Contemporary Istanbul: Bol Sürprizli Çağdaş Sanat Labirenti

Türkiye’deki yaratıcı ve sanatsal zeka kapasitesi oldukça etkileyici. Ne var ki kalabalıklarda kaybolmaktan yanı başımızdaki parıltıları çoğu zaman es geçiyoruz, onları tanıyabilmek için Contemporary Istanbul gibi ortamlara ihtiyaç duyuyoruz. 3 Kasım 2016’da kapılarını açan Contemporary Istanbul’u gezebilmek için dört günümüz vardı, ben de birini yakalayabildim!

Sürprizler daha içeri girmeden başladı, zira bilet kuyruğunda çağdaş sanata ilgi duyan bu kadar kişi, özellikle de çocuk görmek, beni çok mutlu etti. Hala öğrenci indirimli bilet alabiliyor olmanın verdiği keyifle en baştan başladım galerilere ayrılan alanları gezmeye. Türkiye’den, İspanya’dan, Amerika’dan, İtalya’dan galeriler homojen bir şekilde sergi alana konumlandırılmıştı. Picasso ve Miró gibi kült isimlerden; Burhan Doğançay, Bedri Baykam ve Devrim Erbil gibi tanınmış Türk sanatçılardan da eserler görebilmek sanatseverleri ayrıca heyecanlandırıyordu. Dağılımın dengeli oluşu, taze yeteneklerin ve yeni sanatçıların eserlerini gölgelemiyordu; bu bakımdan naçizane fikrimle Contemporary Istanbul’un nihai amacını gerçekleştirdiğini söyleyebilirim.

Bizleri Güney Kore ve Filistin’e kadar ulaştırdığın için teşekkürler Contemporary Istanbul. Kaynak: haberler.com

Konusu açılmışken sergiyle ilgili gözlemlerimi ve sergilenen parçalarda dikkatimi çeken birkaç özelliği de sizlerle paylaşmak isterim:

Yasemen Aktaş