Jak oswoić treść? #6 Poplątana geneza content strategy — nauka o informacji

To już czwarty, a zarazem ostatni post z serii „poplątana geneza Content Strategy”. Najwyższy czas rozprawić się z drzewem rodzinnym content strategy oraz jego zawiłościami. Ostatnim, brakującym elementem układanki jest nauka o informacji.

Wpływ #4 Nauka o informacji

Nauka o informacji to dziedzina, która zajmuje się zarówno teoretycznymi, jak i praktycznymi aspektami gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania różnego rodzaju danych. Osoby wywodzące się z tego obszaru pracują jako bibliotekarze, archiwiści, analitycy danych lub informatycy. Ciekawi Cię co łączy te profesje? Praca nad efektywnym przechowywaniem, odzyskiwaniem oraz rozpowszechnianiem informacji.

Nauka o informacji dała podwaliny współczesnej architekturze informacji, dlatego jeśli tworzysz lub nadzorujesz publikowanie treści przeznaczonych na strony internetowe, koniecznie czytaj dalej.

Architektura informacji — co to takiego?

Architektura informacji to zestaw działań, podejmowanych podczas tworzenia strony internetowej, które mają na celu uczynić ją jak najbardziej użyteczną oraz przyjazną dla odbiorcy. Według Erin Kissane, osoby zajmujące się architekturą informacji wiedzą, jak zaprowadzić porządek wśród chaosu oraz potrafią zbudować takie struktury, które pomogą użytkownikom znaleźć dokładnie to, czego poszukują.

Zatem, co dokładnie robi architekt informacji? Tworzy wspomniane struktury stron internetowych, planujesposoby komunikacji, wyznacza cele, jakie dana strona ma osiągnąć oraz bada zachowania użytkowników, aby jak najlepiej dostosować projekt do jego potrzeb.

Odpowiednio skonstruowana strona internetowa jest łatwa w nawigacji oraz przyjazna. Na tym jednak nie koniec. Architektura informacji zajmuje się również projektowaniem zachowań użytkownika. To bardzo ważny obszar działalności, dzięki któremu odbiorca jest niejako skłaniany do podjęcia działań zaplanowanych przez architekta już w fazie planowania. Brzmi zachęcająco, prawda?

Nabycie wiedzy pozwalającej świadomie i skutecznie tworzyć architekturę informacji wymaga wiele czasu oraz pracy. Jednak jeśli zajmujesz się tworzeniem treści, już dziś możesz z powodzeniem zacząć korzystać z takich narzędzi jak persona, które ułatwią Ci dotarcie wprost do Twojego odbiorcy.

Persona — pomocna dłoń

Persona to potencjalny użytkownik, którego profil tworzymy na potrzeby danego projektu. Tworzącpersonę, należy być bardzo uważnym. Ta postać ma uosabiać Twoją grupę docelową, zatem im bardziej będzie szczegółowa, tym lepiej.

Naszej personie nadajemy imię, nazwisko, przypisujemy wiek, wykonywane stanowisko, a nawet wybieramy zdjęcie. Warto zastanowić się również nad jej mottem, czy sytuacją życiową. Cały ten wysiłek po to, aby „wejść w buty” użytkownika i dogłębnie go poznać. Narzędzie to ma ułatwić stworzenie jasnego przekazu, idealnie dopasowanego do odbiorcy.

Tworzenie persony to proces niezwykle pobudząjący wyobraźnię, który niezależnie od tego czy jesteśarchitektem informacji, strategiem treści, czy też copywriterem ułatwi Ci dalszą pracę. Z personą łatwiej jest konstruować użyteczną oraz przyjazną stronę internetową, która będzie realizować założone cele.

Content Strategy, a architektura informacji

Copywriterzy oraz osoby zajmujące się content strategy powinni docenić wartość płynącą z posiadania podstawowej wiedzy na temat architektury informacji. Użyteczność oraz łatwy dostęp do informacji — to cechy, o których warto pamiętać pracując nad projektami z branży internetowej.

Co najważniejsze jednak, już prosty szkic zawierający podstawowe informacje na temat grupy docelowej oraz założonych celów, może uchronić Twój projekt przed chaosem. Dlatego warto poświęcić dodatkowy czas na zaplanowanie działań przed rozpoczęciem pracy, co z pewnością zaowocuje jeszcze lepszymi wynikami.

Artykuł stworzony w oparciu o: Erin Kissane „The Elements of Content Strategy”.