Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Konuşma yetisini kazandığımızdan beri sarf ettiğimiz her sözcük, aslında evrene bırakılmış güçlü bir mesajdır.

Duygu ve düşüncelerin, seslerle ifade edilmiş hali olan dil, pek çok şeyi tamamen değiştirebilecek kadar güçlü bir yapıdır. Bir şeyleri kendinize yüksek sesle itiraf ettiğinizde, kendi gerçekliğinize daha iyi vakıf olabilir; ya da birini sevdiğinizi yüksek sesle ifade ettiğinizde içinizdeki güzel duyguların coşkulandığını fark edebilirsiniz. Kısacası ağzınızdan çıkan her söz, bir idealin veya tasarının gerçekleşmesinin ilk ve en önemli adımıdır.

Olumlama nedir?

İşte evrene iletilen tüm bu niyetlerin, içten ve hissederek söylenmesine olumlama (afirmasyon) deniyor. Olumlamayı tanımlarken dikkat edilmesi gereken şey, dilek ya da dua ile karıştırmamaktır. Çünkü olumlama, gerçekleşmesi ya da devam etmesi istenen bir şeyi gerçekleşmiş sayıp, söz konusu pozitif imgeyi zihne yerleştirir. Zihne yerleştirilen bu pozitif imge de, kişinin bakış açısını kalıcı olarak şekillendirir ve olayları daha pozitif bir tavırla karşılamasını sağlar.

Yaptığı olumlamalar sonucunda niyetlerine ve gerçekleştirmek istediği pozitif amaçlarına odaklanan kişi, adeta hayatının direksiyonuna yeniden geçmiş sayılabilir.

Olumlama nasıl yapılır?

Peki olumlamayı hayatımızda başarıyla uygulamak için neler yapmak gerekir? Dilerseniz biraz da bundan bahsedelim. Aslında olumlama yapmak için kesin bir kural ya da metoda ihtiyacınız yok. Tüm kalbinizle niyetlerinize odaklanır ve gün içinde dilinizin de kalbinizle paralel hareket etmesini sağlarsanız olumlama yapmaya çoktan başladınız demektir. Yani koşarken, yürürken, otobüsteyken hatta dul alırken bile olumlama yapabilirsiniz!

Cümlelerinizi seçerken adı üstünde “olumlu” cümleler kurmaya çalışın. Yani “Artık mutsuz olmak istemiyorum” yerine “Son derece mutlu ve neşeliyim” cümlesi çok daha uygun olacaktır. Ayrıca olumlama cümlelerinizde “istiyorum” sözünü kullanmamanız öneriliyor. Çünkü olumlamanın temel felsefesi bir şeyler istemek / sipariş etmek değil, olayların iyiye gideceğine inanmak ve buna göre yaşamak. İşte düzenli olarak söylendiğinde size çok daha iyi hissettirecek birkaç olumlama cümlesi:

Hayal ettiğim her şeyi başaracak güce sahibim

Özellikle kendinize yabancılaştığınız ve özgüveninizi kaybettiğiniz dönemlerde son derece işe yarayan bu olumlama cümlesi, size aklınızın ve hayal gücünüzün tahmin ettiğinizden çok daha geniş bir oyun alanı olduğunu hatırlatır.

Neşeli, enerjik ve hayat doluyum

Sabahları uyanır uyanmaz tekrarlanması önerilen bu olumlama cümlesi tüm gününüzü iyi geçirmenizi sağlayabilir. Çünkü neşe ve yaşam enerjisi insanın içinden gelir.

Kendimi olumlu / olumsuz tüm özelliklerimle birlikte kabul ediyor ve seviyorum

Tüm insanların ayrı bir renk ve tat olduğunu hatırlayıp, kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan alıkoyan bu sihirli cümle; aynaya baktığınızda bambaşka bir siz görmenizi sağlayabilir.

Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı ve bütünüm

İnsanın sahip olduğu en büyük hazine bedensel ve ruhsal sağlığıdır. Bu olumlamayı günde birkaç defa tekrarlayarak bedensel ve ruhsal bütünlüğünüze yatırım yapabilirsiniz.

Hayatımda olup biten her şey öyle olması gerektiği için oluyor

Hayatta her şeyin bir nedeni olduğuna inanın. Evrenin kusursuz tasarı dahilinde yaşadıklarınız, aslında sizi daha iyi bir noktaya ulaştırmak için çalışan birer araç niteliğinde olabilir.

Tercihlerimden ve hatalarımdan pişmanlık duymuyorum

İnsan hatalarıyla var olur. Ancak her yeni gün de yepyeni bir hayat fırsatıdır. Bu cümleyi her sabah söyleyerek hatalarınızı geride bırakmayı öğrenebilirsiniz.

Bana zarar verenleri ve üzenleri affedip unuttum

Size zarar veren insanlara karşı kin ve nefret beslemek kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir. Çünkü ne kadar kötü olursa olsun birini affetmek, kişiye güç ve özgürlük duygusu verir.