Etkinlik Var, Gel Diyen Kız (mucuks)

Şirin bir etkinlik planlıyorsunuz. Veya şirinmiş gibi olacağını sanıyorsunuz. Sevimsiz sıkıcı bir sap ya da narsist bir premses gibi tanınıyorsanız, gerçekten böyle değilseniz, bu özgüven sadece hayal sınırlarında kalır. Çünkü asılları, genelde özgüveni mal oldukları için ego olarak yutmuştur.. Öyle olmasanız bile, çevrenizdeki önemli kişilerin dikkatini çekmek, zamanlarını gasp etmek için, bir algı hareketi gerekir.

Her şeyin güzel olacağını kabullendiniz. Bunun inandırıcılığını önce çevrenizde sağlamılısınız ki.. 100 kişilik etkinliği doldurmak için reklam verdiğinizde yaklaşık 30 kişinin geliyormuş gibi yaptığını gören saf niyetli kurbanlar anında olaya dahil olsun. Yoksa haliniz; dur bakim etkinlik varmış gibi çek pampa diyen dost canlısı tatlış insanlarla başbaşa kalmak olabilir. Genelde yüzde doksanı zaten sizin takım arkadaşlarınızdır. Tatlış kısmı o yüzde onluk dilimdir. Bu yüzden o ilk otuz kişiyi organik getirecek etkinlik var, gel.. diyen gerçekten narsist bir kız’ın, paylaşımına ihtiyacımız var hissine kapılmanız normaldir. Buraya geri döneceğim. Ama bunlara hiç gerek yok, hatta reklama da. Rahat olun. (kıps)..

Bu yazıyı dijital pazarlama uzmanı, growth hacking denilince akla gelen isimlerden, takım arkadaşım, kadim dostum Hasan Yasin Türkyılmaz’ın meslektaşı, saygı duyduğum uzmanlardan, ilgiyle takip ettiğim Haydar Özkömürcü’nün bloğunda yazdığı yazıdan etkilenerek yazma ihtiyacı duydum. Sonuçta yaptığı eleştirilerde haklı ve bende sonuna kadar katılıyorum. Özelliklerin artarak kalitesini düşürmesi benimde canımı sıkıyor kabul etmeli. Ancak istemeden, sanki o eleştirilerin hedefi oluyormuş gibi izlenim yarattığımızı düşündüm. O hedef almıyor ama, yazıya denk gelirseniz ve okursanız, bahsettiği örneklerin birinin etkinliklerimize gelmediyseniz benzediğini düşünebilirsiniz. İşin o kısmına gelmeden önce Aytunga neden etkinlik düzenliyor ona açıklık getirmek isterim;

Aytunga bir sosyal ağ startupıdır. Bulunduğumuz bu mecra gibi, içerik üreticilerini hedef alan ve tüm web camiasında kaliteli içerik üretmeye veya paylaşmaya zorlayan yepyeni bir alt yapı ile kurulan ciddi bir çalışmadır. Haliyle böylesine zor bir işi sizler için tamamlamaya çalışırken, bunu size doğru ve etkili anlatmamız gerekiyor. En önemlisi başlangıçta doğru kitle ile yola çıkmamız şart. Siz takipçilerim gibi kaliteye önem veren şarlatanlıktan yorulmuş kişilerin, bir çalışmanın ne olduğundan, kime ait olduğundan önce, duruşunu önemseyerek gözlemlediğinizi biliyoruz. Bu yüzden doğru noktalara basarak ve doğru kişilerle hareket etmemiz şart. Kısaca vizyon olmak zorunda. Bunu da değer verdiğimiz profesyonel kişileri sergileyerek, onları sizinle tanıştrarak sağlamamız gerekiyor. Etkinlikleri düzenlememizin temel amacı budur.

Yazı da üzerimize alabileceğiniz bölüm;

Yalnızca kendi şirketini anlatan konuşmacıların olduğu etkinliklere hiç kimse şirket tanıtımını dinlemek için gitmiyor. Giden insanlar iki tipteler. Ya dinleyiciyi şirketi göndermiş oluyor, bu nedenle sunumun tamamını dinlemesi gerekiyor, çünkü şirkette patronu ne dinledin, o kadar para verip gönderdik diye soracak ya da konuşmacıyı dinlerken telefonuyla vakit geçiriyor ve arada asıl amacını yani katılımcılarla iletişime geçip, tanışma işini hallediyor.

Söyledikleri doğru ama bizim çalışmalarımızın hiçbiri kesinlik bu seviyede çıkar odaklı değil. Bu açıklamayı yapma nedenim; biz sırf tanınıyor diyerek, konuşmacılarımızı seçmiyoruz. Bilgisine, deneyimine güvendiğimiz isimleri de sizlerle tanıştırma ve onların verimli tecrübelerinden faydalandırma amacındayız. Kendimizi anlattığımız ve ona odaklı çalışmalarımız da olacak. Ama bunun karşılığında size meslek ve donanım eklemek kaydıyla. Herkes böyle diyor ama bilmem ne.. diyebilirsiniz. Haklısınız. Samimiyetimizi vurgulamak için bizimle aynı yolda yürüyen startupların yanımızda yer almalarını veya ikinci etkinliğimiz; Aytunga- Aydınlanma’nın afişine (View Detail’i tıklayınız) bakabilirsiniz. Sektörde startup veya girişimcilik kavramı henüz oturmamışken, risk yatırımı bekleyen dostlarımızın işlerini doğru yaptıkları gibi, iyi bildiklerini de göstermeye ihtiyaçları var. Hele ki çoğu mecra, kuluçka yapısı birilerinin tekeline düşmüşken. Kuluçka merkezlerinde olan ya da ürün satışına başlamış, işine güvendiğimiz bu arkadaşların bilinirliğini artırmak en başta kendi yolculuğumuza borçtur. Yoksa bize ne diyerek, iki ünlü isim getirip ücretli etkinlik yapabiliriz. Etkinliklerimizin ücretsiz olmasında büyük desteği olan Habita ekibine buradan teşekkürlerimi iletmiş olmak isterim. Biz bu emeği hiçbir gelir elde etmeden çoğunluk masraflarını cebimizden çıkartarak düzenliyoruz. HaberAtıYeşil gibi Girişim Ajansı gibi dostlarımızın destekleriyle video/canlı yayın olarak sizlere iletiyoruz. Webtures ailesini etkinliklerimiz için es geçemem. Saydığım markalar haricindeki, afişlerimizde yer alan sponsorlar Aytunga’nın proje odaklı destekçileridir. Etkinlerimize de devam edeceğiz. Etmek zorundayız. Vizyonumuzu sizinle paylaşmak ve sizi ona ortak etmek için. Biz sadece kendisini anlatmaya odaklanan, patronların para verip dinleyici gönderdiği değil, topluma fayda sağlamayı ilke edinmiş bir grup girişimci takım olarak kaliteli çalışmalar yaratmaya çalışıyoruz.

Konu Aytunga olunca beni sustramazsınız tabi :) Haydar Bey’in makalesinden yola çıktık ve buradan devam ederek yazı da Murat Erdör Hocamın etkinliklerini kesinlikle takip etmenizi öneririm. Söylememe gerek yok ‘ Karanlıkta Güneş Ol!’ etkinliğinde severek dinlediğimiz, etkileyici bir sunum izleme şansımız oldu.Biz yolculuğumuza yeri gelecek extream aktivitelerle, yeri gelecek akdemik alanda da kendimizi göstererek davem edeceğiz.

Etkinlik Var, Gel diyen kızın hikayesi nedir? Bunun örneğiyle daha önceki yıllarda, maalesef karşılaştım. Sürekli etkinliklere giden veya gidiyormuş gibi yapıp bu konunun uzmanı izlenimi yaratılmaya çalışılmış hanım arkadaşımızın kullanılma öyküsü. Eğer parti düzenleyecekseniz belki bilmiyorum o işin ihtiyaçlarını ama, profesyonel amaçlı bir etkinliğe diskoda parti yapacakmış gibi insanların dikkatini çekme gayretinin mide bulandırıcılığını belirtmek istedim. Cinsel şiddet olarak gördüğüm ucube aklı olarak hafızamda kalmış. Yapmayın böyle şeyler. Gelelim reklam meselesine eğer etkinliğinizi az ve öz kişiyle sınırlandırmıyorsanız bu sizin gerçekten etkinlikte insanlara bir şey vermeyeceğinizi gösterir. Haydar Bey’inde dediği gibi daha samimi ve geniş program insanların sizi düzenli takip etmeleri için sebepler verir. Sadece network ağı kurgulamak istiyorsanız yardırın ne diyim. Reklamsız hareket etmek için doğru çözüm ortakları şart. Ve önceden hazırlanmış iyi bir hikaye (merak) ve vaktinde başlanmış içerikte. Siz beklenmiyorsanız, kimseyi beklemenizin bir anlamı yoktur. Böyle düşünün. Growth hacking kavramını ilk öğrendiğimde ben varken ne gerek var ki bu adama diye düşünmüştüm. Yola çıkınca fikrim değişti. Hasan Yasin Türkyılmaz, Muhammed Tüfekyapan ve Haydar Özkömürcü benim bildiğim güçlü danışmanlar. Fikrim niye değişti bunu ilerki yazılarımda size anlatacağım. Bir startup için Growth Hack startup vizyonu için şah damarıdır.

Yarın Refik Andol’u dinlemek için şu etkinlik te olacağım. Orada tanışmak sohbet etmek isterseniz direkt mesaj atabilirsiniz. Son olarak Aytunga’nın gelecek etkinliklerinde görüşmek dileğiyle,

Saygı ve Sevgiler,

Kani

Looking for more of the latest headlines on LinkedIn?

Discover more stories


Originally published at https://www.linkedin.com on September 27, 2017.