“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak”

Marilyn Monroe. Vantilatöre bakış açımı geri dönüşü olmaksızın değiştiren kadın. O vakte kadar sıcak yaz günlerindeki serinletici özelliğiyle hayatımda sıradan bir yeri olan vantilatör algımda bir şehvet objesine dönüştüyse, sebebi kendisidir. Tıpkı Marilyn’in vantilatöre dair algımda yarattığı bu değişim gibi, Andy Warhol da Marilyn’i bambaşka bir biçimde algılamamızı sağladı. Marilyn’in fotoğraflarını aldı, rengarenk hallere soktu, çoğalttı da çoğalttı. Bunu yalnızca Marilyn’e değil, konserve domates salçasına ya da bir çift tenis ayakkabısına da yaptı. Sanatın seri üretime dökülmek suretiyle nasıl da popüler olabildiğini göstermekle kalmadı bir de şu meşhur sözler çıktı ağzından: “Bir gün herkes 15 dakikalığına meşhur olacak.

Buradaki süreye dikkatinizi çekerim. 15 dakika. Şimdi düşünüyorum da, hiç de fena bir süre değil. Bir an durup düşünsenize, en son neye “dikkatinizi başka hiçbirşeye vermeden” 15 dakika boyunca yoğunlaşabildiniz?

Dikkatimizi dağıtabilecek ya da ilgimizi çekebilecek milyonlarca şey içerisinde herhangi bir “şey” tam 15 dakika ve daha fazla bir süre boyunca gözümüzün önünde durmaya devam ediyorsa, bir anlamı, bir değeri olmalı.

Yazar, yorumcu, sinema eleştirmeni, danışman, müzisyen ya da sanatçı olmak belki eskiden o kadar kolay değildi. Şimdi ise çok kolay. Ama “iyi bir yazar”, “iyi bir yorumcu”, “iyi bir eleştirmen”… olmak elbette çok daha zor. Bize sunulan sınırsız online mecralar dahilinde hepimiz 15 dakikalığına yazar, yorumcu, eleştirmen, danışman, müzisyen.. olabiliyoruz. İyisini olabilmek ve bir de bu devirde üretmekten keyif aldığımız işten para kazanmak istiyorsak işimiz iyice zorlaşıyor.

Aynı alanda üreten, yaratan onlarca, yüzlerce, binlerce.. kişi varken ortaya çıkan içeriğin hem ilgi çekici olması, hem de ilgilenebilecek olanlara ulaşması gerekiyor. 10 dakikalık bir mix, bir paragraflık bir sinema eleştirisi ya da gezi notlarınızı paylaştığınız bir yazı. Belki eskiden içerik tek başına kraldı. Şimdi ise akıllıca tanıtılan mükemmel içerik tahta çıkıyor.

Aynı anda hem içeriğinizi tanıtmak hem de gelir yaratmak istediğinizde ise seçeneler daralıyor. Bir içerik üreticisi; bir yayıncı olarak yazabilir, çizebilir, film çekebilir, müzik kaydı yapabilir; hangi alanda bilginize ve yeteneğinize güveniyorsanız bu alandaki çalışmalarınızı sunabilirsiniz. Örnekler sınırsız.

Mobil bir uygulama olan KanalApp ile bir yayıncı olarak herhangi bir yerde ve zamanda ürettiğiniz bir içeriği tanıtabilir ve satabilir; bir kullanıcı olarak dilediğiniz içeriğe dilediğiniz yerde ve zamanda ulaşabilirsiniz.

KanalApp — One-stop-shop for content
https://www.kanalapp.com

Her türlü sorunuz için benimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.
Feel free to contact me for any of your inquiries.
alya.esat@kanalapp.com