Maastricht’ten Sevgilerle…

Bir Erasmus öğrencisinin gözünden Maastricht Üniversitesi ve Maastricht

Bu ay benim için de çok heyecanlı olacak bir gezi günlüğüne başlamış bulunuyorum. Bir Erasmus öğrencisi olarak artı ve eksileriyle size Maastricht Üniversitesi’nden ve bir şehir olarak Maastricht’in kendisinden bahsedeceğim.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Maastricht baya küçük bir şehir. Özellikle İstanbul ya da İzmir gibi büyük bir şehirden geliyorsanız, size daha da küçük gelebilir. Şehrin bir ucundan bir ucuna bisikletle 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Genellikle yabancı öğrencilerin kaldığı yurtlar şehrin merkezine en uzak olan alanlardan biri olarak kabul ediliyor ki yürüyerek 15 dakikada, bisikletle 5 ya da 7 dakikada şehrin merkezine inebilirsiniz. Tabi eğer isterseniz şehrin merkezine otobüslerle de ulaşım mevcut; ama açıkçası ben çok kullanan insan görmedim.

Burada öğrencilerin çoğu ulaşım için bisikletleri kullanıyor. Ben genellikle yürümeyi tercih ediyorum; ama benim kadar yürüme aşığı değilseniz size bisikleti tavsiye ederim. Hollanda bisiklet kullanmayı en kolay hale getiren şehir diyebilirim. Her yaştan insan burada bisiklet kullanıyor. Araba ulaşım için çok tercih edilen bir araç değil. Bu nedenle ilk geldiğinizde şehirde her yerde “bisiklet önceliğini” belirten tabelalarını görürseniz şaşırmayın. İşaret tabelalarını görmediğiniz yerlerde de her şekilde bisiklete öncelik vermek zorundasınız. Dolayısıyla bisiklet buradaki günlük yaşamın ve kültürün bir parçası diyebilirim.

Maastricht’de nasıl bisiklet bulurum diyorsanız; cevap çok basit: şehrin değişik noktalarında bisiklet satın alabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz satış noktaları mevcut. Kişisel önerim bisikleti satın almanızdan değil kiralamanızdan yana. Bisikleti satın almaya kalkışırsanız minimum 50 Euro dan başlayan meblağlar ödemek zorunda kalırsınız. Oysaki 1 dönemlik kiralama 15–20 Euro arası bir miktarla sınırlı. Oryantasyon haftanızda size şehirde bisiklet kiralayabileceğiniz alanlar gösterilecek ve kısa bir “bisiklet nasıl kullanılır ve şehirdeki kurallar nedir?” sunumu yapılacak. Dolayısıyla ilk hafta bisikletinizi almış olursunuz; ama “yok, ben gelmeden halletmek istiyorum” derseniz de “Sharing is Caring — Maastricht University” adlı facebook sayfasına üye olmanızı ve oraya gelmenize yakın bir post bırakmanızı öneririm. Bu facebook sayfası yalnızca bisiklet için değil, öğrenciler arası birçok eşyanın alım ve satımı için oluşturulmuş, üye olmanızda fayda var diyebileceğim bir sayfa.

Bisiklet işi şehre gelmenize yakın ya da geldiğiniz zaman kolayca halledilebilecek bir mesele. Gelgelelim herkesin ilk aklına gelen konuya: kalıcak yeri nasıl ayarlayacağınız ve kira miktarları. Öncelikle Maastricht’te ev bulmak istiyorsanız belli başlı Facebook sayfalarına üye olmak zorundasınız; çünkü burada herkes evleri Facebook sayfalarından buluyor. Ev sahipleri veya evde yaşayan öğrenciler Facebook sayfalarına evlerin kiraya verilmesi planlanan odasının resimlerini koyarak odayla alakalı detaylı bir bilgi veren gönderi atıyorlar. Siz de beğendiğiniz oda varsa, sahibine özelden daha detaylı bilgi almak için mesaj atıyorsunuz. Oda sahipleri genellikle sizle Skype yapmayı talep ediyorlar ve sizde böylelikle odayı görmüş oluyorsunuz. Bu sitelerde aylık 250 Euro’ dan 750 Euro’ ya kadar oda bulmam mümkün. Fiyatlar odaların şehir merkezine yakınlığına ve eşya kalitesine göre artış ya da azalış gösteriyor. Tabii bazen istisnai olarak çok iyi bir odayı değerinden daha az bir miktara kiralayabiliyorsunuz. Bu istisnai durumlar sizin siteleri sık sık ziyaret etmeniz ve biraz da şansınızın yaver gitmesiyle alakalı. Sitelerden ev kiralamanın tek eksi yanı, bazen Facebook’taki fotoğraflar yanıltıcı olabiliyor. Bu nedenle Skype’den görüşme ayarlayarak ya da Hollanda’ya gelme fırsatınız olursa görerek kiralamanızı öneririm. Size oda konusunda çoğu Hollandalı öğrencinin de kullandığı ve en güvenilir sayfa olarak kabul edilen “Rooms/ Kamer/ Zimmer in Maastricht” ı öneririm.

Her durumda olduğu gibi, Maastricht’te evde kalmanın da artı yanları ve eksi yanları var. Evde kalırsanız kendinize ait kişisel alanınız daha çok ve daha sakin bir hayata sahipsiniz.(Tabii bu biraz ev arkadaşlarınıza da bağlı.) Bunun haricinde evde küçük partiler düzenleyip diğer exchange öğrencileri çağırabilirsiniz, sizi ziyarete gelen arkadaşlarınızla odanızı paylaşabilirsiniz, banyoda kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz bir alanınız olur. Bunların yanında yurt yaşamının getirdiği kaynaşmadan yoksun kalabilirsiniz. Birçok sosyal etkinlik yurtlarda başlatıldığı için, her seferinde yurtlara yürümek zorunda kalabilirsiniz. Yurtta ışıkta, ısınmada herhangi bir problem olduğunda anında halledilirken, evde bir problem olduğunda önce “landlord” denilen ev sahibine ulaşmanız ve tamir için ev sahibinin belirlediği bir günü beklemeniz gerekebilir, ki bu süreç genelde en az 1 hafta sürüyor diye biliyorum. Ev sahibi sorunu sizde bulursa siz ödemek zorunda kalırsınız bu da biraz ekstra maliyete giriyor. Kısacası ev mi yurt mu sorusuna tam bir cevap vermek zor. Dolayısıyla artı ve eksikleri göz önünde bulundurarak kendiniz bir karar vermek zorundasınız. Eğer benim kişisel tercihimi merak ediyorsanız ve ben yurtta kalıyorum ve hayatımdan memnunum; ama evde kalıp hayatından en az benim kadar memnun olan arkadaşlarım da var.

Yurtların konumu ve fiyatlarına gelirsek, genellikle burda çoğu Exchange öğrenci iki seçenekten birini seçiyor: Maastricht University Guest House ya da Maastricht Guest House M. Aslında bu iki yurt da aynı binanın içinde yer alıyor, sadece blokları farklı. Aralarında küçük farklar var. Maastricht University Guest House, üniversiteye bağlı olan bir yurt. Çoğu exchange öğrenci üniversitenin ana sayfasından direk yönlendirme olduğu için bu yurdu seçiyor. Dolayısıyla daha renkli bir ortam olduğunu ve daha fazla insanla tanışma fırsatınız olduğunu söyleyebilirim. Gelgelelim bunun yanında oda ve hizmet kalitesi ödenilen yüksek meblağa kıyasla baya düşük. İki kişilik odalar aylık 450 Euro’dan başlıyor. Diğer yurtta ise odalar, mutfak, banyo daha büyük ve kaliteli. Ayrıca Maastricht Guest House M’ de tek kişilik bir odada 410 Euro, iki kişilik bir odada 350 Euro’dan başlayan fiyatlarla kalabiliyorsunuz. Maastricht Guest House M’ in sizin için eksi olabilecek tek yanı daha az hareketlilik olmasıdır. Genellikle insanlar daha sessiz sakin ve kalan kişi sayısı diğer yurda oranla daha azdır.

Yurt Binasının küçük bir bölümü…

Şimdilik sizinle paylaşacaklarım bu kadar. Gelecek yazımda üniversitedeki derslerden, kütüphaneden ve biraz şehirden bahsederek renkli resimler paylaşacağım.

Görüşmek Üzere!

Kübra Altın