Zdjęcie autorstwa Andrew Neel z Pexels

Zdalne nauczanie dla każdego!

Kamil Tustanowski
9 min readMar 25, 2020

--

Nie będę rozwodził się nad tym jak to całkiem niedawno wszystko co wiedzieliśmy i do czego byliśmy przyzwyczajeni zostało wywrócone do góry nogami. Każdy tego doświadczył.

Skupię się na aspekcie edukacyjnym tego co się dzieje. Mam trójkę dzieci. Wszystkie chodzą do szkoły. A w zasadzie chodziły. W chwili obecnej codzienne nauczanie wygląda tak, że dostajemy zadania dla dzieci, w zależności od nauczyciela, za pomocą:
- poczty elektronicznej
- wiadomości SMS
- wiadomości na dzienniku elektronicznym

Wykonane zadania odsyłamy potem do nauczycieli. Dajemy radę ale jakby na to nie patrzeć całość mogłaby być bardziej jasna, spójna i usystematyzowana. Myślę, że pomogłoby to wszystkim uczniom, rodzicom jak i nauczycielom. W tej chwili wszyscy tracimy dużo czasu na zarządzanie i obsługę komunikacji.

Jestem programistą. W naszej branży wdrożyliśmy pracę zdalną już dawno temu. Często pracujemy z klientami zagranicznymi i korzystamy z wielu narzędzi bez których taka praca nie byłaby możliwa. Wideokonferencje, chaty, dane w chmurze i masa innych to nasz chleb codzienny. Wiemy jak pracować w taki sposób efektywnie, co jest do tego potrzebne i jak powinna wyglądać współpraca w takim modelu.

Zdaję sobie jednak sprawę, że wiele osób nie ma takiego przygotowania. Tak nauczyciele, uczniowie jak i rodzice, którzy w obecnej sytuacji mają problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że ten artykuł chociaż trochę rozjaśni sytuację i pomoże w radzeniu sobie z obecną sytuacją.

Obecne, jak rozumiem tymczasowe podejście, czerpie garściami z systemu zbudowanego na modelu, który znamy przynajmniej od czasu kiedy zaczęliśmy pisać papierowe listy. Na szczęście żyjemy w XXI wieku i jeśli tylko zechcemy możemy być ze sobą bardzo blisko. Nawet będąc bardzo daleko. Dlaczego więc tego nie wykorzystać w dobrym celu?

Google Classroom

Google Classroom to darmowa platforma, która w usystematyzowany sposób pozwala dzielić się wiedzą z dowolną grupą ludzi. Specjalnie nie piszę konkretnie o nauczycielach i uczniach gdyż to rozwiązanie nie jest ograniczone tylko do szkół. Każdy, dosłownie, każdy może z tego skorzystać i dzielić się wiedzą z innymi.

Jesteś nauczycielem, nauczycielką i szukasz sposobu na ułatwienia prowadzenia zajęć i kontaktu z uczniami? Jesteś rodzicem i jak ja chciałbyś żeby sposób w jaki twoje dzieci otrzymują i oddają zadania był spójny i jasny? Żeby miały lepszy kontakt z nauczycielem?

A może masz czas oraz chęci żeby podzielić się swoją wiedzą ale nie wiesz jak?

Spróbuję w tym pomóc.

Poniżej pokażę jak proces wygląda zarówno od strony osoby dzielącej się wiedzą jak i osoby tę wiedzę pozyskującej.

Podstawowe wymagania

Google Classroom jest zintegrowany z kilkoma innymi systemami i wymaga ich do funkcjonowania. Na szczęście konfiguracja od strony użytkownika jest banalnie prosta i wymaga stworzenia tylko jednego konta.

Gmail

Podstawowym wymogiem jest konto poczty elektronicznej od Google czyli Gmail. Informację jak za darmo założyć takie konto znajdziesz tutaj. Gmail jest dostępny pod adresem http://gmail.com.

Google Drive

Usługa do przechowywania plików na serwerach Google dzięki czemu są dostępne z każdego urządzenia i miejsca. Każde konto Gmail ma dostęp do swojego Google Drive. Google Drive jest dostępny pod adresem http://drive.google.com.

Google Docs

Usługa do tworzenia i odczytywania dokumentów z poziomu przeglądarki. Oferuje podobną funkcjonalność jak dowolny pakiet biurowy czyli tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji. Podobnie jak w przypadku Google Drive, Google Docs jest dostępne dla każdego kto posiada konto Gmail. Google Docs jest do dostępny pod adresem http://docs.google.com.

Dzielenie się wiedzą czas zacząć

Jeśli nie jesteś pracownikiem szkoły / uczelni wystarczy, że ty i osoby które chcesz uczyć posiadacie konta w usłudze Gmail.
Jeśli jesteś pracownikiem szkoły / uczelni przed rozpoczęciem nauczania twoja instytucja musi najpierw założyć darmowe konto G Suite.
Więcej informacji pod adresem https://eduvista.pl/kto-moze-korzystac-z-google-classroom.

Początek

Platforma Google Classroom jest dostępna tutaj. Po kliknięciu pojawia się, póki co, pusty ekran.

Tutaj w przyszłości będą dostępne wszystkie zajęcia, które prowadzisz.

Tworzenie nowych zajęć

Aby dodać nowe zajęcia kliknij + w prawym górnym rogu i wybierz “Utwórz zajęcia”.

W wersji dla zwykłych śmiertelników pojawia się okienko, w którym musisz potwierdzić, że nie przygotowujesz zajęć szkolnych.

Następnie pojawia się okno w którym musisz podać podstawowe informacje o zajęciach. Wystarczy podać nazwę.

I… to tyle. Zajęcia są już gotowe na przyjęcie pierwszych uczniów.

Zapraszanie osób do zajęć

Aby umożliwić dołączenie do zajęć musisz przekazać zainteresowanej osobie specjalny kod, który jest dostępny w nagłówku zajęć.

Pozyskiwanie wiedzy czas zacząć

Przejdźmy teraz na drugą stronę barykady.

Dołączanie do zajęć

Aby dołączyć do zajęć potrzebujesz kodu od osoby prowadzącej zajęcia. Gdy już go masz kliknij tutaj. Na razie, analogicznie jak w przypadku nauczania, nie ma tutaj jeszcze żadnych zajęć. W przyszłości pojawią się tu wszystkie zajęcia, w których bierzesz udział.

Następnie kliknij “+” i wybierz “Dołącz do zajęć”.

W okienku, które się pojawi, musisz wpisać otrzymany kod do zajęć. W tym przypadku cqk6bmw.

I… to tyle. Czas zacząć naukę!

Lista osób — prowadzący

Po dołączeniu pierwszego ucznia jest on od razu widoczny na liście w zakładce “Osoby”.

Dodawanie wpisów do strumienia

Strumień obrazuje oś czasu zajęć. Bieżące sprawy będą na górze, a minione na dole. Działa to identycznie jak w dowolnym portalu społecznościowym.

Prowadzący

Będąc w zakładce “Strumień” kliknij na:

Następnie wpisz treść wiadomości. Wiadomość może być skierowana do wszystkich lub tylko do wybranych osób. Możesz dołączyć do wiadomości multimedia, pliki itp. Kliknij “Opublikuj” aby wysłać wiadomość.

Uczeń
Będąc w zakładce “Strumień” kliknij na:

Wpisz wiadomość i kliknij “Opublikuj” aby wysłać wiadomość. W tym przykładzie załączyłem link do wiadomości.

Po dodaniu

Oto jak zajęcia wyglądają dla obu typów użytkowników.

Prowadzący

Uczeń

Nauczanie

Obsługa lekcji, dodawania zadań i ocenianie jest rozbudowane ale także intuicyjne i proste w obsłudze. Przedstawię tutaj tylko najprostszy scenariusz aby zobrazować ideę. Nie będę wchodził w szczegóły gdyż po prostu zajęłoby to zbyt dużo miejsca i zaciemniło obraz całości.

Zadawanie zadań

Wejdź do zakładki “Zadania”.

Następnie kliknij w “+ Utwórz” i wybierz co chcesz utworzyć z listy.

“Projekt” wydaje się najlepiej zaspokajać potrzeby zadań / komunikacji, jakie w tej chwili otrzymują moje dzieci dlatego do artykułu wybrałem tę opcję.

Podobnie jak przy wiadomościach tak i tutaj można dołączać materiały, linki, video itp. W tym konkretnym przypadku dodałem przykładowe materiały oraz zadanie do wykonania dla ucznia.
Możliwe jest zapisanie wersji roboczej lub zaplanowanie daty publikacji jeśli masz taką potrzebę. Możesz ustawić datę oddania zadań, punkty, wybrać do jakich uczniów ma zostać wysłane itp.
W imię prostoty jednak w tej chwili kliknij po prostu “Zadaj” co spowoduje wysłanie zadania do uczniów.

Po publikacji zadanie pojawi się na liście w zakładce “Zadania”.

Będzie także automatycznie widoczne w “Strumieniu”.

Kliknij w zadanie w widoku “Strumienia” lub w “Wyświetl projekt” w “Zadaniach” aby otworzyć widok szczegółów. Wrócimy tu później kiedy ktoś już odda zadanie do oceny.

Odrabianie zadań

Kiedy osoba prowadząca doda zadanie informacja o tym zostanie automatycznie przesłana do uczniów. Pojawi się także w “Strumieniu” oraz…

… na liście w zakładce “Zadania”.

Kliknij w zadanie w widoku “Strumienia” lub w “Wyświetl projekt” w “Zadaniach” aby otworzyć widok szczegółów.

W tym miejscu można przejrzeć wszystkie materiały i polecenia, które przygotowała osoba prowadząca. Dostępny w tym miejscu jest także system komentarzy, który można wykorzystać by rozwiać niejasności w trakcie wykonywania zadania. Publicznie w lub prywatnie do prowadzącego.

Po zapoznaniu się z materiałami przychodzi czas na wykonanie zadania. Kliknij “+ Dodaj lub utwórz” aby stworzyć dokument, prezentacje, itp. lub załączyć plik z rozwiązaniem jeśli utworzyłeś go wcześniej. Ja wybieram opcję stworzenia dokumentu, który podobnie jak w innych przypadkach kiedy coś tworzymy zostanie automatycznie przypisany i dostępny na Google Drive.

Po kliknięciu w nowo utworzony dokument zostaniesz automatycznie przeniesiony do Google Docs gdzie możesz spokojnie pracować nad rozwiązaniem.

Po zakończeniu pracy i powrocie do szczegółów zadania kliknij “Oddaj” i potwierdź. Jeżeli kliknąłeś przypadkiem lub uznałeś, że musisz coś zmienić możesz kliknąć “Wycofaj zadanie”.

Teraz pozostaje czekać aż osoba prowadząca oceni zadanie.

Ocenianie zadań

Uczeń ukończył zadanie o czym natychmiast poinformowana zostaje osoba prowadząca zajęcia. Stan zadania również automatycznie ulega zmianie.

Wejdź teraz w szczegóły.

Kliknij na załączony przez ucznia dokument.

Dokument w moim przypadku jest pusty. Czyli uczeń nie wykonał zadania. W tej sytuacji możesz albo wysłać prywatny komentarz do tego konkretnego ucznia by upewnić się czy nie zaszła jakaś pomyłka albo adekwatnie go ocenić. Dla uproszczenia przykładu wybieram tę drugą opcję. Oceniam pracę na 0/100.

Kiedy już ocenisz pracę kliknij “Zwróć”.

Teraz tylko potwierdź, że praca została oceniona co spowoduje, że uczeń dostanie powiadomienie o dodaniu punktacji.
Zadanie na bieżąco pokazuje ile prac jest oddanych, ocenionych itp. Akceptację ocen możesz robić pojedynczo, jak w przykładzie, lub na końcu dla całej grupy.

Podgląd oceny

Teraz w widoku zadania uczeń widzi ilość punktów, które otrzymał.

To już jest koniec

To koniec tego artykułu ale to na pewno nie koniec możliwości jakie otwierają się przed edukacją. Mam nadzieję, że po jego lekturze będziesz w stanie sprawnie zacząć pracę w Google Classroom lub dowolnej innej platformie tego typu.

Tak naprawdę idea za każdym takim systemem jest identyczna. Dostarczenie narzędzi, które zdejmą z prowadzących oraz uczniów narzut związany z komunikacją, dystrybucją materiałów, odsyłaniem zadań czy ocenianiem oraz automatyzacja powtarzalnych czynności.

Dzięki czemu obie strony mogą skupić się na tym co jest naprawdę ważne.

Gdybyście mieli wątpliwości co do łatwości obsługi to… powiem tak. O Classroom dowiedziałem się w poniedziałek. Mamy środę i właśnie skończyliście czytać artykuł który zacząłem pisać wczoraj. Świadomie przestawiłem prosty scenariusz pomijając dodatkowe możliwości. Dlaczego? Bo to co pokazałem jest w zupełności wystarczające dla większości zastosowań. A platforma jest na tyle intuicyjna, że każdy kto będzie chciał “czegoś więcej” na pewno sobie poradzi.

Powodzenia!

--

--