Türk Telekom’da değişim var. Ama..!

Bir sabah ofise geldiğimde, twitter’da bir logo muhabbeti dönüyordu. Türk Telekom birleşmişti, ve logosu absürt derecede berbattı (Bana göre).

O vakit başımıza gelenleri hala kestiremiyordum, çok önemsemedim de. Logoyu eleştiren birkaç tiwit dışında :) çok bir şey yazmadım.

Oturup ne değişti uzun uzun analiz etmeyeceğim, çünkü Ferdi Çıldız aşağıdaki yazısında, çok net değişen pekte bir şeyin olmadığını belirtmiş.

O gün şimdi bulamadığım bir twit okumuş ve gülmüştüm. Şöyle diyordu bir ablamız.

“Türk Telekom ile avea birleşti? Ne yani şimdi internette mi çekmeyecek”

13 Şubat akşamına kadar da hiç aldırış etmedim, kim birleşmiş, ne olmuş, ne bitmiş. Akşam eve gittiğimde bilgisayarımı açtım bir internet sayfası açmaya çalıştım abartmıyorum tam 1 dakika 3sn açıldı. 2016 senesinde tam bir dram. Modemde sorun olabileceğini düşünüp klasik resetleme, kabloları kontrolü falan derken değişen bir şey olmadığını fark ettim.

Ama asıl drama şimdi geliyoruz.

Müşteri hizmetlerini aradığımda birleşen üç firma tek kanaldan müşteri desteği verdiği için, önce önüme 3 seçenek çıktı. İkincisi seçip devam ediyorum. Çoğunuzun bildiği, orayı tıkla burayı tıkla olayı hayli uzamış. Aralardaki o sessiz bekleyişi de, hiç ama hiç anlamadım ya neyse.

Müşteri hizmetlerine sorunu anlattığımda “Adil Kullanım Kotasını Doldurduğunuzu” söyledi. Bizde yükseltmek istediğimizi ve modem kurulumunu tekrardan yapmak istediğimizi, bunun için kullanıcı şifresini iletmemizi istedik. Burada altını çizmek istiyorum, müşteri temsilci bize hattınızda bağlantı sorunu yaşarsınız, yâda internette kesilme olabileceğine dair en ufak bir bilgi aktarmadı.

Modemi restleşmekteki amacım ise kablosuz bağlantı şifresinin kırıldığını düşünmemdi, çünkü şu zamana kadar adil kullanım kotasını hiç aştığımı hatırlamıyorum.

Modemi yeniden kurmaya çalıştığımda gelen kullanıcı adı ile şifrenin yanlış olduğu uyarısı almaya başladım. Tekrar o ıstırap dolu 2–3-…-4 tıklama dilimini geçip müşteri temsilcisine bağlandığımda, hattımızı askıya alındığını söyledi. Sebebini sorduğumda, “Kota değişimlerinin normal şartlarda 24 saat’i geçmeden olacağını, fakat bizim hattımızda sistemsel bir sorun meydana geldiğini” söyledi. Arıza kaydı oluşturdu. Saat 00.30 civarları olduğu için mecburen yarın gelir nede olsa deyip Tv izlemeye başladım.

Kanallar arasında dolaşırken, hadisenin oynadığı reklamı seyredip, olmayan interneti fidelemek kadar saçma bir durum olamazdı o gece.

Pazar günü defalarca aradığımda sistemsel hata oluştu deyip, baştan salma cevaplar verilince, bu sistemsel hatanın pazartesiyi bulacağı kesinleşmişti zaten de şansımı zorluyordum işte.

Pazartesi kayıtlı telefon numarasına sorunun çözüldüğüne dair bir mesaj geldi. Akşam eve gittiğimde gene hüsran. Kullanıcı adınız veya şifreniz hatalı. Otomatik düzeltilmesini istiyor musunuz. Tamam dedim bir uygulama çalıştırdı. Modemle pc arasında paslaşan nokta animasyonu eşliğinde beklerken “Erorr 1002”.

Tekrar müşteri hizmetlerini aradım, ben modem ara yüz sayfasında iken;

  • Lütfen yeni bir sayfa açın, adres çubuğunu silin,
  • 192.168….
  • Tamam
  • Tamam

Diye geçiştirdikten sonra hızlı kuruluma geçtik kullanıcı adı şifre tamam. Yeni sayfa açtığımda gene aynı hata. (Bu arada bü üç günlük süre boyunca her yeni şifre talep etiğimde hep aynı şifre gönderildi) Sizi bekletiyorum, tamam anne kızlık soy adı falan…

Kamil bey, sistemimizde şuan bir arıza nedeniyle şifrenizi sıfırlayamıyoruz lütfen daha sonra tekrar arayabilir misiniz.

— Ama 3 gündür arıyorum han fendi.??

— Yapabileceğim bir şey yok maalesef, sistemsel bir hata.

30 dakika sonra aradım, başka bir müşteri hizmetleri sorunu tekrar tekrar anlattım. Anne kızlık soyadları, falan filan…

— Efendim hatta incelediğimde kopma sorunu yaşadığınızı görüyorum.

— ?? .. ama han fendi ben hiç bağlanamıyorum ki. Kullanıcı adı yanlış uyarısı alıyorum.

— Kamil bey incelediğimde hattınızda çok fazla kopma sorunu yaşıyorsunuz ve ip alamıyorsunuz.

— Hanımefendi anlatamıyorum sanırım, sisteminizde hata olduğu için üç gündür şifre talep etiğim halde hep aynı şifreyi gönderiyorsunuz. Bu yüzden ben modeme bağlanamıyorum bile, biraz önceki arkadaşınızda bunu doğruladı.

— Ama biz şifreyi sıfırlamıyoruz, hep aynı şifreyi gönderiyoruz kullanıcılarımıza.

— ?? Fakat az önceki arkadaşınız sistemsel hata yüzenden şifrenin sıfırlanmadığını, bu yüzden hep aynı şifre geldiğini söylemişti.

— Peki şimdi beraber bir daha kuralım.

— ….

Yeni sayfa kullanıcı adı veya şifre hatalı.

Sinir bukranları içinde, şifreyi restleşmeye ikna edebildim sonunda. Hızlı kurulum şifre. Yeni sayfa ohh! sonunda Google logosu. Ne kadarda özlemişim :)

Bitimi bitmedi, hattımızda kopma problemi olduğunu söyledi 22 Şubat 2016 tarihinde arıza kaydı oluşturduk. Dün akşam eve gittiğimde her 5 dakikada bir internet hala kesiliyordu ve hala kota artışı istememize ve atmış olduğunu söyledikleri halde kağnı arabası gibi.

Şikayetim var sitesinde sadece 2016 yılına ait şikayetlere baktığımda;

  • Bağlantı Kesilmesi: 2835
  • İnternete Bağlanamama: 4702
  • İnternete Bağlanamama: 4702

sorunlarından şikayetçi olanları gördüğümde, sanıyorum benim gibi düşünen ve bu ızdırabı çeken hayli kişi var.

Şimdi özetleyecek olursam, evet Türk Telekom da değişim var. AMA! Karmaşık olan sistemleri daha karmaşık olarak değişim var. Müşteri hizmetlerine ulaşmak daha uzun sürmesi bakımından değişim var. Marka değerini artırmak için, logolar, reklamlar yapmak kerine keşke sistemlerini iyleştirseler.

Edit: 02 Ekim 2016 tarihinde bir arıza için müşteri temsilcisine ulaşmaya çalışırken kaybolmadan burdayım. Telefonda basmadığım tuş kalmadıktan sonra 10 dk. bir temsilciye ulaştım, 12 dk. bir hız probleminin olup olmadığına baktıktan sonra durumun en iyi özetleyen video.

Like what you read? Give Kamil Kalkan a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.