovenskej popovej hudby z osemdesiatych rokov. „Rovnako ako Vec aj ja som rád samploval slovenské skladby z tejto éry. A okrem toho sa pamätám, že Sme také, aké sme bol veľký hit, keď som bol malý.”