Bu Enformatik ne ola ki?

Bir Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Enformatiği öğrencisinden

Herkese selamlar! Bir Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Enformatiği öğrencisi olarak bu yazıyı yazmayı kendime bir borç bildim. Öncelikle bu olaya nasıl daldığımı anlatmak istiyorum. Lise 1. sınıf öğrencisi iken eve gelen bir misafirin “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna kem küm etmem ve sevgili misafirimizin “Enformatik diye bir şey var ben kazanamamıştım bir bak bence seversin” demesi üzerine lise sona kadar aklımın bir köşesinde sakladım. Lise 4’e başlamadan önce müzmin bir sayısal öğrencisi olan ben “Yaa mühendis olamam ben ne olacağım?”diye düşünürken “Ama enformatik ama eşit ağırlık olsun” diyerek kendimi eşit ağırlıktan bir bölüme atmanın hafifliğini ise yaşamadan edemedim . Ama sonrasında Almanca eğitim yüzüme çarptı.

Ama peki nedir bu enformatik ? “Sizin kız ne okuyor? 2 yıllık mı ? Pazarlama gibi bir şey mi bu?” soruları ise sizin için yaptığım favori sorularımdan bir derleme. Söylemeden geçemeyeceğim ama açıkladıktan sonra aldığım tepki: “Almanca zor dil ama.”

Her neyse bunlar bölümümde okuyan herkesin alışık olduğu şeyler. Ama peki nedir bu enformatik? Size önce karşımdaki insanların üniversite bölümleri hakkında olan bilgilerine göre açıkladığım şeylerden başka bir derleme yapayım:

–Yönetim Bilişim Sistemlerini biliyor musunuz ?
-Endüstri Mühendisliğine yakın bir şeyler.
-İşletmenin bilgisayarlısını okuyorum .

Artık sizde de bir şeyler çağrıştırmıştır diye düşünüyorum. O zaman ikinci adıma geçiyorum ve daha teknik bir açıklama yapayım. (Vikipedi’den alıntı yapmamaya özen göstererek.) Enformatik’in amacı işletmelerin yönetimlerine, faaliyet aşamalarına bilgisayar sistemlerinin entegresini sağlamak. Umarım doğru bir tanım yapmışımdır.

Klasik olarak mezunları ne iş yapar? Ne iş olsa yaparız bizi bir şirkete at yeter. Espriyi geçelim; gerçekten işletme ve bilgisayar eğitimiyle hemen hemen şirkette ki bir çok bölüme uygun oluyoruz .

Ee kampüs, sen büyüyünce ne olacaksın hadi ses ver !!

Tilbe Çetin