Packathon’un Ardından

Birbirine benzer konularda sunumların yapıldığı, aynı insanların katıldığı etkinlikler geride kalsın artık. Cumartesi günü BAÜ CO-OP’ta gerçekleştirilen Packathon, bunun için harika bir başlangıçtı.

Uzun süredir görüşmediğim arkadaşlarımı görürken, Twitter/Github’dan takip edip tanışmak istediğim geliştiricilerle bir araya gelebildiğim bir etkinlik oldu. DevPod kaydı sırasında duyduğuma göre, başvuru yapanların önemli bir bölümünün gelmemiş; buna rağmen, en fazla yeni yüz gördüğüm enkinlikler arasındaydı Packathon.

Haftalar öncesinden kodlamaya başladığım, jüri özel ödülü alacağına kesin gözüyle baktığım Django için Gelir Modeli projemi, ödüller arasında San Francisco seyahati olmadığını farkedip geri çektim. Zamanı, hasret kaldığım geek sohbetlerine ayırdım ve sohbetler sırasında naçizane birkaç çıkarımda bulundum.

Geliştiriciler, deadline baskısı ve birinci olma stresi yaşamadan kod yazmak, bunları çevredekilere sunmak ve projenin başkalarının da işine yarayabileceğini duymak istiyor. 90 saniyelik ayaküstü sözlü sunum yerine, daha uzun, uygulamayı görebildiğimiz bir değerlendirme süreci olabilirdi. Zaman o kadar azdı ki, izleyici olarak Github’da projeleri yıldızlayacak vakti bulamadım.

Hal hatır sorma arasında, keşke projeler hakkında daha fazla şey öğrenseydim, kodlara baksaydık beraber, tanımadığım ekiplerin arasına dalıp “burada ne yapıyorsunuz?” deseydim.

Ödül hedefi olmayınca, çok da önemli değil diyebilirsiniz ancak harika projeler vardı, README’ler geliştiricinin 90 saniyelik sunumundan daha detalıydı. Etkinlik sonrası hiçbir projenin olduğu gibi depoda kalmasını istemem.

Konu serbestliği, bir anda 5 projeye oy verme isteğini de yanında getirdi. Her ekibin, kolaylaştırmak istedikleri günlük işleri veya zaman olsa da kodlasak dedikleri fikirleri ile ilgili proje geliştirmesi, kendimi bilim fuarında gibi hissettirdi, bence herkes ödülü haketti.

Etkinliklere kıyısından köşesinden bulaşan, birkaç tanesinin web üzerinden canlı yayınında görev alan bir geliştirici olarak burada yakalanan havayı nasıl devam ettirebiliriz, herkesin bir sonraki etkinliği heyecanla beklemesi için neler yapılabiliriz diye kafa yormam gerektiğine inanmaya başladım. Umarım gerisini getirebiliriz, özellikle camiadaki herkesin yavaş yavaş yurtdışında iş bulduğu şu günlerde :)

Etkinliğe katılan herkese teşekkürler, izleyici olarak bile çok iyi vakit geçirdim. Umarım yeniden görüşürüz, yeni insanlarla tanışırız.

Like what you read? Give Bahadır Kandemir a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.